معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام كرد

۳۶۳ آزمایشگاه تشخیص كرونا در كشور

۳۶۳ آزمایشگاه تشخیص كرونا در كشور

به گزارش خاتون یار معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم ها در مقابله با بیماری کرونا، اظهار داشت: حالا هم کشوری که واکسن تولید می کند، تحت تاثیر تحریم ها به تکنولوژی دسترسی ندارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در هجدهمین آیین پویش ره سلامت، مراسم افتتاح پروژه ICERP تجهیزات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی، اظهار داشت: به محض اینکه بحث کووید عنوان شد، وزیر بهداشت در حوزه آزمایشگاه برای یک کمیته تکنیکال که شامل انستیتو پاستور، آزمایشگاه مرجع، هیات امنای ارزی و... است، ابلاغ زدند. زمانیکه کرونا در کشور عنوان شد، ما تحت تاثیر مشکلات و تحریم ها در تامین کیت مشکل داشتیم و با ظرفیت ۱۰ تست در روز با روش پان کرونا در انستیتو پاستور با تجربه ای که از سارس داشتیم، کار را شروع کردیم. پس از آن دوستان ما در انستیتو پاستور تست ها را اختصاصی تر کردند. به تدریج ظرفیت تست به ۵۰ عدد رسید و در دو آزمایشگاه انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت، کار را پیش می بردیم. پس از آن سازمان جهانی بهداشت مقداری کمک کرد و در ۱۹ فوریه تعداد آزمایش ها به ۲۰۰ عدد رسید و به تدریج کیت فراهم کردیم و در ۱۵ می ۲۰۰۰ تا ۲۰ هزار تست که ظرفیت انجام آنرا داشتیم.
وی اضافه کرد: ما از یک آزمایشگاهی که در انستیتو پاستور راه اندازی کردیم، هم اکنون به ۳۶۳ آزمایشگاه در سطح کشور رسیدیم که ۲۲۱ آزمایشگاه مربوط به بخش خصوصی و ۱۰۹ آزمایشگاه هم مربوط به بخش دولتی و ۳۳ تا هم در سایر مراکز ما فعالیت می نمایند. بدین سبب هم اکنون در سراسر کشور آزمایشگاه داریم با ظرفیت بالای ۱۰۰ هزار تست در روز و می توانیم به بالای ۲۰۰ هزار تست در روز هم برسیم. حالا در زمینه تست به خودکفایی رسیدیم.
رییسی افزود: باید توجه کرد که فقط توسعه مراکز آزمایشگاهی کافی نیست و همه آزمایشگاه ها باید زیر نظر یک رهبری و با یک کیفیت و ساختار کار کنند تا از نظر کیفی و تبادل دیتا باهم کار کنند. در عین حال ما بر کیفیت تست ها تاکید کردیم. برای اینکه دریافتیم که مهارت نمونه گیری در انجام تست می تواند یکی از نقاط قوت یا ضعف این تست باشد. بر این اساس آموزش هایی برای افرادی که نمونه گیری می کردند، برگزار کردیم. همین طور هم در بخش خصوصی هم دولتی، در زمینه کیفیت کار نظارت بر منابع انسانی را انجام دادیم. در اوایل که همه می ترسیدند، نیروی انسانی در آزمایشگاه ها با این ویروس خطرناک کار می کردند. بر این اساس نیاز بود که پروتکل های بسیار ایمن داشته باشیم تا این افراد محافظت شوند.
وی اظهار داشت: اقدام دیگری که به صورت موازی پیش بردیم، این بود که قسمت R&D آزمایشگاه ها کار می کردند و این هم یکی از اهداف راهبردی ما بود. در این راستا شرکت های دانش بنیان ما هم به سمت ساخت کیت های مولکولی، انتی بادی و انتی ژن رفتند.
وی اشاره کرد: یکی از اهداف ما این بود که انجام تست مان هدفمند و هوشمند باشد و شعارمان این بود که صرف انجام تست به دردمان نمیخورد، بلکه باید از نتیجه تستی که میگیریم به اهداف راهبردی برسیم.
رییسی با اشاره به چالش های موجود نیز اظهار داشت: ما برای افزایش و گسترش آزمایشگاه هایمان، تحت تاثیر تحریم ها بودیم و این یکی از اشکالات ما بود. ما هنوز در زمینه دسترسی به تکنولوژی تحت تحریم هستیم. آن هم در کشوری که جزو معدود کشورهایی هستیم که واکسن می سازیم. کشوری که دارد واکسن می سازد، تحت تاثیر تحریم ها به تکنولوژی دسترسی ندارد. در صورتیکه باتوجه به جهش هایی که ممکنست ویروس داشته باشد، ما باید بتوانیم سریعا ارزیابی نماییم و بدانیم ویروس چه تغییر رفتار و ژنتیکی داشته است. با این وجود کشوری که واکسن تولید می کند، تحت تاثیر تحریم ها به تکنولوژی دسترسی ندارد.
وی افزود: بحث اتصال و دیتا بانکی که باید درست می کردیم که از چالشها بود که حل شد و الان یک کرونا هاب داریم. بحث لجستیک و مسائل مالی هم مهمست که ما را گرفتار چالش می کند. ما از کره جنوبی کیت خریدیم و قرار بود از ترکیه به ایران آید که جلوی آنرا در آخرین لحظه گرفتند.
وی اظهار داشت: پروژه ICERP یکی از معدود پروژه هایی است که ظرف یکسال شروع شده و پیش رفته است که بسیار مهم می باشد. ما بر طبق این برنامه ۴۳ آزمایشگاه با تعداد انجام آزمایش متوسط به بالا را در ۳۱ استان دیدیم که دراین زمینه ۴۵ pcr ستاپ، ۹۰ تست اکسترکشن، پنج میلیون و ۳۰۰ هزار کیت اکسترکشن و... داشتیم.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، هجدهمین آیین پویش ره سلامت و مراسم افتتاح پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، احمد المنظری رئیس منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، کریستف هملمن نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران و معاونین وزارت بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور بوسیله ویدیوکنفرانش در حال برگزاری است.
منبع:

1399/11/30
21:24:39
0.0 / 5
1157
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان