شایع ترین سرطان چشم كودكان

شایع ترین سرطان چشم كودكان

خاتون یار: تهران – تومور شبكیه یا رتینوبلاستوما (Retinoblastoma) شایع ترین سرطان چشم در كودكان است كه از سلول های شبكیه آغاز می گردد.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از انجمن سرطان آمریكا، رتینوبلاستوما شایع ترین نوع سرطان چشم در كودكان است. كه امكان دارد در یك چشم یا هر دو چشم رخ دهد.
رشد چشم ها از داخل رحم آغاز می گردد. در مراحل اولیه رشد و تكامل، چشم ها سلول هایی به نام رتینوبلاست دارند كه به سلول های جدید تقسیم می شوند و شبكیه را تشكیل می دهند. شبكیه (رتین) در قسمت انتهای كره چشم قرار دارد. نور وارد شده به چشم سبب تشكیل تصویر روی شبكیه می گردد. تصویر ایجادشده روی شبكیه به علایم عصبی تبدیل می گردد و علایم به وسیله اعصاب بینایی به مغز ارسال می شوند.
در یك زمان مشخص، تقسیم این سلول ها متوقف می گردد و به سلول های بالغ شبكیه تبدیل می شوند. در این مرحله برخی سلول ها به تقسیم ادامه می دهند و به سلول های غیر قابل كنترل تبدیل می شوند كه در این مرحله سرطان چشم شكل می گیرد. تغییرات متفاوتی در سلول ها منجر به سرطان می شود، ولی حدودا در تمام موارد ژنی به نام RB1 دخیل است.
معمولا علایم این عارضه بعد از تولد توسط والدین یا پزشك تشخیص داده می شوند. شایع ترین علایم این عارضه عبارتند از:
-ریفلكس مردمك سفید (لكوكوریا)
این حالت یكی از شایع ترین علایم رتینوبلاستوما است. به صورت عادی زمانی كه نور درخشانی (مانند فلش دوربین) به چشم تابیده می شود، مردمك چشم قرمز رنگ دیده می گردد و دلیل آن هم وجود رگ های خونی پشت مردمك است.
در كودكان مبتلا به رتینوبلاستوما، در این حالت مردمك به رنگ سفید یا صورتی دیده می گردد كه ریفلاكس مردمك سفید یا لكوكوریا نامیده می گردد. ازاین رو معمولا این حالت زمانی تشخیص داده می شود كه والدین تصاویر كودك را مشاهده می كنند.
-تنبلی چشم
تنبلی چشم هم می تواند یكی از علایم این بیماری باشد كه توسط پزشك تشخیص داده می شود. سایر علایم عبارتند از:
-مشكلات دید
-چشم درد
-قرمز شدن چشم
-خونریزی چشم
-سوزش چشم
-تفاوت رنگ دو عنبیه
-عدم كاهش سایز مردمك زمانی كه در معرض نور شدید قرار می گیرد

**روش های درمانی
روش های درمانی متفاوتی برای این عارضه وجود دارد كه همگی شانس بالایی برای بهبودی دارند و پزشك با درنظر گرفتن تمام جوانب، یكی از آنان را انتخاب می كند. وجود تومور در یك چشم یا هردو چشم، میزان دید چشم و احتمال گسترش تومور به خارج از چشم همچون عواملی هستند كه نوع درمان را مشخص می كنند. جراحی، رادیوتراپی، لیزردرمانی، كریوتراپی (سرما درمانی)، حرارت درمانی، شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی به شبكیه همچون مهمترین روش های درمانی هستند.
این عارضه معمولا قابل درمان است و كودك بینایی كامل را به دست می آورد.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/06/20
13:49:18
5.0 / 5
5285
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان