50 درصد ایرانیان گرفتار چاقی هستند

50 درصد ایرانیان گرفتار چاقی هستند

خاتون یار: كرمان - معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: 50 درصد ایرانیان یا اضافه وزن دارند و یا گرفتار چاقی هستند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، محمد مهدی ایازی روز پنجشنبه در آیین راه اندازی 2 طرح درمانی در رفسنجان با اشاره به اینكه ریشه خیلی از بیماری ها در چاقی است اظهار نمود: پیشگیری مقدم بر درمان است و مردم باید به فكر سلامت خود باشند و سبك زندگی خویش را تغییر دهند تا كمتر بیمار شوند.
وی تحرك، ورزش و انتخاب نوع غذای سالم و سرشار از ویتامین ها، بدون نمك و چربی را عامل مهم پیشگیری از مبتلا شدن به چاقی دانست و اضافه كرد: یكی از بیماری هایی كه انسان به آن دچار می گردد دیابت است و چاقی زمینه ای برای بروز این بیماری در افراد است.
وی با اشاره به اینكه اكنون پنج میلیون نفر در ایران دیابت دارند و پنج میلیون نفر هم در آستانه مبتلا شدن به دیابت هستند بیان كرد: ریشه خیلی از بیماری ها در مصرف قلیان و دخانیات است كه باید برای رفع این معضل فرهنگ سازی شود.
وی ادامه داد: یكی از كارهای اساسی خانه های بهداشت شهری و روستایی باید تولید هم افزایی و تعامل با مردم باشد تا مسایل مربوط به پیشگیری از بیماری ها را به مردم آموزش دهند.
ایازی تصریح كرد: پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت در كشور، سالانه 600 هزار نفر زیر خط فقر هزینه های درمان را می پرداختند در حالیكه بعد از اجرای این طرح هزینه های درمان به 10 درصد برای شهری ها و پنج درصد برای روستاییان رسیده است.
وی با اشاره به اینكه پنج درصد از مردم جامعه نیاز به اقدام های درمانی دارند؛ اضافه كرد: این در شرایطی است كه 80 درصد اعتبارات به این پنج درصد ارائه می گردد.
وی ادامه داد: مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت این است كه مردم به فكر سلامت خود باشند در این صورت خیلی از مشكلات جامعه حل می گردد.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: سلامت دغدغه جدی است با عنایت به اینكه جامعه به سمت سالمندی پیش می رود احتیاج به مراكز درمانی بیشتر احساس می گردد و زیرساختها در این راستا باید بیشتر شود.
وی اظهار داشت: بیش از 80 درصد دلیل مرگ و میرها در كشور به علت بیماری های غیرواگیر است و ریشه این بیماری ها در رفتارهای مردم است.
وی بیان كرد: در گذشته خانه های بهداشت با حضور بهورزان در بیشتر روستاهای كشور شكل گرفته و یكی از شبكه های كامل در كشورهای در حال توسعه بود كه طی چند سال اخیر مراكز جامع سلامت در حاشیه شهرها با جمعیت بیش از 11 میلیون نفر و هم در مناطق روستایی شكل گرفته است.
ایازی خاطرنشان كرد: این مراكز، خدمات جامع تر و كامل تری اعم از پزشك، دندانپزشك، ماما، مددكار، كارشناس تغذیه و غیره به مردم عرضه می كند.
با حضور معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی 2 مركز جامع خدمات سلامت در رفسنجان با اعتبار بالغ بر 26 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
** عرضه خدمات درمانی به بیش از سه هزار نفر در فردوسیه آزادگان
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: با بهره برداری از مركز جامع خدمات سلامت دهستان فردوسیه آزادگان در رفسنجان به بیش از سه هزار و 200 نفر از اهالی و جمعیت این دهستان خدمات درمانی عرضه می گردد.
علی اسماعیلی ندیمی در آیین افتتاح مركز جامع خدمات سلامت فردوسیه آزادگان با اشاره به اینكه مراكز و خانه های بهداشت در شهرستانهای رفسنجان و انار تا نیمه اول 97 از نظر ساخت و ساز و بهسازی تكمیل خواهند شد اظهار نمود: عملیات احداث مركز جامع خدمات سلامت در فردوسیه آزادگان اوایل امسال در زمینی به مساحت هزار متر مربع و زیربنای 370 متر مربع شروع شد.
وی ادامه داد: پنج میلیارد ریال از جانب خیران و یك میلیارد ریال هم توسط دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان و هم 200 میلیون ریال هم از جانب شورای اسلامی این دهستان برای احداث این مركز هزینه شده است.
** شروع به كار مركز جامع خدمات سلامت كریم آباد رفسنجان
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان هم بیان كرد: احداث این مركز از سال 93 شروع شد و زمین آن به مساحت 2 هزار و 700 مترمربع از جانب یك خیر اهدا شد.
احمد جمالیزاده بیان كرد: خدمات دندانپزشكی، رادیولوژی، كارشناس تغذیه، كارشناس روانشناسی با 2 پزشك و پرسنل بهزورزان، ماما در این مركز عرضه می گردد.
وی تصریح كرد: نزدیك به 17 میلیارد ریال هزینه ساخت این مجموعه شده است و 2 میلیارد ریال هم هزینه محوطه سازی و تجهیزات از جانب دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان اعطا شده است.
رفسنجان با جمعیت 311 هزار نفر در 110 كیلومتری كرمان قرار دارد.
خبرنگار: مریم رضایی ** انتشار: بهنام احمدی
7433/ 5054


1396/11/20
21:57:23
5.0 / 5
4609
تگهای خبر: بیمار , خدمات , درمان , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان