رئیس انجمن روان تنی ایران:

80 درصد تهرانی ها سالانه یك رویداد استرس زا تجربه می كنند

80 درصد تهرانی ها سالانه یك رویداد استرس زا تجربه می كنند

خاتون یار: تهران- رئیس انجمن علمی پزشكی روان تنی ایران اظهار داشت: طبق مطالعه ای كه سال 1395 در 22 منطقه تهران انجام شد، 80.7 درصد شهروندان تهرانی سالانه حداقل یك رویداد استرس زای شدید را تجربه می كنند كه اغلب در سه حوزه اقتصادی، خانوادگی و سلامت است.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر احمدعلی نوربالا روز چهارشنبه در نخستین همایش انجمن روان تنی ایران كه از 19 تا 21 اردیبهشت ماه در دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران در حال برگزاری است، تصریح كرد: این مطالعه در یك جمعیت 6 هزار نفره، 6 گروه سنی ازجمله نوجوانان و افراد بالای 17 سال و هر دو گروه جنسی دارای وضعیت اقتصادی بالا، متوسط و پائین و در پنج بخش شمال، جنوب، شرق، غرب و مركز تهران انجام شده است.
وی اضافه كرد: همینطور 51.6 درصد این افراد مرد و 48.4 درصد زن، 45.5 درصد مجرد، 16.5 درصد بیكار، 58.2 درصد شاغل و 38.1 درصد مستاجر و 41.5 درصد مالك منزل بودند.
رئیس انجمن روان تنی ایران توضیح داد: نتایج این مطالعه حاكی از آن بود كه 45.6 درصد تهرانی ها فشار روانی ناشی از وضعیت اقتصادی، 28.8 درصد فشار روانی ناشی از وضعیت سلامتی و 25.7 درصد هم نگرانی از آینده را تجربه كرده اند.
نوربالا اضافه كرد: از این افراد خواستیم كه نظر خویش را در مورد وضعیت اقتصادی و سلامت خود بیان كنند كه از این تعداد 24.4 درصد اعلام نمودند كه در وضعیت متوسط اقتصادی قرار دارند و 12.6 درصد وضعیت سلامت خویش را عالی و 36.9 درصد خوب اعلام نمودند.
رئیس نخستین همایش روان تنی ایران اظهار داشت: نكته حائز اهمیت در نتایج این مطالعه این بود كه تهرانی ها بیشتر از اینكه در مواجهه با حادثه استرس زا باشند، نگران آینده زندگی خود همچون نگرانی از آینده وضعیت مالی و اقتصادی، آینده شغلی، آینده فردی و خانوادگی، آینده سلامتی، بیماری و مصدومیت و معلولیت، بی ثباتی اقتصادی و مرگ عزیزان بودند.
نوربالا توضیح داد: در زنان نگرانی ها بیشتر شامل سلامت اعضای خانواده، آینده مالی و اقتصادی، آینده شغلی و در مردان كه نسبت به زنان نگرانی كمتری داشتند، نگرانی ها شامل آینده مالی اقتصادی، سلامت، بی ثباتی بازار، بیكاری و آینده شغلی بود.
وی درمورد اثرات نگرانی و استرس بر زندگی تهرانی ها اظهار داشت: شهروندان تهرانی اعلام نمودند كه خواب، روابط با دوستان، ورزش، روابط با خانواده، روابط جنسی، رفتارهای مذهبی، پیاده روی و بیرون رفتن از خانه و اشتهای آنها در اثر همین مسائل روانی كاهش یافته و در مقابل غم، تپش قلب، درخودریختن مسائل، مصرف سیگار، دم نوش ها، دلشوره و تنش و در مواردی اشتها و خواب آنها بیشتر شده است.
رئیس انجمن علمی پزشكی روان تنی ایران تصریح كرد: این مطالعه نشان داد كه عدم اطمینان از آینده، نداشتن سیستم جامع تامین اجتماعی به معنای كامل آن و تفاوت های بین گروه های مختلف سنی و جنسی از علل اصلی بروز استرس و نگرانی در میان تهرانی ها است.
نوربالا به انجام سه مرحله ارزیابی ملی در سطح كشور در مورد سلامت روان افراد جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: طبق ارزیابی صورت گرفته در سال 1378، 21 درصد ایرانیان به نحوی به مشكلات روان شناختی مبتلا بودند، ارزیابی سال 1390 نشان داد كه 23.6 درصد ایرانی با این مشكلات مواجه اند و در ارزیابی سال 1393 هم مشخص شد كه 23.44 درصد افراد به درجاتی از اختلالات روان دچار بودند.
رئیس نخستین همایش انجمن علمی پزشكی روان تنی ایران تصریح كرد: نتایج این بررسی ها نشان داده است كه میزان مبتلا شدن به اختلالات روانی در كشور ما روبه افزایش است؛ ما در كشوری زندگی می نماییم كه گاها با حوادث ناخوشایندی روبه رو می شویم و افراد جامعه روزانه با استرس های زیادی مواجهند كه اگر نتوانند آن را كنترل كنند، با مشكلات روانی مواجه خواهند شد كه معمولا به صورت بیماری های جسمانی بروز می كنند.
نوربالا با تاكید بر نقش مسایل محیطی و اجتماعی بر سلامت روان جامعه اظهار داشت: مطالعات نشان می دهند كه شرایط اجتماعی در بروز 55 درصد از اختلالات و مشكلات روانی اثرگذار هستند، عوامل رفتاری 30 درصد و عوامل ژنتیكی هم 15 درصد در سلامت روان افراد موثر هستند.
علمی **1834*2017


1397/02/20
20:59:11
5.0 / 5
4917
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان