مهلت ثبت درخواست بخشودگی جرائم بیمه ای كارفرمایان تا اختتام این هفته

مهلت ثبت درخواست بخشودگی جرائم بیمه ای كارفرمایان تا اختتام این هفته

خاتون یار: مهلت استفاده از بخشنامه بخشودگی جرائم کارفرمایان، 31 تیرماه به انتها می رسد؛ کارفرمایان و صاحبان مشاغل تنها تا اختتام این هفته فرصت دارند با ارسال درخواست خود، از مزایای بخشودگی جرائم استفاده کنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، کارفرمایان کارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی که در سالهای قبل به سبب مشکلات مالی موفق به پرداخت حق بیمه نشده اند می توانند با درخواست تقسیط از مزایای قانون بخشودگی جرایم بهره مند شوند.
در حقیقت هدف از اجرای طرح بخشودگی جرائم کارگاه ها، کمک و مساعدت به کارگاه های بحران زده است. برمبنای بخشنامه مربوط به اعمال بخشودگی جرائم کارفرمایان، آن دسته از کارفرمایان کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف شامل حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه برمبنای فهرست بهمن سال ۱۳۹۸ و ارسال فهرست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام نمایند، مشمول مزایای بخشودگی جرائم هستند.

کدام دسته از کارفرمایان مشمول بخشودگی جرائم می شوند؟

شرایط و نحوه ثبت درخواست
در این طرح، نوعی مشوق برای کارفرمایان بمنظور بازگرداندن سطح اشتغال کارگاه ها به بهمن سال ۹۸ و قبل از زمان شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است. بر این اساس کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرائم بیمه ای می شوند که از بهمن ۹۸ تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.
علاوه بر این، کارگاه های ورشکسته، درحال تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همین طور کارگاه هایی که بدهی آنان فقط شامل جریمه است، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
کارفرمایان مشمول می توانند بمنظور تعیین تکلیف بدهی هایی که تا اسفند سال ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است برای برخورداری از این تسهیلات حداکثر تا ۳۱ تیر ماه نسبت به ثبت درخواست بوسیله سامانه خدمات غیرحضوی سازمان تامین اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir یا es.tamin.ir اقدام نمایند.
در زمان ثبت درخواست ملاک فعال بودن وضعیت کارگاه، ارسال فهرست کارکنان در ماه قبل و پرداخت کامل حق بیمه وفق ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی (کسری حداکثر تا ۱۰ درصد مجاز خواهد بود) و حفظ سطح اشتغال و یا افزایش تعداد بیمه شدگان نسبت به فهرست بهمن ۱۳۹۸ کارگاه یا دفتر مرکزی است.
کارگاه هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸ فاقد فهرست و پرداخت حق بیمه هستند و یا کارگاه هایی که در سال ۱۳۹۹ به وجود آمده باشند، فهرست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می گیرد.
کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد باردیگر آغاز به فعالیت نموده و فهرست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خودرا ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان فهرست ارسالی در یکسال منتهی به پیش از آخرین فهرست قبل از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.

امکان پرداخت اقساطی بدهی های قطعی شده
واحدهای اجرائی سازمان تامین اجتماعی سراسر کشور بعد از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را بوسیله صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می کنند و کارفرما نیز باید حداکثر ظرف مدت۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام نمایند.
باتوجه به ضوابط تبیین شده کارفرمایان حائزشرایط می توانند بدهی های قطعی شده لغایت ۱۳۹۹ کارگاه را حداکثر طی ۳۶ قسط و بارعایت سررسید اقساط پرداخت کنند. امکان تقسیط از ۱۲تا ۳۶ ماه وجود دارد.
درصورتی که کارفرما اصل بدهی خودرا بصورت یکجا پرداخت کند و یا اصل بدهی را برای ۱۲ ماه بصورت اقساطی پرداخت کند، مشمول بخشودگی کامل و ۱۰۰ درصد جرائم است و چنانچه اصل بدهی را در اقساط ۱۸ ماهه پرداخت کند ۸۵ درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد. همین طور درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۲۴ ماهه پرداخت کند ۷۵ درصد جرائم؛ درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۰ ماهه پرداخت کند ۶۰ درصد جرائم و در نهایت درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت کند ۵۰ درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد.
در صورت تقسیط بدهی با اعمال بخشودگی جرائم، حفظ سطح اشتغال، ارسال و پرداخت فهرست و حق بیمه ماهانه وفق ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی در دوره پرداخت اقساط و یا افزایش کارکنان ضروری خواهد بود، در غیر اینصورت اقساط باقیمانده با احتساب جرائم متعلقه پرداخت و مراتب طی پیامک و همین طور بوسیله صندوق شخصی وی در سامانه خدمات جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود.
در صورت عدم رعایت مهلت پرداخت اقساط، تقسیط بعد از ۴۸ ساعت بصورت اتوماتیک تبدیل به حال شده و مراتب طی پیامک و همین طور بوسیله صندوق شخصی وی در سامانه خدمات غیرحضوری جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود. همین طور ارسال فهرست ماهانه کارکنان بوسیله دفتر مرکزی یا کارگاه ثابت و احراز سایر شرایط، ملاک عمل برای برخورداری پیمانکاران از بخشودگی جرائم است.1400/04/27
11:30:14
0.0 / 5
238
تگهای خبر: service , اتوماتیك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان