مدیرعامل كارخانجات داروپخش اعلام كرد

افزایش ظرفیت تولید سرم

افزایش ظرفیت تولید سرم

به گزارش خاتون یار، مدیرعامل کارخانجات داروپخش وابسته به سازمان تامین اجتماعی از طی مراحل راه اندازی خط جدید تولید سرم در این مجموعه آگاهی داد و اظهار داشت: از آذرماه ظرفیت تولید روزانه سرم ما به 130 هزار واحد می رسد. این ظرفیت به تدریج بالا رفته و تا تابستان سال آینده، مجموع تولید ما به شش میلیون واحد سرم در ماه خواهد رسید.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمدمسعود علی مراد در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانجات داروپخش، توضیحاتی پیرامون فعالیت ها و اقدامات این شرکت ارائه و روند تولید سرم در این کارخانه دارویی را تشریح نمود.
وی با بیان این مقدمه که داروپخش، ۶۰ سال قدمت و سبقه فعالیت دارد و دارای۱۲۰۰ پرسنل رسمی هستیم اظهار داشت: اغلب اشکال دارویی را تولید می نماییم که انواع فراورده های استریل، جامدات شامل قرص ها و کپسول ها، مایعات مانند شربت و سوسپانسیون ها، پمادها و کرم ها را نیز دربرمی گیرد. ۴۰۰ پروانه تولید دارو داریم که ۳۰۰ پروانه فعال است.


۲۰ درصد بازار تولید "سرم" دست داروپخش است

مدیرعامل کارخانجات داروپخش اضافه کرد: بودجه سالانه ما بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است و شبانه روزی مشغول فعالیت هستیم تا کمبود دارویی در کشور رخ ندهد. سه تا چهاردرصد نیاز بازار دارویی را بصورت میانگین تامین می نماییم، این عدد در بعضی اقلام بالاتر و در بعضی اقلام کمتر است. عمدتا داروهای روتین و معمولی، داروهای حاجب و سرم ها را تولید می نماییم و در بخش سرم، ۲۰ درصد بازار در اختیار ما قرار دارد.


کمبود نقدینگی ۶۰۰ میلیارد تومانی داروپخش؛ دریافت تسهیلات از ماه آتی

علی مراد با اشاره به اینکه تولید آنتی بیوتیک ها را نداریم، اما برای سایر اشکال دارویی در هر زمان کمبودی وجود داشته برای حل این کمبودها کمک کرده ایم، درباره ی تأثیر اصلاح نظام ارزی دارو در روند تولید دارو عنوان کرد: آزادسازی ارز با عنایت به این که از ۴۲۰۰ به ۲۵ هزار تومان رسید مشکل نقدینگی برای ما به وجود آورد؛ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کمبود نقدینگی به وجود آمده که مقرر است از ماه آتی تسهیلاتی دراین زمینه دریافت نماییم.

وی درباره ی وضعیت تعاملات مالی با وزارت بهداشت نیز اظهار داشت: ما مستقیم با وزارت بهداشت کار نمی نماییم، با شرکت های پخش کار می نماییم. مطالبات ما از شرکت های پخش خیلی زیاد نیست؛ ۲۰۰ میلیارد تومان طلبکاریم.


صادرات داروهای مازاد

مدیرعامل کارخانجات داروپخش درباره ی وضعیت صادرات اقلام دارویی تولیدی نیز اظهار داشت: اگر کمبود وجود نداشت، می توانستیم صادرات بیشتری انجام دهیم. درخواست ها و سفارشاتی از کشورهای همسایه داریم. ۳۰۰ هزار دلار صادرات انجام دادیم ولی در داروهایی می توانیم صادرات نماییم که مازاد باشد و در داخل کمبود نداشته باشیم.
علی مراد افزود: ما زیان ده نیستیم و ۲۸۷ میلیارد تومان سوددهی شش ماهه نخست ما بوده است.


قیمت گذاری نامناسب، همچون دلیلهای بروز کمبودها

وی چالش های حوزه داروسازی را نیز برشمرد و عنوان کرد: بزرگ ترین مشکل تامین نقدینگی، فرسودگی صنایع دارویی است. بسیاری صنایع ماشین آلات قدیمی بالای ۳۰ سال دارند. مشکل بعدی قیمت گذاری است که باید اصلاح گردد. همچون دلیلهای بروز کمبودها، قیمت گذاری نامناسب و مشکل در تامین نقدینگی است. درحال حاضر فکر فقط اقتصادی نداریم و در صدد تامین نیاز دارویی بازار هستیم.

دارویاری سریع انجام شد؛ قیمت های تعیین شده برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود

مدیرعامل کارخانجات داروپخش افزود: دارویاری سریع انجام شد و قیمت های تعیین شده برای برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود.
علی مراد درباره ی برنامه های آتی این شرکت نیز توضیح داد و اظهار داشت: چند پروژه داریم، داروهایی که تا حالا نداشتیم و مقرر است به خطوط تولید ما افزوده شود از این جمله است. قرار شده به حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژی وارد شویم. بازسازی و نوسازی خطوط را در دستورکار داریم. ماشین آلات فرسوده داریم که باید به روز رسانی شوند. آینده، دوران داروهای بیوتکنولوژی است و با یک سری شرکت های داخلی و دانش بنیان وارد مذاکره و تعامل شدیم.


افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید؛ به زودی


وی درباره ی وضعیت تولید سرم در کشور اظهار داشت: پنج شرکت در کشور، سرم تولید می کنند که سهم ما از تامین سرم کشور ۲۰ درصد است. ظرفیت تولید ما دو میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون واحد در ماه و به عبارتی روزانه ۱۰۰ هزار واحد تولید داریم و همکاران ما سه شیفت کار می کنند. در مردادماه خطی داشتیم که مدت ها بود وارد شده بود اما راه اندازی نشده بود. با کارشناسان چینی به علت سختی آمدن به اینجا، بصورت آنلاین اقدامات لازم را جهت راه اندازی انجام دادیم و در مهرماه آماده و وارد مراحل لازم برای تولید دارو شد.

مدیرعامل کارخانجات داروپخش اضافه کرد: هفته گذشته از اداره دارو برای بازرسی آمدند و وعده دادند تا پایان این هفته یا اوایل هفته آتی مجوز تولید را به ما بدهند که در این صورت ظرفیت تولید روزانه ما که ۱۰۰ هزار واحد بود، دو برابر خواهد شد که البته رسیدن به ظرفیت کامل مدتی به طول می انجامد.
علی مراد با اشاره به این که از آذرماه روزانه ۳۰ هزار واحد به ظرفیت ما افزوده شده و میزان تولید روزانه ما به ۱۳۰ هزار می رسد اظهار داشت: در مرحله اول ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد در ماه به ظرفیت ما افزوده می شود. در مرحله دوم نیز دو میلیون واحد و تا تابستان حدود سه میلیون واحد به ظرفیت قبلی ما افزوده می شود بدین ترتیب کل ظرفیت تولید ما به شش میلیون واحد در ماه خواهد رسید.
وی افزود: در تهیه سرم عمدتا وابستگی به خارج نداریم. مواد پلیمری و مواد اولیه عمدتا در داخل تامین می شود، اما تجهیزات وارداتی هستند. یکی از چالش های ما این است که سن ماشین آلات بالاست و از آنجائیکه ۲۴ ساعته کار می کنند اگر مشکلی در ماشین ایجاد شود ممکنست وقفه ای در کار بوجود آورد.
مدیرعامل کارخانجات داروپخش توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه و عنوان کرد: هم اکنون روزانه ۱۰۰ هزار واحد سرم تولید می نماییم، تست سرم ۱۵ روز طول می کشد. همیشه ۱۵ روز بازه تولید داریم و می توان اظهار داشت که بطور معمول ۱.۵ میلیون سرم در روز داریم و پس از ۱۵ روز مجوز تولید می گیرند و در تی تک ثبت شده و توزیع می شوند.
1401/08/24
09:16:41
0.0 / 5
295
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دارو , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان