سلطانی فر: سازمان های مردم نهاد از فعالیت سیاسی اجتناب كنند

سلطانی فر: سازمان های مردم نهاد از فعالیت سیاسی اجتناب كنند

به گزارش خاتون یار وزیر ورزش و جوانان از تشكیل كمیته مشترك معاونت امور جوانان و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در مورد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اطلاع داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مسعود سلطانی فر در جلسه با اعضای مجمع سمن های استان های خراسان رضوی، همدان و یزد كه در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، اظهار داشت: دنیای امروز در حال تجربه تغییرات اساسی مختلف از نظر روابط، ضوابط، قانونمندی و تعاملات است. اتفاقات سخت افزاری و نرم افزاری در دنیای ارتباطات و رسانه، امور سیاسی، اقتصادی و... باعث پیشرفت همه امور، توسعه و مشاركت اجتماعی مردم و اصلاح روند تصمیم گیری و تصمیم سازی همراه با گسترش دولت الكترونیك شده است.
وی افزود: همه این اتفاقات و ارتباطات بین ملت ها، همراه با پررنگ شدن نقش سازمان های مردم نهاد كه ابزار تحقق مشاركت اجتماعی مردم هستند روبرو شده است و هنر ما استفاده از همه ظرفیت ها برای رسیدن به اهداف در جهت توسعه فرهنگی و همه جانبه كشور است.
سلطانی فر با تاكید بر این كه كشورهایی كه می خواهند از روند توسعه جا نمانند باید در شیوه ها و نحوه تعاملات خود بازبینی كنند، اضافه كرد: شیوه های سنتی دیگر كاركرد و سرعت این انتقال را ندارد و ما باید به سرعت به سمت تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری حركت نماییم.
وزیر ورزش و جوانان با تاكید بر افزایش نقش مردم در همه امور اظهار داشت: نقش مردم روز به روز در مناسبات اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و غیره افزوده می شود. در نظام مردم سالاری دینی ایران گسترش الزامات برای رشد و توسعه اجتناب ناپذیر است و باید روند ارتباطات دموكراتیك را توسعه دهیم.
وی با اشاره به اینكه همه امور امروزه باید با نظر مردم باشد، اظهار داشت: نظرات مردم باید شكل الكترونیك به خود بگیرد. بر مبنای نظر سنجی های الكترونیكی از مردم است كه تصمیم گیری ها شكل جدید به خود گرفته و رویكردها اصلاح می شود.
وزیر ورزش و جوانان با تاكید بر تأثیرگذاری نیروی بسیج مردمی در امور كشور دارد، اظهار داشت: به دنبال سیل اخیر، در كشور خسارات زیادی به وجود آمد، بسیج مردمی بوجود آمد و سمن ها پای كار آمدند كه همه اینها نشان از مشاركت مردم در امور اجتماعی و كمك به حل مشكلات دارد. این حادثه بزرگ در كشور با مشاركت مردم كنترل شد؛ هرچند خسارات مادی زیاد بود ولی اگر مردم به میدان نمی آمدند و تشكل های مردم نهاد پای كار نبودند، خسارات بسیار بیشتری به وجود می آمد.
سلطانی فر با تاكید بر این كه باید از این ظرفیت بزرگ مشاركت مردمی و تشكل ها در دیگر عرصه ها هم استفاده بهینه شود، اضافه كرد: آیا موضوعاتی مانند مواد مخدر، افزایش طلاق و ازدواج سفید، افزایش تعداد كودكان كار، كاهش اشتغال، تكدی گری، افزایش آلاینده ها و سایر ناهنجاری های اجتماعی مخرب تر از سیل نیست؟
وی در ادامه اظهار نمود: زمان آن فرا رسیده تا نظام جمهوری اسلامی و همه قوا و ارگان هایش به نقش موثر سازمان های مردم نهاد در حل مشكلات اجتماعی اعتراف كرده و با دوراندیشی و ژرف نگری از این نیروی بزرگ مردمی استفاده كنند و فقط سیاستگذاری و ریل گذاری حركت رو به توسعه آنها را فراهم و بعد هم این امور را به مردم واگذار كنند.
وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینكه سمن ها با ساز و كاری قانونی می توانند بسیار به حل مشكلات اجتماعی كمك كنند اضافه كرد: اساسا سرعت آنها در اینزمینه از سازمان ها و ارگان های دولتی در این زمینه بیشتر خواهد بود.
سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش به زمینه حضور مردم در روند توسعه كشور اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه باید در دستور كار مجمع ملی سمن ها و مجامع استانی قرار بگیرد این است كه چگونه می توان زمینه حضور و مشاركت جدی مردم را فراهم نمود و چگونه می توان از شرایط، امكانات و قوانین موجود بهره برد تا حضور سمن ها در حل مشكلات مردم و جوانان سهم بزرگی داشته باشند؟
وی با اشاره به اینكه مسائلی از قبیل شناسه سمن ها، مسائل اقتصادی و دیگر مشكلات حل شده است، خاطرنشان كرد: فكر می كنم امروز به بلوغی رسیده ایم كه به مسائل اصلی و هدف بزرگ فكر نماییم. باید ببینیم معضلات فرهنگی، اجتماعی را چگونه می خواهیم كاهش دهیم؟ ما نمی خواهیم سمن ها وارد مسائل سیاسی شوند البته در مواردی كه دفاع از ارزشهای نظام و انقلاب و به دور از جناح بندی ها و درگیری های سیاسی باشد، مانعی نمی بینیم.
وزیر ورزش و جوانان افزود: سمن ها در موضوعات طلاق، مواد مخدر و پدیده هایی كه بنیان های خانواده ها را مورد هدف قرار داده اند، چه كاری باید انجام دهند؟ اگر از الان هدف اصلی را نشان ندهیم، این انرژی بسیار پرارزش و عظیمی كه وجود دارد به هدر خواهد رفت.
سلطانی فر با بیان این كه ملت ایران اراده كرده است كه مسیر رشد و پیشرفت را طی كند، اظهار داشت: مجموعه وزارت ورزش و جوانان علیرغم همه فراز و نشیب هایی كه در حوزه جوانان وجود داشت از فعالیت های خود غافل نشد. از اول گفتیم وظیفه داریم در جهت ساماندهی و حل مشكلات جوانان با استفاده از ابزارهایی كه در اختیار داریم كار نماییم و این كار را هم انجام دادیم. هر زمانی هم هر تصمیمی كه مراجع قانونگذار و تصمیم گیر در ارتباط با حوزه جوانان گرفتند همان تصمیم را اجرا خواهیم كرد و حركت خویش را ادامه خواهیم داد.
وزیر ورزش و جوانان همینطور در مورد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی كه توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ گردیده است اظهار داشت: كمیته كاری مشتركی از جانب معاونت امور جوانان و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این خصوص تشكیل شده است. این بیانیه اصل و اساس و چارچوب حركت كلی نظام و مسیر رشد تعالی نظام در دهه های آینده است كه مقام معظم رهبری آنرا تبیین كرده اند و اغلب محورهای آن روی دوش جوانان است.
سلطانی فر افزود: این تغییر نسل كه به مرور در همه عرصه ها تحقق می یابد در همه كشورها وجود دارد كه امیدواریم در كشور ما تغییر نسل به صورت مناسبی اتفاق بیفتد و نظام ما كه در كوران اتفاقات چهل سال به مرز پختگی و یك شرایط آب دیدگی رسیده با قدرت به راه خود ادامه دهد.1398/04/13
13:00:23
5.0 / 5
5009
تگهای خبر: خانواده , دولت , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان