به بهانه روز جهانی زنان بیوه

بیوه گی حادثه ای پر استرس برای زنان

بیوه گی حادثه ای پر استرس برای زنان

به گزارش خاتون یار یک روانشناس با اعلان اینکه بیوگی حادثه ای پر استرس خصوصاً برای زنان در جوامع ایرانی است، اظهار داشت: طبق پژوهشها، بیوه زنان مسن از بیوه بانوانی که در سن جوانی ازدواج کرده اند افسرده تر هستند و این افسردگی سالها در زندگی آنها ادامه می یابد.


فرنگیس شریفی باستان در گفت و گو با ایسنا، همزمان با روز جهانی "زنان بیوه"، اظهار نمود: همچون نتایج منفی بیوه شدن زنان از دست دادن حمایت های مالی، عدم سازگاری با نبود همسر، تک والدی و ایفای نقش پدری برای فرزندان، سرپرست خانوار شدن، نادیده گرفتن نیازهای عاطفی و جسمی و جنسی و ایثار برای فرزندان و... است.
این روانشناس افزود: مفهوم مادر بودن بصورت سنتی با مولفه های روانشناختی مانند ایثار به علت عشق به فرزندان و از خودگذشتگی تعریف می شود و چون بیوه زنان مجبورند نقش پدر و مادری را برای فرزندان ایفا کنند حساسیت روی خودشان کم شده، پیگیری کمتری نسبت به سلامت خود دارند و به صورتی خودرا به فراموشی می سپارند و به تامین صرف نیازهای فرزندان می پردازند.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر با انکار نیازهای جسمی، روانی و... در معرض اغلب اختلالات روانشناختی همچون استرس قرار می گیرند. گویی وضعیت اجتماعی زنان تنها با حضور مردان تعریف می شود و تنها بودن در جامعه نشان دهنده کامل نبودن آنها است.
به گفته این روانشناس، در جامعه ایرانی نقش زنان فقط به نقشهای خانوادگی نظیر همسر و مادر بودن محدود می شود و بدین جهت خانه داری و همسر پروری بیشتر در جامعه ما تایید شده است بطوریکه این فعالیت ها مسئولیت اصلی زنان به حساب می آید، بدین جهت بعد از فوت همسر زن مجبور است نقشهای جدید پر چالش دیگری را نیز بپذیرد که او را در معرض بحران قرار می دهد.
شریفی باستان با اشاره به چالش ازدواج مجدد زنان بیوه، اشاره کرد: همسر مناسب برای زنان و مردان بیوه معنای دیگری دارد و شاید از همین رو است که تعدادی از آنها تا سنین مسن شدن ازدواج مجدد نمی کنند. عوامل اجتماعی و فرهنگی و بحث شانس ازدواج برای این زنان نیز مهمست بطوریکه تعدادی از مردان ترجیح می دهند زنان بیوه را بعنوان همسر دوم انتخاب کنند و بنابراین است اغلب زنان بیوه تصمیم می گیرند ازدواج مجدد نکنند.
این روانشناس با اشاره به اینکه محرومیت جنسی بیوه زنان و انکار این نیاز منجر به اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری آنها می شود، تصریح کرد: زنان بیوه با انکار نیازهای جنسی خود و عدم ازدواج، پرخاشگر، عصبی، غمگین و بی انگیزه می شوند.

وی معتقد است: یکی از معضلات عمده این زنان بحث تغییر نقش است که باید مسئولیت پدر بودن را نیز بر عهده بگیرند. مسائل مالی، نیازهای جنسی و عاطفی، مواجهه تنها با سختی های زندگی، مدیریت آینده فرزندان، انگ ها و سوء تعبیرات، برچسب هایی نظیر "خانه خراب کن " به زنان بیوه، برطرف نشدن نیازهای روانی به علت انتظار ایثار و از خودگذشتی زنان بیوه برای فرزندان منجر به عدم تامین نیازهای روانی، جسمی و جنسی زنان بیوه می شود.
شریفی باستان نگرانی از بدرفتاریها و سو استفاده از فرزندان در ازدواج مجدد را همچون عوامل عدم ازدواج مجدد زنان بیوه دانست و اظهار داشت: عدم ازدواج ممکنست زنان بیوه را به روابط عاطفی خارج از ازدواج سوق می دهد که خود وابستگی عاطفی و در نهایت حتی بحران هایی نظیر خودکشی را برایشان به همراه دارد.
این روانشناس در بخش پایانی سخنان خود درباره چالشهای ازدواج مجدد پس از فوت همسر برای زنان بیوه تصریح کرد: هر انسانی پس از دست دادن عزیزی دوره سوگواری، انکار و خشم را می گذراند. ابتدا از دست دادن عزیزان را انکار می کنند، سپس خشمگین و افسرده می شوند و در نهایت به پذیرش می رسند. این فرآیند ممکنست بسیار طولانی شود. اگر زنی که همسر خودرا از دست می دهد مهارت های اجتماعی و روانی بهتری داشته باشد می تواند سریع تر دوره سوگواری را پشت سر گذاشته و به پذیرش برسد که لازم است در این راه حتما از خدمات مشاوران و روانشناسان استفاده نماید.


منبع:

1400/04/02
22:45:39
0.0 / 5
233
تگهای خبر: خدمات , رفتار , زنان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان