یارانه معلولان دهک دهم قطع نمی گردد

یارانه معلولان دهک دهم قطع نمی گردد

به گزارش خاتون یار، رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به این که برمبنای قانون، سه درصد جذب نیروها بوسیله آزمون های استخدامی باید از میان افراد دارای معلولیت باشد اظهار داشت: این قانون در سازمان بهزیستی اجرا می شود اما در یکسری از کد رشته ها گاهی ممکنست جذب اتفاق نیفتد. برمبنای آمارهای موجود، از 3 درصد سهمیه جذب معلولان، حدود 1.2 درصد جذب اتفاق افتاده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، علی محمد قادری درباب وضعیت اجرای قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، بیان کرد: این قانون سه سال پیش مصوب شد و قانون جامعی است که دستگاه های متنوعی را مکلف کرده که به این ۳۴ ماده و ۲۹ تبصره توجه و از تمام ظرفیت های خود بهره گیرند و هر ساله باید گزارش خود از میزان اجرای قانون را به عنوان دستگاه ذی نفع، به دبیرخانه و دبیرخانه به صحن علنی مجلس ارائه کند.
وی افزود: باتوجه به این که دستگاهها چندان در جریان مشکلات و محدودیت ها و شرح وظایف قانونی خود نیستند، این روشنگری و مطالبه گری حدود ۱۰ ماه است که در دولت سیزدهم شروع شده و نامه ای به رئیس جمهوری نوشته شد و دستگاهها مکلف شدند که تمام قد نسبت به اجرای مفاد قانون دقت کنند و گزارش آنرا به بهزیستی عرضه کنند. تعدادی از دستگاهها تلاش کردند و برخی هنوز به مفهوم واقعی کلمه جریان معلولیت و وظایف خودرا درک نکرده اند.
قادری درباب مناسب سازی معابر اضافه کرد: موضوع مناسب سازی امری بدیهی است. موضوعات مناسب سازی فقط به عوامل عمرانی و این که در یک معبری شیب رعایت شود، نیست. باید بدانیم که پلت فرم هایی که معلولان، ناشنوایان و نابینایان می خواهند به آن سامانه دسترسی داشته باشند، مناسب سازی شود. این دبیرخانه در سازمان بهزیستی وجود دارد و کار و تلاش و پیگیری می کند. مسئولیت این کمیته با وزیر کشور است و این جلسه هر دو ماه یکبار در سازمان بهزیستی انجام می شود. استاندارهای سراسر کشور نیز درحال پیگیری هستند و اختتام سال آخرین وضعیت موضوع مناسب سازی را به مردم ارائه خواهیم داد.
رئیس سازمان بهزیستی با اعلان اینکه ما باید بستر جامعه را برای حضور موثر افراد آماده نماییم، اظهار داشت: هرچقدر این تسهیل گری خوب اتفاق بیفتد و سامانه ای در همه کلان شهرهای کشور باشد و ترمینال ها وسایط مناسب سازی شده را از وسایل عمومی شهری مثل اتوبوس ها و ون ها در اختیار معلولان (چه برای حمل و نقل برون شهری و چه درون شهری) باید قرار دهند؛ اما این توسط شهرداریهایی که متکفل امور حمل و نقل شهر خود هستند خوب مشاهده نمی گردد.
قادری با اشاره به این که موضوع مناسب سازی باید به عنوان نگاه ملی از نظر مطالبه گری توسط افراد دارای معلولیت و عموم افراد توجه گردد، تصریح کرد: این پیشرفت که در بعضی از شهرها می بینیم، مثل شهرداری تهران کارهای خوبی انجام دادند، کافی نیست و یا ضوابطی که سازمان نظام مهندسی برای اجرای این قانون و موضوع مناسب سازی برای ساخت و سازهای شهری در نظر گرفته باید به عنوان آیتم دقیق بر روی آن نظارت شود. بحث قانون و عملکرد و نظارت را داریم. در بحث نظارت آنچه که می بینیم بیشتر ارائه گزارش است تا این که فضایی اثربخش در موضوع مناسب سازی در کشور معرفی نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که قانون پیش بینی کرده که سه درصد آزمون های استخدامی که هر سال برگزار می شود، برای جذب افراد دارای معلولیت باشد اظهار داشت: این قانون در سازمان بهزیستی اجرا می شود اما در یکسری از کد رشته هایی که متناسب با جذبی(استخدام نیرو) در استانها یا شهرستان ها است، گاهی ممکنست اتفاق نیفتد. آماری که داریم این است که از ۳ درصد حدود ۱.۲ درصد جذب اتفاق افتاده است. ۱۴ دستگاه داریم که باید در این عرصه عملکرد داشته باشند. چند روز گذشته نیز با سازمان اداری استخدامی جلسه ای داشتیم و این شورا مصوب کرد که حد نصاب را به ۸۰ درصد برساند.
وی که در برنامه ای تلویزیونی صحبت می کرد اضافه کرد: یک گام در این دولت به جلو رفتیم. تا پیش از این، حد نصاب بصورت صد در صد بود حالا تا ۸۰ درصد نمره و امتیاز را سازمان اداری و استخدامی در نظر گرفته که فضای ورود افراد دارای معلولیت در زمینه های اداری و تخصصی کشور ما باز شود.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، قادری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که افراد دارای معلولیت نشان می دهند که استعدادهای شگرفی دارند، اظهار داشت: این را بهانه ای دیدیم از شروع خدمت در سازمان بهزیستی کانون استعدادیابی و شناسایی ظرفیت های آنها را داشته باشیم که به مرحله خوبی رسیده است و کارشناسان و اساتید و داوران حرفه ای با سازمان بهزیستی دست داده اند و این اقدامات در حال انجام می باشد.


چالش بهزیستی برای تامین تجهیزات توانبخشی

رئیس سازمان بهزیستی در پاسخ به سوالی درباب وضعیت وسایل توانبخشی، نیز اینطور توضیح داد: یکی از موضوعات اقلام توانبخشی است که امروزه گرفتار چالش هم شده ایم. موضوع سمعک و موضوعات دیگری که وزارت بهداشت تهیه می کند یکی از موضوعات ماست. عدم نقدینگی و ظرفیتی که قانون برای سازمان مشخص کرده باید توسط سازمان برنامه و بودجه در نظام بودجه ای کشوردر راستای اجرای هرچه بهتر قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد. برای اجرای قانون ۶۰ هزار میلیارد بودجه نیاز داریم درحالیکه کمتر از ۵ درصد از این رقم در اختیار ما قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: در این مقطع زمانی هم درباب ماده ۲۷ و هم در موضوعات دیگر اجرای قانون یک شتاب خوبی داشتیم؛ اما باتوجه به مشکلاتی که در چند سال اخیر به وجود آمده باید درباب به روز بودن و صفر کردن پشت نوبتی که اقلام توانبخشی را دربرمی گیرد دستگاه های مرتبط تلاش بیشتری داشته باشند.

قادری در ادامه درباب اقدامات سازمان بهزیستی برای زنان سرپرست خانوار نیز بیان کرد: بانوی سرپرست خانوار نیاز به اشتغال و مسکن و معیشت دارد. سازمان بهزیستی تلاش می کند از مستمری که در اختیارش قرار می گیرد بانوی بزرگوار ایرانی که خودسرپرست یا فاقد سرپرست موثر است را تحت پوشش قرار دهد. با برنامه های جامعی مانند گروه همیار یا صندوق های مالی که به عنوان طرح های ویژه خوداشتغالی برای اشتغال این افراد وجود دارد، اهتمام می نماییم آنها را به خودکفایی در اشتغال برسانیم اما واقعا کار بانویی که بتواند هم معیشت و هم مسکن فرزندانش را پوشش دهد دشوار است.
وی افزود: سازمان تلاش می کند موضوع اشتغال این افراد را در آمایش سرزمینی خصوصاً در روستاها و شهرهایی که نرخ بیکاری بالاتری دارند پیگیری کند تا به ننتیجه برسد اما موضوع مردمی سازی دراین زمینه بسیار اهمیت دارد؛ موضوعی که دولت مطرح کرده است. از گروههای متخصص مردمی و جهادی می خواهیم که بیشتر به اداره کل استانها مراجعه کنند.
وی ادامه داد: در طول این مدت مردم و جهادگران در پویشهای گوناگون تعامل خوبی با سازمان بهزیستی برقرار کردند.


پشت نوبتی ها در دولت سیزدهم "صفر" شد

رییس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از توضیحات خود، در پاسخ به سوالی در خصوص این که برای دریافت یارانه های اقشار لطمه پذیر سازمان بهزیستی کاری انجام می دهد یا خیر؟ اظهار داشت: یک موضوع پشت نوبتی را از باب تبصره ۱۴ به عنوان مستمری داریم. هرسال ممکنست بر طبق موضوعات معیشتی که در دهک های پایینی وجود دارد پشت نوبتی ایجاد شود، درباب اقلام توانبخشی، یارانه هایی که سازمان برای مراکز توانبخشی و بانوان فداکاری که افراد دارای معلولیت را در خانه نگهداری می کنند، ممکنست پشت نوبتی ایجاد شود.
وی با اعلان اینکه هر سال ۶۰ هزار معلول در تصادفات جاده ای به آمار سازمان بهزیستی اضافه می شود، اظهار داشت: از این آمار ۲۰۰۰ نفر به عنوان افراد ضایعه نخاعی و بسترگرا می شوند. متاسفانه این آمارها در کمیته های مرتبط و هم رهگیری مشکلات و چالش هایی که در زمینه توانبخشی وجود دارد، در کشور دیده نمی گردد. در این جهت خواهش داریم که سازمان بهزیستی در ستاد نوروزی به عنوان یک رکن دیده شود، برای اینکه موضوع اورژانس اجتماعی متعلق به بهزیستی است.
رییس سازمان بهزیستی با اشاره به این که پشت نوبتی ها در دولت سیزدهم (آنهایی که سه سال پشت نوبت موضوعات توانبخشی و موضوع اجتماعی بودند) صفر شد، اظهار داشت: بیش از ۱۴۰ هزار خانوار به چرخه مستمری سازمان وارد شدند.


معلولان دهک دهمی منعی برای دریافت «یارانه» ندارند

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه «گاهی گزارشاتی می رسد که تعدادی از افراد دارای معلولیت جزو دهک های بالا محاسبه شده اند برای آنها چه کاری می توان انجام داد؟» تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسما اعلام نمود افرادی که معلول هستند ولو دهک ۱۰ هم باشند هیچ منعی برای دریافت یارانه ندارند. یک فردی که یک یا چند معلول را در خانواده دارد و خود سرپرست آن خانواده است، مشمول دریافت مستمری سازمان بهزیستی و هم موضوع دریافت یارانه های دولتی است. ما گزارشی هم اکنون نداریم که بخواهند یارانه های آنها را به جهت اینکه در دهک ۱۰ قرار گرفته اند قطع کرده باشند. سازمان بهزیستی به هر فردی که دارای معلول است و کارت معلولیت دریافت می کند متناسب با نوع و شدت معلولیت خدمات خودرا عرضه خواهد کرد.
منبع:

1401/06/12
18:31:50
0.0 / 5
258
تگهای خبر: خانواده , خدمات , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان