رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اعلام كرد

شناسایی 1533 مبتلا به امیکرون در کشور

شناسایی 1533 مبتلا به امیکرون در کشور

به گزارش خاتون یار رئیس مرکز سلامت و محیط کار از اقدامات در دست انجام جهت تهیه گزارشی از میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی و اعمال محدودیت های هوشمند کرونایی در اصناف و ادارات جهت ارائه به ستاد ملی مقابله با کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: برخی جاها از ورود افراد واکسن نزده به برخی مراکز جلوگیری نمی گردد که این مورد در دستور کار رسیدگی قرار دارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر جعفر جندقی در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران، اظهار داشت: در فرآیند هوشمند رفع محدودیت های کرونایی همه مشاغل و رسته های شغلی به شرط انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها مجاز به فعالیت هستند. حفظ رنگ بندی که در گذشته ملاک عمل بود، فقط محدود به اطلاع رسانی و موضوع هایی است که مردم آگاه باشند و این رنگ بندی ها کماکان همان معیارها را دارند و عمده آنهم میزان بستری در بیمارستان بوده است؛ ولی در اجرای فرآیند هوشمند رفع محدودیت ها، اجرای پروتکل ها و انجام واکسیناسیون بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی اضافه کرد: اعمال محدودیت ها بر مبنای شرایط توسط ستاد ملی کرونا همواره اعلام خواهد شد و به صورت هفتگی به اطلاع شهروندان خواهد رسید. حفظ جداول الزامات و ضمانت اجرایی در گروههای پنج گانه شغلی باید وجود داشته باشد. اصولا در مدیریت هوشمند ۵ فاز داریم که در فاز اول مشمول کارکنان و موسسات و شرکتهای خصوصی است. شروع فرآیند مدیریت هوشمند از ۲۱ آذرماه سال جاری بوده است و همچنان ادامه خواهد داشت و در فاز دوم تردد درون شهری، مترو و تاکسی است و در فاز سه اصناف، صنایع و کارخانه ها باید رعایت نمایند و در فاز چهارم تردد برون شهری هوایی، ریلی و جاده ای است و فاز پنجم هم در ارتباط با موسسات آموزشی و تحقیقاتی است که هر کدام از اینها باید اجرایی شوند.
او افزود: آنچه که مهم می باشد نظارت بر این ها است و هر یک از مسئولین مربوطه باید بر نحوه فعالیت ها نظارت کافی داشته باشند و مسئولیت اجرای محدودیت ها با خود صنوف، کارخانه جات و نهاد مربوطه است. معیارها و شاخصهای اصلی برای این پروتکل ها وجود داشته است که شامل تزریق واکسن و انجام تست pcr و استفاده از ماسک است.
وی اضافه کرد: ما باید بدانیم که اگر سطح استفاده از ماسک به بالای ۸۰ درصد برسد تا ۳۸ درصد در کاهش موارد بیماری موثر است. رعایت فاصله گذاری ۱.۵ تا ۲ متری مهم می باشد و یکی از اجزای موثر همین فاصله گذاری فیزیکی است. تأمین فضای چهار مترمربع برای هر فرد تاحدود بالایی مانع از انتشار بیماری است. تهویه مناسب و تأمین امکانات مناسب شست وشو و گند زدایی سطوح مشترک حائز اهمیت می باشد.
جندقی، بیان نمود: رهگیری موارد مثبت و قرنطینه افراد بیمار از نکات مهم می باشد و این وظیفه بر عهده دستگاههای اجرایی می باشد که شیوع و همه گیری گسترده پیک های کرونا را نداشته باشیم. برخی جاها استفاده از ماسک به خوبی و در بعضی نقاط نامناسب است. در هفته اخیر میانگین رعایت پروتکل ها در کشور حدود ۶۰ درصد بوده است. کمترین رعایت استفاده از ماسک ۵۱.۱۷ در نانوایی ها بوده است و باید نانوا و مراجعین رعایت نمایند. بیشترین رعایت استفاده از ماسک ۹۲.۶۸ در فرودگاه ها بوده است. در مورد تهویه پایین ترین میزان تهویه ۵۴.۹۳ در باشگاه های ورزشی بوده است و بیشترین رعایت تهویه بازهم در فرودگاه ها و حدود ۹۲.۱۲ بوده است. ازاین رو این رعایت ها متفاوت می باشد و باید بر مبنای پروتکلهای اعلامی رعایت نمایند و با رعایت آنها شاهد آن باشیم که پیک های بعدی رخ ندهد.
او ضمن اشاره به این که سرایت پذیری امیکرون بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهایی که درصد بالای واکسن داشتند وقتی پروتکل رعایت نکردند، پیک بالایی زدند و ما هم باید رعایت نماییم. هم اکنون هم درخواست داریم که مردم برای تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدام نمایند. پوشش دز سوم مناسب نمی باشد و حدود ۱۷ درصد است و باید به بالای ۸۰ درصد برسد تا اگر خدایی نکرده بیمار شدیم بیماری در حد زیادی ما را درگیر نکند. افرادی که هنوز واکسن نزدند هم باید به سرعت برای واکسیناسیون اقدام نمایند.
او در ادامه درباره رعایت پروتکل ها در حمل و نقل عمومی بخصوص در تاکسی ها، بیان نمود: این کار بر عهده سازمان تاکسیرانی است. با برخی افرادی که هنوز واکسن نزدند تماس می گیرند. تاکسی هایی که اینترنتی کار می کنند روند نظارت بر آنها راحتتر است و اگر واکسن نزنند سامانه عرضه خدمت برایشان مختل می شود؛ اما باید تاکسیرانی تمهیداتی بیندیشد. برخی از تاکسی ها آزاد کار می کنند که زیر پوشش جایی نیستند و باید زیرساخت ها آماده شود تا در این حوزه برای این افراد هم اقدام لازم صورت گیرد و با راهنمایی رانندگی تمیهداتی اندیشیده می شود که به دوربین کنترل وصل شوند و باید زیرساخت این امر فراهم گردد. همه چیز وابسته به افراد است و باید احساس مسئولیت کنند و اگر علایم بیماری داشتند از منزل خارج نشوند.
رییس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت درباره برگزاری حضوری امتحانات مدارس و دانشگاه ها و دایر شدن کلاس های حضوری، تصریح کرد: سفارش ستاد ملی به حضوری برگزار شدن امتحانات و حضور دانشجویان و دانش آموزان سر کلاس است و برای همه اینها پروتکل بهداشتی وجود دارد که ابلاغ گردیده است و باید اهتمام ویژه در زمینه استفاده از ماسک وجود داشته باشد و واکسیناسیون کامل باشد. همینطور تهویه در محیط مهم می باشد و با اتمام زمستان وجود تهویه راحتتر می شود. همینطور اگر بیمار بودند به هیچ عنوان نباید سر کلاس حاضر شوند و در قرنطینه باشند.
وی اظهار داشت: کرونا با ما خواهد بود و مرتبا جهش می یابد و باید یاد بگیریم با آن زندگی نماییم. مدیریت هوشمند کنترل کرونا هم بر این امر تاکید دارد.
جندقی درباره قرنطیه هوشمند کرونا هم اظهار داشت: این طرح در ۵ فاز اجرایی می شود و این می طلبد که مدیریت هر یک از نهادهای اعلامی نظارت بر اجرا را انجام دهند. هر کدام از این ۵ فاز بسیاری از اوقات رعایتی انجام نمی دهند و قرار شده است یک گزارشی در این حوزه تهیه شده و نظارتها افزایش یابد و از وزارت خانه ها یا اصناف پیگیری شود. برخی جاها از ورود افراد واکسن نزده به برخی مراکز جلوگیری نمی گردد که در دستور کار رسیدگی قرار دارد.
وی اضافه کرد: برخی دانشگاه های علوم پزشکی زیر مجموعه وزارت بهداشت حالا مفاد مقرر شده برای قرنطینه هوشمند را اجرایی می کنند و کارکنان زیرمجموعه خویش را بررسی می کنند و در فاز اول کارکنان دولت واکسن نزده احصا شده و مقرر شد که واکسن بزنند. یا در مورد تاکسی های اینترنتی اسامی افراد واکسن نزده احصا شده و به افراد اخطار داده شده که واکسن بزنند. این پروتکل ها در دست پیگیری است و نتیجه نظارت ها به اطلاع ستاد خواهد رسید.
جندقی تصریح کرد: زمان اینجا مهم می باشد چون درحال جایگزینی امیکرون با دلتا هستیم و اگر تا دو هفته دیگر این پروتکل ها به خوبی رعایت نشود، امکان دارد گرفتار پیک بیماری شویم. سامانه ها متصل است و افراد شناسایی می شوند ولی محدودیت هایی هم وجود دارد. در فاز کنترل هوشمند در ترددهای درون و برون شهری مهم می باشد که افراد واکسن زده باشند یا بیمار نباشند.
او تصریح کرد: مردم منتظر نباشند که با اعمال محدودیت، رعایت کنند؛ بلکه خودشان حداکثر رعایت ها را به کار گیرند تا از مبتلا شدن به بیماری پیشگیری کنند.
وی اضافه کرد: اگر واکسیناسیون و بیماریابی و رعایت پروتکلها به خوبی صورت گیرد حتما کاهش بیماری خواهیم داشت؛ اما شرط آن انجام این موارد است. بررسی های ما نشان داده است که این موارد افزایش پیدا کرده است چونکه مردم خطر را درک کردند اما برخی هم کمتر رعایت می کنند.
جندقی اظهار داشت: سالن های پذیرایی و رستوران ها و خوابگاه ها اماکن پرخطری است که انتقال بیماری در اینجاها بیشتر است و باید رعایت شود وگرنه بیماری افزایش می یابد.
جندقی افزود: معتقدیم افراد واکسن نزده به شدت در معرض خطر بیماری هستند و در بسیاری از کشورها حالا سویه امیکرون جایگزین دلتاشده است و باید واکسیناسیون گسترش یابد. در ادارات، کارخانه جات و... و. افراد باید واکسینه شوند چونکه بیمار شدن افراد واکسینه نشده خطری برای سایرین است.
وی تصریح کرد: مدیریت هوشمند کرونا حدود ۵ هفته است که اجرایی شده است و در تمام فازها کار شروع شده و درصد موفقیت آن درحال بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد.
او تصریح کرد: در مجموع برنامه سلامت کار و حرفه ای در کارخانه جات درحال اجرا است؛ بعنوان مثال اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار بررسی می شوند و این کار از راه دولت و شرکت هایی که از ما مجوز گرفتند انجام شده و سفارش های لازم به کارگران و کارکنان و کارفرمایان آنجا صورت می گیرد و بر اصلاح فرآیند هم تاکید می شود. وزارت کار هم در مورد ایمنی در محیط کار چنین می کند. معاینات کارکنان بسته به نوع فعالیت در دوره های ۳ ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله انجام می شود و اگر جایی خطایی رخ دهد، برخورد قانونی صورت می گیرد. اگر کارگری علایم بیماری داشته باشد و به ما رجوع کند بررسی و پیگری انجام می شود. در بیماری های شغلی مبحث پیگیری اهمیت بالایی دارد، چونکه بیماری به تدریج رخ می دهد و وقتی وخیم شود احیانا قابل درمان نیست پس باید بر پیشگیری تمرکز نماییم و سفارش های ما لازم الاجرا است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره رعایت پروتکل ها در ذیل سامانه امید، خاطرنشان کرد: این سامانه حالا با نام سامانه «ایران من» شناخته می شود و در این سامانه اطلاعات تمام دستگاههای اجرایی تجمیع شده و در اختیار ستاد قرار گرفته است و حتی میتوان بخش خود اظهاری آنرا هم استفاده نمود. این سامانه با جاهای مختلفی همچون سامانه وزارت بهداشت و سامانه آزمایشگاهی متصل است و اگر کسی تست مثبت داشته باشد از شرایط او آگاه خواهند شد.
او بیان نمود: امیکرون هر هفته رصد می شود و تا کنون ۱۵۳۳ مورد مبتلا شدن به امیکرون شناسایی شده است که مواردی که هفته جدید بوده است حدود ۲۰۵ مورد بوده است و این نشان داده است که این سویه در حال افزایش می باشد و چون از همه تست امیکرون نمی گیریم این عدد باید ضرب در ۶۰ شود؛ یعنی شاید حدود ۱۲ هزار مورد امیکرون داشته باشیم؛ ازاین رو چون سرایت بالایی دارد در مدت زمان کمی جایگزین دلتا می شود. پس خیلی فرصت نداریم و از مردم می خواهم پروتکل ها را جدی بگیرند. هم اکنون محدودیت تزریق واکسن نداریم بعد از مردم تقاضا می کنم برای دز سه رجوع کنند.
او در ادامه در مورد بررسی سلامت آب شرب هم اظهار داشت: سازمان آب و فاضلاب بر منشاء ورود آب و در شعابات نظارت دارد و سازمانهای دیگر مانند وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست هم نظارتهای خویش را دارند. در این حوزه وزارت بهداشت آب مصرفی را نظارت می کند و این نظارت ها از لحاظ آلودگی های محیطی، میکروبی و شیمیایی است.
جندقی اظهار داشت: استاندارد کلر این است که در نقطه استفاده شده بین ۰.۲ تا ۰.۵ ppm باشد این استاندارد جهانی است و اگر این اندازه باشد میتوان اطمینان داشت که آب شرب از نظر میکروبی سالم می باشد. اما امکان دارد بعضی از مواد یا قارچ های دیگر در آب موجود باشد که با انجام آزمایش میکروبی سلامت آب را می سنجیم. کلر به اشکال مختلف استفاده می شود. اگر در جایی ببینیم آب کلر ندارد، حتما اخطار فوری می دهیم. برای کاهش ریسک منابع آب باید رصد و نظارت به دقت صورت گیرد و سلامت شهروندان برای ما مهم می باشد.
منبع:

1400/10/28
16:08:09
0.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان