خبر خوش از اولین واکسن ایرانی کرونا

خبر خوش از اولین واکسن ایرانی کرونا

به گزارش خاتون یار، مجری مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت اظهار داشت: بعد از گذشت 18 ماه عاقبت مقاله کارایی واکسن برکت برای اولین بار در یکی از معتبرترین مجلات برجسته علمی جهان به نام The BMJ تأیید شد و به چاپ رسید.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمدرضا صالحی با بیان این خبر اظهار داشت: برای اولین بار مقاله یک واکسن ایرانی در نشریه The BMJ با ضریب تاثیر ۱۰۵.۷، ۱۸ماه بعد از ارسال توسط پژوهشگران با تأیید داوران بین المللی به چاپ رسید.
وی ادامه داد: نتایج این مطالعه نشان داد که واکسن کوو ایران برکت می تواند ۷۰.۵ درصد از موارد شدید کرونا، ۸۳.۱ درصد از موارد بستری های ICU و ۱۰۰ درصد از مرگ و میر پیشگیری کند.
رییس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با اشاره به این که در طول این مطالعه هیچ مورد مرگ و عارضه جانبی جدی گزارش نشده است، اشاره کرد: اثرات واکسن خصوصاً در زمانی مورد مطالعه قرار گرفت که کشنده ترین سویه کرونا یعنی سویه دلتا در کشور و دنیا شیوع یافت.
این متخصص بیماریهای عفونی با اعلان اینکه مقاله به چاپ رسیده از واکسن برکت، کارایی (Effectiveness)، ایمنی (Safety) و یافته های ایمنی زایی (Immunogenicity) واکسن را در مطالعه کارآزمایی بالینی فاز ۳ در مقایسه با دارونما بررسی می کند که مهم ترین بخش نتایج این مقاله، مطالعات بالینی حاصل از آنست، افزود: جامعه آماری این مطالعه را ۲۰ هزار نفر در بازه سنی ۱۸ تا ۷۵ سال تشکیل داده است همین طور این مطالعه در شش شهر بوشهر، اصفهان، کرج، مشهد، شیراز و تهران انجام گرفت.
صالحی افزود: چاپ مقالات در رابطه با تحقیقات واکسن یکی از مهم ترین مراحل علمی تولید یک محصول جدید شمرده می شود که با انتشار مقاله کارایی واکسن برکت در مجله علمی The BMJ هفتمین مقاله مربوط به واکسن برکت منتشر گردید.
وی ادامه داد: پژوهشگران حوزه های مختلف برای اینکه نتایج تحقیقات خودرا به اطلاع سایر پژوهشگران برسانند، گزارشی از نحوه انجام تحقیق و یافته های آنرا بصورت مقاله علمی به نشریات علمی پژوهشی ارسال می کنند. در این نشریات مقالات مورد داوری افراد متخصص قرار می گیرد و در صورت تأیید داوران و کمیته علمی مجله منتشر می شود.
به گزارش روابط عمومی ستاد اجرائی فرمان حضرت امام، مجری مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت در آخر اظهار داشت: انتشار مقاله در مجله The BMJ یک دستاورد بسیار قابل توجه است، چونکه این نشریه یکی از سه نشریه برتر جهانی درحوزه پزشکی بشمار می رود و نخستین بار است که مقاله یک محصول ایرانی در این مجله به چاپ می رسد.
منبع:

1402/07/04
13:23:54
0.0 / 5
227
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان