راه اندازی موزه آثار بازنشستگان و نام آوران فرهنگی

راه اندازی موزه آثار بازنشستگان و نام آوران فرهنگی

به گزارش خاتون یار مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری از برنامه های جدید این صندوق برای تجلیل از مفاخر فرهنگی و هم ایجاد موزه بازنشستگان اطلاع داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمود مرتضایی فرد که همزمان با هفته «خانواده و تکریم بازنشستگان» در منزل عبدالجبار کاکایی شاعر شناخته شده کشورمان حضور یافته بود، اظهار داشت: از نظر ما، مسئولیت صندوق بازنشستگی کشوری، صرفاً پرداخت حقوق یا تأمین منابع بیمه تکمیلی نیست؛ بلکه مسئولیت های فرهنگی و اجتماعی هم دارد که تجلیل و تعامل با مفاخر فرهنگی که از افراد زیر پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند، در این چارچوب، در دستور کار اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته است.
وی ضمن اشاره به این که «دیدار با دکتر عبدالجبار کاکایی اولین جلسه با مفاخر فرهنگی صندوق بازنشستگی کشوری است»، اضافه کرد: ایجاد موزه آثار بازنشستگان و بخصوص چهره های نام آور فرهنگی و هنری، در دستور کار قرار دارد و اقدامات لازم جهت بازسازی عمارت ناصرالدین میرزا در این جهت صورت گرفته است که امیدواریم بزرگان فرهنگ و هنر هم با عرضه آثار، تصاویر و یادگاری های خود، ما را در تشکیل و تکمیل این موزه یاری دهند.
مرتضایی فرد همینطور با عرضه توضیحاتی درباره دیگر اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه فرهنگ، به ایجاد روایت کده صبا و هم آرشیو دیجیتال اسناد تاریخی این صندوق اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از این، خیلی از اسناد تاریخی بازنشستگان درحال نابودی بود، اما با ایجاد روایت کده و مرکز آرشیو دیجیتال، این اسناد بازیابی، مرمت و به شکل مناسبی در معرض دید بازنشستگان و میهمانان صندوق قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری؛ عبدالجبار کاکایی هم در این دیدار با ابراز خوشوقتی از توجه صندوق بازنشستگی کشوری به اهالی فرهنگ و هنر اظهار داشت: اهمیت این کار وقتی بیشتر مشخص می شود که می بینیم وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی که بیشتر از سی سال در آنها فعالیت داشته ایم، هیچ سراغی از ما نمی گیرند و شاید اصلا ندانند که چه شخصیت هایی در مجموعه آنها فعالیت داشته اند.
وی ضمن اشاره به سابقه اشتغال خود در وزارت آموزش وپرورش و در ادامه مامور شدن در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اضافه کرد: شخصا اندکی بیشتر از یک سال است که بازنشسته شده ام و قبل از آن، در جریان روند فعالیتهای صندوق نبودم؛ اما در این زمان دیدم که باوجود شرایط نامناسب اقتصادی، نظم پرداخت حقوق بازنشستگان و هم عرضه خدمات بیمه ای و رفاهی چشم گیر بوده که مجموعه این موارد، نشانه یک مدیریت منسجم در روند فعالیت صندوق بازنشستگی کشوری است.
این شاعر نام آور معاصر با استقبال از فعالیتهای صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه های فرهنگی خاطرنشان کرد: در شرایطی که معمولاً دستگاه ها و نهادهای مختلف به اهالی فرهنگ و هنر بی توجه هستند، اقدام صندوق در گردآوری اسناد دوران فعالیت این افراد و راه اندازی روایت کده صبا و در ادامه، موزه بازنشستگان جای تقدیر و تشکر دارد.
وی ادامه داد: اهالی شعر و ادبیات در بین بازنشستگان وزارت خانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و آموزش وپرورش زیاد هستند؛ اما گاها ما شاعران درجه اولی داریم که در سازمان ها، دستگاه ها و موسسات اقتصادی و اجرایی فعالیت دارند که حوزه کاری آن، خیلی با شعر و شاعری فاصله دارد و صندوق بازنشستگی کشوری می تواند با استفاده از احکام و اسناد دراختیار خود، آنان را هم شناسایی و از ظرفیت های آنان استفاده نماید.
کاکایی با اشاره به اینکه «پس از دوران بازنشستگی فراغت بیشتری پیدا کرده ام و عملا دوره تازه ای از فعالیت هایم شروع شده است»، از برگزاری کلاس های مجازی مثنوی خوانی، تنظیم تالیفات و پژوهشها و هم انتشار کتاب های شعر جدید خود بعنوان بخشی از این فعالیت ها یاد کرد.
او همینطور در این دیدار، توضیحاتی درباره دوران فعالیت خود در دوران اشتغال در آموزش وپرورش، وضعیت صدور حکم بازنشستگی و سوابق همکاری خود با حوزه هنری، فرهنگسراها و … عرضه کرد.1400/05/11
12:38:47
0.0 / 5
209
تگهای خبر: بازی , خانواده , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان