باید روش های بومی خویش را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم

باید روش های بومی خویش را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ترکیب موادمخدر هم ترکیب خاصی است و هم اکوسیستم خاص خویش را دارد، اظهار داشت: فکر می کنم ما بیشتر از هر چیزی نیازمند روش های بومی برای این مورد هستیم؛ باید روش های بومی خویش را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در مراسم افتتاح کارخانه جدید تولید داروهای درمان اعتیاد با فناوری نوین با اشاره به اینکه امروز نقطه عطفی در حوزه توسعه تکنولوژی در ارتباط با بحث موادمخدر است، اظهار داشت: این حوزه هم مانند خیلی از حوزه هایی که در کشور داریم، یک اکوسیستم خاصی داریم و به نظر خیلی از روش هایی که در دنیا استفاده می شود، به همان شکل قابل اعمال در ایران نیست. کمتر کشوری وضعیت ما را در حوزه موادمخدر دارد، هم بعنوان این که یک کریدور بین المللی در انتقال موادمخدر هستیم و این در معرض شدید بودن بحث موادمخدر بخصوص در مرزهای شرقی کشور، زحمت بسیار زیادی را نیروی انتظامی و نیروهای دیگر متحمل شدند و عملا ما هزینه بسیار زیادی برای خیلی از نقاط دنیا پرداخت می نماییم که جلوی انتقال موادمخدر گرفته شود.
وی افزود: از طرفی دیگر ترکیب موادمخدر هم ترکیب خاصی است و این هم یک اکوسیستم خاص خویش را دارد. فکر می کنم ما بیشتر از هر چیزی نیازمند روش های بومی برای این مورد هستیم. باید روش های بومی خویش را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم. بطور قطع با روش های کلاسیکی که در دنیا اتفاق می افتد ما نمی توانیم به این اهداف برسیم. برای این مورد لازم است که نوآوری های اجتماعی خویش را توسعه دهیم. ما جامعه ای هستیم که این مقدار فارغ التحصیل بخصوص در حوزه های اجتماعی و روانشناسی داریم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر از هرچیزی ما به روش های جدید احتیاج داریم که بتوانیم این ها را بومی سازی نماییم، اظهار داشت: خیلی از علوم در اینجا استفاده می شود، بخصوص در حوزه های علوم شناختی ما تجربیات فوق العاده ای داریم که بر روی بحث ترک اعتیاد کار می کند و بازگشت پذیری فرد را به شرایط اعتیاد کم می کند و این روش ها حالا در دسترس می باشد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از داروهای گیاهی توسعه پیدا کرده و خیلی از آنها بر روی معتادان تست شده است و نتایج فوق العاده ای داشته است، اظهار داشت: یکی از این داروها حدود ۲ ماه گذشته به بازار آمده، اما از این داروها موارد دیگری داریم که تست های موفقی داشته است.
ستاری با اشاره به اینکه روش های جدید درمان باید بومی سازی شود و بطور قطع ما نمی توانیم مستقیما این ها را استفاده نماییم، اضافه کرد: باید روی کلینیک ها تغییر جدی انجام دهیم (بر روی نوع ساختار و تفکر و روش هایی که استفاده می کنند) و یکی از نقطه ضعف های بزرگ این است که عملا کسی ترک اعتیاد انجام نمی دهد، چونکه پس از مدتی خیلی از آنها باردیگر به این چرخه برمی گردند و این نقطه ضعف بزرگ است و با دانش قابل حل است که فرد به این میزان برگشت پذیری اش بالا نباشد. تمام این ها یک انگیزه بزرگی برای ماست که بتوانیم این خدمت را به جامعه داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به این که توسعه مراکز نوآوری با محوریت ترک اعتیاد یکی از بحث های جدی است، اظهار داشت: در حوزه مقابله تکنولوژی های بسیار خوبی توسعه پیدا کرده است که ما همکاری نزدیکی با ستاد داریم تا بتوانیم این تکنولوژی ها را پیاده سازی نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با بوپرونورفین هم اظهار نمود: بوپرنورفین بیشتر از هرچیزی یک فرهنگ جدید است که برای بحث ترک اعتیاد وارد می شود و متد جدیدی است که پیاده سازی می شود و احتیاج به آموزش دارد و این اتفاقاتی است که سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور باتوجه به تجربه بسیار زیادی که دارند، این را انجام می دهند.
ستاری تصریح کرد: هم اکنون برای تولید داخل آن هیچ مشکلی وجود ندارد و الان ظرفیت تولید ظرفیتی است که میتوان به سادگی بهره برد و در فهرست بیمه برد، بدون این که دغدغه ای برای بحث تولید باشد. انشالله بقیه موارد آن هم مانند بحثهای تزریقی بزودی به بازار می آید، اما حالا جهت استفاده از قرص آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. امید است که این فرهنگ جدیدی که در حوزه ترک اعتیاد توسعه می یابد و این تکنولوژی های جدیدی که با همکاری در ستاد توسعه علوم شناختی پیاده سازی می شود، بتواند نقطه عطفی باشد به جهت اینکه اتفاقات خوبی رخ دهد.1400/03/11
21:07:09
0.0 / 5
306
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان