چتر توانبخشی مبتنی بر جامعه در ایلام گسترده می گردد

چتر توانبخشی مبتنی بر جامعه در ایلام گسترده می گردد

خاتون یار: ایلام - معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی استان ایلام اظهار داشت: طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه (سی. بی. آر) امسال برای اولین بار در مناطق شهری این استان اجرا خواهد شد.


فرخ لقا جمشید زاده روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این طرح با هدف شناسایی توانخواهان و عرضه خدمات مختلف به آنها از 10 سال قبل همزمان با سراسر كشور در مناطق روستایی این استان شروع شده است.
وی افزود: با اجرای این طرح طی این مدت در مجموع 6 هزار و 208 توانخواه زن و مرد با معلولیت مختلف در مناطق روستایی استان شناسایی و زیر پوشش خدمات حمایتی و تخصصی این سازمان قرار گرفتند.
معاون بهزیستی ایلام افزود: با عنایت به بازخورد مثبت این طرح مقرر است امسال طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق شهری كشور هم اجرا كه استان ایلام هم شامل اجرای آن خواهد شد.
به گفته جمشیدزاده، اوج خدمات اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه سال قبل بوده بطوریكه تمامی توانخواهان مناطق روستایی خدمات این طرح را نظیر معیشت، اشتغال، آموزشی، درمان، مناسب سازی و غیره دریافت كرده اند.
وی با اشاره به اینكه تابحال 12 هزار و 900 توانخواه در استان شناسایی شده است، اضافه كرد: از این تعداد پنج هزار و 700 نفر از خدمات مستمر بهزیستی برخوردار بوده و مابقی از خدمات غیر مستمر این سازمان استفاده می نمایند.
معاون بهزیستی ایلام عامل ژنتیكی را بیشترین علت و منشا معلولیت جمعیت توانخواهان این استان عنوان نمود و اظهار داشت: از مجموع توانخواهان نزدیك به پنج هزار نفر معلولیت جسمی، حركتی داشته كه بیشترین نوع معلولیت در استان ایلام است.
جمشیدزاده تصریح كرد: سهم مردان از معلولیت در ایلام بیشتر از زنان است بطوریكه از مجموع معلولان استان چهار هزار و 659 نفر زن و مابقی مرد هستند.
وی با اشاره به اینكه عمده جمعیت معلولان استان در شهرستان ایلام وجود دارند، خاطرنشان كرد: شهرستان های ایلام و سیروان به ترتیب بیشترین و كمترین جمعیت معلولان را در استان به خود اختصاص داده اند.
وی اظهار داشت: از مجموع معلولان این استان بیشترین تعداد معادل چهار هزار و 258 نفر در شهرستان ایلام و كمترین تعداد معادل 446 نفر در سیروان ساكن هستند.
حدود 25 هزار نفر از جمعیت 580 هزار نفری استان ایلام زیرپوشش خدمات سازمان بهزیستی هستند.
7171/6119


1397/05/01
13:24:41
5.0 / 5
4333
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان