آذربایجان شرقی به دستگاه تشخیص ناهنجاری های ژنتیكی مجهز شد

آذربایجان شرقی به دستگاه تشخیص ناهنجاری های ژنتیكی مجهز شد

خاتون یار: تبریز- رییس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی اظهار داشت: دستگاه NGS كه توسط مركز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان خریداری و به راه افتاده است، زوجین نابارور استان را از رجوع به تهران برای درمان‎های ناباروری بی‎نیاز می‎كند.


جعفر محسنی روز چهارشنبه در گفت ‎و گو با ایرنا، تصریح كرد: 22 درصد زوجین در كشور با مشكل ناباروری مواجه بوده و نیازمند روش‎های كمك باروری هستند و بخشی از این روش ها به علت اینكه جنین‏ها دارای یك سری ناهنجاری های ژنتیكی هستند، منجر به نتیجه و صاحب فرزند شدن زوجین نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه مطالعات نشان داده است كه 75 درصد موارد كمك باروری كه به شكست منجر می‎شود، ناشی از ناهنجاری‎های ژنتیكی در جنین هست، اظهار داشت: با عنایت به رجوع زیاد به مركز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی تبریز، بر آن شدیم تا با خرید دستگاه NGS در جهت تشخیص به موقع ناهنجاری‎ها پیش از انتقال جنین به رحم مادر تلاش نماییم.
وی با اشاره به قابلیت‎های مختلف دستگاه NGS افزود: از این دستگاه در درجه اول برای پی جی اس و تشخیص آنینوپلوئیدی همه كروموزوم ها استفاده می‎شود، به صورتی كه از كروموزوم‎های جنین در روز سوم و پنجم آزمایشگاهی نمونه برداری شده و اختلالات كروموزومی با استفاده از چیپ‎های موجود در این دستگاه و از یك سلول جنین، تشخیص داده می‎شود.
محسنی اضافه كرد: در روش‎های قبلی، فقط امكان تشخیص آنینوپلوئید تا پنج كروموزوم (كروموزم‏های جنسی و سه كروموزومی كه سبب بیشترین ناهنجاری‎ها می‎شوند) وجود داشت، اما با این دستگاه می توان كلیه كروموزوم‎ های جنین را بررسی كرد.
وی با اشاره به اینكه هدف ما راه اندازی غربالگری جنین به روش غیر تهاجمی یا NIPT است، اظهار نمود: با عنایت به بررسی‎ها در سه ماهه اول و دوم بارداری، تعدادی از جنین‎ها به علت در معرض خطر بودن، نیاز به بررسی دارند.
وی افزود: در زمان حاضر تمام نمونه‎های شمالغرب كشور برای بررسی‎ با این روش به تهران و كشورهای خارجی ارسال می‎شوند، اما با راه‎اندازی دستگاه NGS در مركز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان، قادر به انجام تمامی این قابلیت‎ها خواهیم بود.
رییس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به قابلیت دیگر این دستگاه اظهار داشت: بررسی مشكل ژنوم انسان از دیگر قابلیت‎های این دستگاه بوده و با بررسی احتمال وجود ژن‎های معیوب می‎توان از بروز عقب ماندگی به خصوص در ازدواج‏های فامیلی جلوگیری كرد.
وی تصریح كرد: بررسی بیان ژن‎های مختلف كه در بروز خیلی از بیماری‎ها همچون كانسرها نقش دارند، از دیگر قابلیت‎های این دستگاه است.
6120/3071


1397/07/18
12:38:08
5.0 / 5
4343
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , فرزند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان