تشخیص زودهنگام سل با كمك یك امضای ژنی

تشخیص زودهنگام سل با كمك یك امضای ژنی

خاتون یار: تهران- گروهی از محققان می گویند وجود یك امضای ژنی در خون می تواند خطر ابتلای فرد به سل فعال را ماه ها پیش از شروع علائم این بیماری مشخص نماید.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك الرت، سل بیماری است كه توسط میكروب 'میكوباكتریوم توبركلوزیس' تولید و با استفاده از هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد. سل اغلب ریه ها را درگیر می كند ولی سایر قسمت های بدن مانند مغز، كلیه ها و مهره ها هم درگیر می شوند.
فرد مبتلا به سل هنگام سرفه و عطسه قطرات تنفسی حاوی باسیل دفع می كند كه با استنشاق این ذرات افراد سالم هم مبتلا می گردند.
با این حال همه افراد آلوده به باكتری سل بیمار نمی شوند. دو مرحله در بیماری سل دیده می گردد كه یكی 'سل نهفته' و دیگری 'سل فعال' است.
در سل نهفته بیمار احساس ناخوش بودن و هیچ علامتی در خصوص بیماری ندارد؛ این افراد به باسیل آلوده هستند ولی به سل فعال مبتلا نیستند.
اما در بعضی افراد باسیل سل بر سیستم ایمنی بدن غلبه كرده و آغاز به تكثیر می كند و سل نهفته به سل فعال تبدیل می گردد. بعضی افراد سریع به سل فعال مبتلا می شوند اما برخی دیگر مدتها بعد زمانی كه سیستم ایمنی ضعیف شد به سل فعال مبتلا می شوند.
محققان موسسه 'فرانسیس كریك' و دانشگاه 'لستر' در انگلیس با همكاری محققان موسسه BIOASTER و bioMerieux در فرانسه و دانشگاه 'كیپ تاون' در آفریقای جنوبی موفق به كشف یك امضای ژنی در خون شدند كه خطر ابتلای فرد به سل فعال را مشخص می سازد.
امضای ژنی به مجموعه ای از ژن ها گفته می گردد كه با چینش و الگوی خاصی درون یك سلول قرار گرفته اند و مبین شاخص شرایط پزشكی خاص هستند.
محققان در این مطالعه 53 بیمار مبتلا به سل را مورد بررسی قرار دادند و 108 تن از افرادی را كه در تماس نزدیك با این بیماران بودند برای دو سال مورد پیگیری قرار دادند تا مشاهده كنند كه كدام یك از این افراد به سل فعال مبتلا می شوند.
آنها متوجه شدند افرادی كه سالم ماندند هیچ امضای ژنی پایداری نشان ندادند اما شش تن از 9 نفری كه به سل فعال مبتلا شدند، یك امضای ژنی قوی و پایدار را نشان دادند.
این نخستین مطالعه ای است كه وجود امضای ژنی را به شروع زودهنگام سل پیش از بروز علائم این بیماری در بیماران ارتباط می دهد.
این مطالعه كوچك مسیر جدید و نویدبخشی را برای تشخیص و درمان سل با چشم انداز مداخله، پیش از قرار گرفتن افراد در معرض خطر انتقال عفونت به دیگران، نشان داده است.
برآورد می گردد كه دو میلیارد نفر در سراسر جهان به باكتری عامل مبتلا شدن به سل آلوده باشند اما تنها 10 درصد از این افراد از لحاظ بالینی به بیماری سل فعال مبتلا می شوند؛ بیماری كه سالانه 1.67 میلیون نفر را در جهان به كام مرگ می كشاند.
90 درصد مابقی به سل نهفته مبتلا هستند، این افراد علائم بیماری را تجربه نمی كنند و بیماری را به دیگران گسترش نمی دهند.
دانستن اینكه چه افرادی به سل فعال مبتلا می شوند به پزشكان در پیشگیری و درمان این بیماری پیش از شروع علائم كمك می نماید.
این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
علمی**2038**2017


1397/03/30
15:39:37
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان