نقد خزعلی به پایان خودخواسته حاملگی

نقد خزعلی به پایان خودخواسته حاملگی

به گزارش خاتون یار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه بیشتر از شهدای دفاع مقدس هر سال برای سقط جنین تلفات می دهیم، اظهار داشت: گاهی برای سقط جنین اسم گذاشته می شود و به آن «مدیریت بر بدن» یا «پایان خودخواسته بارداری» می گویند، این در شرایطی است که شما بر بدن خود می توانید مدیریت داشته باشید اما وقتی آن فرزند آمد، حق حیات دارد و شما بر بدن دیگری نمی توانید مدیریت داشته باشید.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، انسیه خزعلی در رابطه با جوانی جمعیت اظهار نمود: سقط جنین یکی از مسائلی است که باید به صورت جدی بر روی آن برنامه ریزی شود چونکه مسئله جمعیت فقط معطوف به تولد نمی شود بلکه به مسائل مختلفی همچون حفظ جان مردم در تصادفات، عدم مهاجرت و... باز می گردد که سقط جنین یکی از این موارد است و ما باید به شکل جدی در این مسئله ورود نماییم.

وی با اشاره به اینکه آمار سقط جنین در کشور از ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار عنوان می شود که ۹۵ درصد آنها هم از زندگی مشروع است، اظهار داشت: افراد برای این کار علل مختلفی همچون این که تحصیل می کنم، حاملگی با شغلم منافات دارد و... را بیان می کنند. گروه هایی هستند که در این خصوص و برای حفظ جنین فعالیت فرهنگی می کنند. دولت باید از این گروههای فرهنگ ساز حمایت کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه هر سال بیشتر از شهدای دفاع مقدس برای سقط جنین تلفات می دهیم و فرزندان این کشور از مسیر سقط جنین از دست می روند، تصریح کرد: این که می گوییم نباید سقط جنین صورت گیرد منافاتی با مدیریت بر بدن ندارد. گاهی برای سقط جنین اسم گذاشته می شود و به آن «مدیریت بر بدن» یا «پایان خودخواسته بارداری» می گویند، این در شرایطی است که شما بر بدن خود می توانید مدیریت داشته باشید اما وقتی آن فرزند آمد، حق حیات دارد و شما بر بدن دیگری نمی توانید مدیریت داشته باشید.
خزعلی در قسمت دیگر سخنان خود ضمن اشاره به سخنان رئیس جمهوری در سازمان ملل که «خانواده» محوریت این سخنان بود، خاطرنشان کرد: در سازمان ملل، رئیس جمهوری خواست که «خانواده محوری» تبدیل به یک مطالبه جهانی شود. فرزندآوری یکی از مسائلی است که خانواده را گرم تر و پایدارتر می کند. کما این که چند سال قبل یکی از شعارهای سازمان ملل این بود که جعیت، قدرت است. دولت سیزدهم هم برنامه هایی در حیطه های مختلف برای پشتیبانی از جمعیت دارد تا بعضی از مشکلات و موانع بر سر راه جمعیت برداشته شود.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه در رابطه با چرایی اجرا نشدن قانون جوانی جمعیت به صورت ۱۰۰ درصدی و کامل، توضیح داد: این امر دلایل مختلفی دارد. شاید یکی از این علل عدم همکاری مدیران میانی باشد، از دیگر علل شاید کارگزارانی باشند که آنگونه که باید قانون را اجرا نمی کنند و این قانون را قبول ندارند و دیگر علت نبود پشتوانه بودجه ای است. اغلب هم بیشتر به نبود بودجه نسبت داده می شود.

معاون امور زنان و خانوده با اشاره به اینکه گاها یا پشتوانه بودجه ای مناسب برای انجام امور قانون جوانی جمعیت دیده نشده است و یا به صورت خطا دیده شده است، اضافه کرد: مثلاً ما از دادن خانه به خانواده های چهارقلو شروع کردیم چونکه تعداد این خانواده ها زیاد نیست و هر سال بین ۲۰ تا ۲۵ خانواده چهارقلو دارند. در لایحه بودجه ۱۴۰۲ این پیشنهادات را دادیم که به خانواده های دارای چهارقلو مسکن مجانی دهند اما نمایندگان در مجلس این امر را به چهارفرزندی تبدیل کردند. ما بالای ۶۰۰ هزار خانواده دارای چهارفرزند داریم و وقتی به چهار فرزندی تبدیل شد، عملا تحقق آن ممکن نیست. البته دولت برای اصلاح این امر به مجلس اصلاحیه فرستاده است. می خواهم بگویم شاید گاهی اوقات دلمان بخواهد کارهای بزرگ نماییم اما وقتی این تصمیمات با بودجه هماهنگ نیست؛ اگر انجامش ندهیم بهتر است چونکه سبب بدبینی مردم می شود.

خزعلی در پاسخ به این که برخی خانواده های دارای چهارقلو هنوز نتوانستند مسکن خویش را بگیرند؟، اظهار داشت: تمام خانواده های دارای چهارقلو جز یک خانواده، مسکن دریافت نمودند. آن یک خانواده کرمانی هم به این علت که مسکن مناسب در آن شهر وجود نداشت و دولت زمینی را در جایی که ممکن بود برای این خانواده در نظر گرفت اما این خانواده این زمین را مطلوب ندانسته و آنرا نپذیرفتند. ما هنوز پیگیر این امر هستیم.
وی با حضور در شبکه سلامت سیما، در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با ستاد ملی جمعیت، ضمن اشاره به تغییر دبیر این ستاد، توضیح داد: امیدوارم خیلی بهتر از سابق و با حرکت خوب جهشی شاهد تغییرات در این ستاد باشیم و این امر حرکت خوبی در راه اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت و اصلاح برخی قوانین باشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه در رابطه با ماده ۷۱ قانون جوانی جمعیت که معطوف به مجازات مدیرانی است که از اجرای این قانون استنکاف می کنند، تصریح کرد: اجرای این ماده قانونی بستگی به قاطعیت و شجاعت مدیران دارد. البته مدیران در پاسخ به عدم اجرایی شدن خیلی از مواد این قانون می گویند بودجه و یا مکان لازم را نداریم برای مثال ما برای تحقق مهدهای کودک در ادارت با بسیاری از ادرات مکاتباتی داشتیم اما ادارت مطرح می کنند که برای تحقق این امر مکان نداریم، یا بودجه کافی برای تهیه یک مکان نداریم. امیدواریم بخشی از یک درصد بودجه ای که قرار دستگاه ها به مسئله زن و خانواده اختصاص دهند، به ایجاد مهدهای کودک اختصاص داده شود.
خزعلی در رابطه با عدم تحقق بحث دورکاری مادران شاغل در بعضی ادارت هم توضیح داد: برخی دستگاه ها برای عدم تحقق دورکاری مادران شاغل هم دلیل می آورند که کار ما دورکاری بردار نیست. قانون دورکاری هم باید مورد اصلاح قرار گیرد تا خانم هایی که شرایط دورکاری برایشان وجود دارد از این امر استفاده نمایند.
وی در رابطه با اجرا نشدند مرخصی زایمان در بعضی ادارت هم تصریح کرد: مرخصی شش ماهه که قرار بود ۹ ماهه شود، در بعضی از ادارت به ۹ ماه نرسیده است و در بعضی دیگر همان شش ماه هم اجرا نمی گردد. در بعضی ادارات وقتی زنان به مرخصی می روند، پست ها را از دست می دهند. ما پیگیری این موارد هستیم و امیدوارم با سیستم مدیریتی جدید ستاد ملی جمعیت این مسائل حل شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری پرداختن کمرنگ قانون جوانی جمعیت به مسائل زنان خانه دار را همچون اشکالات این قانون برشمرد و خاطرنشان کرد: اکثریت جامعه بانوان ما زنان خانه دار هستند که شرایط فرزندآوری آنها بهتر است اما کمتر از آنها حمات شده است. البته بخشی از موارد در ارتباط با زنان خانه دار درحال جراست همانند بیمه بانوان خانه دار روستایی دارای سه فرزند. البته ما دنبال این هستیم که بیمه زنان شهری دارای چهار فرزند را هم محقق نماییم.

خزعلی در قسمت دیگر سخنان خود در رابطه با مشکلات جوانان دهه شصتی بیان نمود: برخلاف این که گاها گفته می شود دهه شصتی ها چالش ما هستند، دهه شصتی ها یک فرصت برای جامعه هستند. بالاترین جمعیت جوان در ارتباط با دهه شصتی هاست. ۲۱ درصد جمعیت ما دهه شصتی، ۱۵ درصد جمعیت ما دهه هشتادی، ۱۵ درصد از جمعیت دهه هفتادی و ۹ درصد از جمعیت ما دهه نودی هستند. دهه شصتی ها همچنان در سن حاملگی هستند اما این بازه محدود است و پنجره جمعیتی آنها پنج الی شش سال بیشتر باز نیست. باید این امر را مغتنم شمرد.

وی اظهار داشت: تعداد پسران دهه شصتی ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار بیشتر از دختران دهه شصتی مجرد است. بخشی از این تجردگرایی به مسائل اقتصادی و بخشی به مسائل فرهنگی باز می گردد چونکه به مسئولیت پذیری، دوری از خودگرایی، تک گرایی و... معطوف می شود و ما باید در این حوزه کار فرهنگی انجام دهیم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ضمن اشاره به شباهت جمعیت ایران و ترکیه، اظهار داشت: مقایسه بین جمعیت ایران و ترکیه نشان داده است که ترکیه خیلی شبیه به ما است و این کشور هم بشدت در رابطه با خطرناک بودن شرایط جمعیت اخطار می دهد؛ اما ترکیه یک تفاوت کوچک با ما دارد و آن در جمعیت روستایی است. جمعیت روستایی ما حدود ۲۵ درصد است اما جمعیت روستایی ترکیه ۵ درصد است. این یک مزیت برای ماست.
خزعلی تصریح کرد: ازاین رو باید تلاش نماییم از شهر به روستا مهاجرت معکوس شکل گیرد. به علت مهاجرت پسران روستایی به شهر تجرد در دختران روستایی بیشتر است است ازاین رو ما طرح مهاجرت معکوس را اعلام کردیم و زوجین دهه شصتی روستایی که از سال جاری به بعد ازدواج کنند به جز وام ازدواج عام، ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج، کالا کارت جهیزیه و وام اشتغال می گیرند. عملیات این کار را اخیرا آغاز کرده ایم.
منبع:

1402/07/06
18:50:13
0.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان