در گزارش عملكرد امور زنان و خانواده وزارت كشور عنوان شد

تأمین و ارتقای حقوق كودكان وبهبود وضعیت آنان

تأمین و ارتقای حقوق كودكان وبهبود وضعیت آنان

خاتون یار: به مناسبت دهه فجر، روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور، گزارشی از اقدامات و عملکرد زنان و خانواده منتشر نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور، گزارشی اجمالی از اقدامات زنان و خانواده با هدف استفاده رسانه ای و تبیین اقدامات مهم انجام گرفته در این عرصه برای افکار عمومی را به شرح ذیل منتشر کرد:
"اهم اقدامات زنان و خانواده
مشارکت زنان در امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه همواره یکی از مولفه های توسعه یافتگی در کشورها محسوب می شود. نظام جمهوری اسلامی هم بعد از انقلاب اسلامی با درنظرگرفتن جایگاه ویژه برای زنان، این قشر مهم را به عرصه های گوناگون وارد ساخت و از ظرفیت های زنان در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، مدیریتی و فرهنگی بهره برد.
باآنکه نمی توان چالش های حضور زنان در جامعه را انکار کرد و چشم بر فراز و نشیب های موجود در ایجاد میدان های گسترده تر برای مشارکت هرچه بیشتر زنان بخصوص در عرصه های سیاسی بست، اما از سویی دیگر نمی توان تلاش برخی دولت ها را در ایجاد فضای مناسب برای حضور پررنگ این قشر نادیده انگاشت.
دولت های یازدهم و دوازدهم همچون دولت هایی به شمار می روند که افزایش مشارکت زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی را یکی از اولویت های خود قرار داده و در هفت سال قبل همواره تلاش در استفاده از زنان در پست های کلیدی و مدیریتی کشور داشته اند. در همین زمینه هم گام های جدی و مهمی هم برداشته شده است.
با این وجود برخی دیدگاه ها حاکی از این است که دولت های یازدهم و دوازهم آنگونه که باید و در حد شعارهای خود به افزایش حضور زنان و جوانان در حوزه های مختلف نپرداختند. در این میان اما آمارها و اقدامات صورت گرفته از جانب برخی وزارتخانه ها همچون وزارت کشور، گواه افزایش حضور زنان و جوانان در عرصه های مدیریتی و سیاسی کشور طی سالهای اخیر است.
اجرای برنامه هایی در جهت توان افزایی و ارتقای اجتماعی زنان و خانواده ها، توانمندسازی زنان صدمه دیده و صدمه پذیر، افزایش پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل و پشتیبانی از توسعه سوادآموزی زنان و دختران تنها بخشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در دور نخست تصدی بشمار می رود.
بالفعل سازی ظرفیت جوانان و زنان در وزارت کشور
به کارگیری ظرفیت های نهفته و آشکار دو قشر فعال همچون زنان و جوانان باآنکه تا قبل از روی کارآمدن دولت های یازدهم و دوازهم مورد توجه سایر دولتمردان هم قرار می گرفت، اما در دولت اخیر به چنین اهدافی به واقع، جامع عمل پوشانده شد.
برخی اقدامات صورت گرفته از جانب وزارت کشور با هدف رفع بی عدالتی های جنسیتی و ظرفیت سازی برای حضور زنان و جوانان در دو دولت تدبیر و امید، گواهی بر این ادعا است.
بر همین اساس، شورایعالی اداری وزارت کشور در مرداد ماه سال ۱۳۹۶، به کارگیری رویکرد استفاده بهینه و مطلوب از خدمات جوانان و بانوان در سمت های مدیریتی، سیاست ها و تدابیر عملیاتی لازم جهت ارتقاء نسبت مدیران زن را تا آخر برنامه ششم توسعه را مصوب کرد.
بررسی وضع موجود متصدیان سمت های مدیریتی در مجموعه ستاد وزارت کشور نشان داده است که هم اکنون ۲۳ درصد پست های مدیریتی ستاد به زنان و ۴۰ درصد هم به جوانان ۴۵-۳۰ ساله اختصاص یافته است.
انتصاب مدیران زن در وزارت کشور از دریچه آمار
باید اذعان داشت که درابتدای دولت یازدهم سهم زنان از پست های مدیریتی روند رو به رشدی نداشت و در آمارها خبری از حضور چشم گیر زنان در عرصه های مدیریتی نبود. اما با شروع دولت یازدهم و در خلال دولت دوازدهم افزایش سهم حضور زنان در پست های مدیریتی طی تصویب شورایعالی اداری مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد تا ۳۰ درصد از پست های مدیریتی دستگاههای اجرایی تا آخر برنامه ششم به زنان اختصاص پیدا کند.
بر مبنای آمارهای وزارت کشور، در سال ۹۲، ۳۳۹ نفر از تمامی مدیران وزارت کشور و استانداری ها را زنان تشکیل می دادند این در حالیست که این میزان در سال ۱۳۹۸ با رشد ۸۷ درصدی به ۶۳۳ نفر افزایش یافت.
همچنین، استانداری استان های گیلان ۱۶درصد، هرمزگان، بوشهر و چهارمحال بختیاری ۱۵درصد، تهران، سمنان و قزوین ۱۴درصد، سیستان و بلوچستان ۱۳درصد، بوشهر ۱۳درصد و لرستان ۱۲ درصد به ترتیب بالاترین درصد تصدی بانوان در پست های مدیریتی را دارا هستند.
از سویی دیگر، از کل زنان مدیر در مجموعه وزارت کشور و استانداری ها تعداد ۱۷ نفر همتراز مقامات ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و ۳۷ درصد آنان در سطح مدیران میانی و مابقی در سمت های مدیریتی پایه قرار دارند.
هم اکنون ۱۶ معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کشور زن هستند، در حالیکه این میزان در سال ۹۲ برابر با عدد صفر بود.
همینطور ۳ فرماندار زن در سه استان تهران، خوزستان و سیستان و بلوچستان بر صندلی فرمانداری تکیه زده اند.
سپردن سکان ۵۲ بخشداری به زنان تا سال ۹۹ هم موید نگاه موجود در وزارت کشور نسبت به رشد تصدی گری زنان در عرصه های مدیریتی کشور است، در حالیکه در سال ۹۲ این عدد برابر با صفر بود.
بر مبنای آمار وزارت کشور، در حالیکه نسبت جمعیت مردان به زنان حدود ۴ برابر است ولی از تمامی خانواده زنان، معادل ۱۴.۵ درصد آنان مدیر هستند و از تمامی خانواده مردان، ۲۹ درصد مدیر هستند، بنابراین نسبت مدیران مرد به زن کمتر از ۲ برابر است که نشان دهنده سهم بیشتر زنان از مناصب مدیریتی است.
در این میان، نمی توان موانع پیش روی حضور هرچه بیشتر زنان بخصوص در پست های سیاسی و مدیریتی کشور را نادیده گرفت. از تعداد کل کارکنان (رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین، کارگری و سایر) خانواده وزارت کشور (ستاد و استانداری ها و واحدهای تابعه) ۸۰ درصد مرد و ۲۰ درصد را زنان می سازند. که این رقم در مقایسه با ارقام ناچیز سالهای پیش، رقم قابل توجهی بشمار می رود.
از سال ۹۷ تا ۹۹، حدود ۶۵ مدیر کل، ۱۱۱ معاون مدیرکل، ۵۲ بخشدار، ۶۲ معاون فرماندار، ۳ فرماندار زن و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دهیار زن از مجموع ۳۷ هزار دهیار در کشور در همه استان های کشور مشغول به کار بوده اند که با این آمار در هر استان کشور، حضور زنان را در کسوت های ارشد مدیریتی به صورت معاون استاندار، معاون فرماندار و بخشدار شاهد می باشیم.
در این حوزه وزارت کشور در جهت بسترسازی برای دستیابی زنان توانمند و نخبه به فرصت های برابر در تمامی سطوح مدیریتی، بخشنامه واگذاری۳۰ درصد پست های مدیریتی در سطح ستاد و صف را هم اجرا کرد.
زنان مدیر در ارکان تصمیم گیری و تصمیم سازی
دستاوردها و نتایج مطلوب و درخشانی در طول سه سال سپری شده از دولت دوازدهم در دفتر زنان و خانواده وزارت کشور حاصل شده است که این دستاوردها، گویای ایفای نقش متفاوت و درخشان دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در عرصه های استانی و ملی بوده و مبین تغییر کیفیت حضور زنان در عرصه های مدیریتی و اجرایی کشور است. چرخه حضور زنان در کمیته های مرجع استانی زمینه ساز حضور موثرتر آنان در سایر ارکان تصمیم سازی و تصمیم گیری بوده است.
در سال ۹۷ برای اولین بار در دولت دوازدهم به پیشنهاد دفتر زنان و خانواده وزارت کشور و دستور مقام عالی وزارت و مصوبه شورای معاونین وزارتخانه مقرر گردید. مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در ستاد مدیریت بحران ها، شورای برنامه ریزی و توسعه استانداری و شورای آموزش و پرورش استان عضویت داشته تا تصمیمات مقتضی با شرایط گروه های مختلف زنان اتخاذ شود.
همینطور به دنبال ارتقای جایگاه اداری زنان و انتصاب آنان در جایگاه معاون استاندار، کیفیت حضور و نقش آفرینی مدیران زن در سطح استان ها هم ارتقاء یافته و با ایفای نقش دبیری شورای اداری استان بخصوص در غیاب استانداران بعنوان جانشین، ریاست جلسه را عهده دار هستند.
این دستاوردهای بزرگ، نمادی از نقش آفرینی زنان و حضور موثر آنان در اداره جامعه و کشور بوده و اتفاقی پرارزش و بی سابقه شمرده می شود که نوید بخش روزهای پر فروغ تر حضور زنان در عرصه های مختلف مدیریتی کشور است.
حمایت از فعالان زن در حوزه اقتصادی
هماهنگ سازی، تسهیلگری و پشتیبانی از اجرای طرح های در رابطه با اشتغال و کارآفرینی زنان با عنایت به نقش سازنده آنان در اقتصاد مقاومتی از دیگر اقدامات کلان وزارت کشور در حوزه زنان بشمار می رود.
از آغاز دولت یازدهم بر مبنای اسناد بالادستی همچون قانون برنامه ششم توسعه و اولویت های رئیس جمهوری و برنامه های وزیر کشور توجه به ظرفیت و نقش آفرینی زنان در حوزه اقتصادی مورد تاکید بیشتری قرار گرفت در صورتیکه تا قبل از آن نقش زنان در اقتصاد کمرنگ دیده شده بود.
وزارت کشور برای نیل به این اهداف اقداماتی چون شناسایی و پشتیبانی از زنان تولیدکننده و کارآفرین، شناسایی و رفع مشکلات بنگاه های تولیدی و اقتصادی زنان در سرتاسر کشور، همکاری و هماهنگی مستمر دفاتر استانداری ها با دستگاههای اجرایی متولی در حوزه اقتصاد را در پیش گرفت و در دولت دوازدهم مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از زنان تولیدکننده و کارآفرین و تسهیلگری جهت رفع مشکلات ۲۰ هزار و ۴۶۱ واحد از بنگاه های تولیدی و اقتصادی زنان در سرتاسر کشور کرد.
همچنین، فعالیت ویژه و مضاعف کارگروه تخصصی اقتصادی در حوزه زنان و خانواده سراسر کشور در سال ۱۳۹۹ گام دیگر دفتر زنان و خانواده وزارت کشور در این راستا محسوب می شود. این کارگروه با هدف بهره مندی از نظرات کارشناسی و افزایش کار تعدادی از سال ۹۸ شروع به کار کرده است. تابحال مجموعه حمایت ها از فعالیتهای زنان کارآفرین و کسب و کارهای آنان، تحت سه دسته اقدامات آموزشی، پشتیبانی و نظارتی در دستور کار قرار گرفته و در گام اول، مسایل آموزشی و پشتیبانی به منظور آشنایی زنان تولیدکننده با ابزارهای جدید کسب و کار در فضای مجازی و به موازات آن بسترهای فنی و حمایتی لازم در این فضا فراهم گشته است.
تأمین و ارتقای حقوق کودکان و بهبود وضعیت آنان
از اواسط دولت یازدهم طبق توافق بین وزارت کشور و وزارت دادگستری، دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور بعنوان ساختار متناظر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری، عهده دار رصد، هماهنگی و نظارت بر عملکرد دستگاههای اجرایی استان در زمینه حقوق کودک شده اند. در این راستا دفتر امور زنان وخانواده در سطح ستاد هم طی تعامل با وزارت دادگستری در چارچوب شورای هماهنگی مرجع و کارگروه های ذیل آن به راهبری و هدایت دفاتر متناظر استانی پرداخته است.
همینطور در جهت این مسئولیت، شناسایی چالش های بومی کودکان از دیگر عملکردهای دفاتر امور زنان وخانواده استان ها در دو دولت گذشته بشمار می رود.
همکاری با مرکز بین الملل وزارت کشور برای ایجاد ظرفیت جهت کسب شاخص شهرهای دوستدار کودک و پیوستن شهرهای بالقوه به شبکه شهرهای دوستدار کودک از دیگر اقدامات این دفتر در سطح ستاد در جهت بهبود وضعیت کودکان است.
گفتنی است، در دولت یازدهم این دفتر با تدوین "سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی" با مشارکت دستگاههای اجرایی در جهت تکلیف قانونی ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه، مبحث امنیت زنان وکودکان را مورد توجه قرار داده است.

زنان و کودکان؛ اقشار صدمه پذیر و نیازمند حمایت در بحران ها و بلایای طبیعی
کشور ایران به سبب موقعیت جغرافیایی در معرض بحران های گوناگونی قرار دارد. زنان سالمند، زنان باردار، زنان دارای فرزند شیرخوار، زنان معلول جسمی یا حرکتی، زنان دارای فرزند معلول جسمی یا حرکتی، زنان دارای بیماری خاص و... انواع گروه های مختلف و مختلف درگیر در بحران را شامل می شوند که هر یک نیازهای خاص خویش را داشته و اقدامات مختص به خویش را می طلبد.
از سویی دیگر شرایط خاص زنان در بحران به لحاظ مسایل بهداشتی حائز اهمیت بوده که اگر مورد توجه قرار نگیرد، صدمه های روانی و جسمی جدی را به دنبال خواهد داشت.
طبق بررسی های میدانی موجود از حوادث طبیعی مختلف این نتیجه حاصل می شود که زنان به سبب اولویت دادن به احساس ناشی از مادر بودن، میزان تاب آوری بالاتری نسبت به مردان دارند و به همین دلیل محور جمع کردن خانواده ها در بحران هستند.
در این شرایط توجه به مسائل روانی و عاطفی زنان و پشتیبانی از آنان، بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین با عنایت به شرایط موصوف، حضور مدیران زنان به سبب درک صحیح نیازهای جسمی و روانی امری ضروریست و در این راستا، هماهنگی و نظارت براجرای برنامه های پشتیبانی از زنان، کودکان و خانواده های صدمه پذیر از بحران ها و بلایای طبیعی، جلب همکاری سمن های فعال در حوزه زنان، خانواده و کودکان در این خصوص و جلب مشارکت دستگاه ها و نهادهای مرتبط به منظور بازتوانی اجتماعی زنان و کودکان در سطح کشور، قسمتی دیگر از اقدامات وزارت کشور در جهت پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان بشمار می رود.
تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، مدیران امور زنان و خانواده استان ها صرفاً در کارگروه تخصصی زنان عضویت داشتند، اما وزارت کشور با اجرای برنامه های حمایتی خود از حقوق کودکان و زنان توانست اقدامی بی سابقه انجام دهد.
به پیشنهاد دفتر زنان و خانواده وزارت کشور و دستور مقام عالی وزارت و مصوبه شورای معاونین وزارتخانه مقرر شد که مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در ستاد مدیریت بحران ها عضویت داشته تا تصمیمات مقتضی با شرایط گروه های مختلف زنان اتخاذ شود.
با هدف شناسایی و پشتیبانی از خانواده ها و کودکان در معرض انواع صدمه های اجتماعی، کارگروه فرهنگی و اجتماعی زنان تشکیل و بعد از برگزاری جلسات مختلف نتایج زیر حاصل شد:
- تشکیل ستاد برای شناسایی زوج های جوان کم بضاعت در شرف ازدواج و استفاده از ظرفیت تبدیل نذورات ماه محرم و صفر برای تأمین جهیزیه این زوج ها.
- تشکیل ستادی متشکل از دستگاههای فعال در حوزه آموزش رسمی کودکان و نوجوانان در سال تحصیلی جدید و شناسایی دانش آموزان مناطق محروم و برنامه ریزی برای رفع مشکل ایشان.
-شناسایی استان های دارای بیشترین کودک و نوجوان بازمانده از تحصیل و مطالبه و پیگیری از ادارات کل آموزش و پرورش برای رفع مشکل آنها.
-شناسایی خیرین و ترغیب آنها برای تأمین اقلام آموزشی کودکان و نوجوانان کم برخوردار.
- تعامل با انجمن خانه سبز ایران در استان گیلان به منظور پشتیبانی از کودکان و نوجوانان بزه کار زیر ۱۵ سال مرتکب جرایم غیر عمد با هدف بازتوانی فردی و اجتماعی و بازگشت به چرخه عادی زندگی با عنایت به اعلام آمادگی این انجمن برای کمک به این گروه از کودکان و نوجوانان صدمه دیده.
- ایجاد و فعالیت مجمع مشورتی زنان متخصص و نخبه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ۴ استان آذربایجان غربی، البرز، خراسان رضوی و خراسان شمالی با هدف گفت و گوی بی واسطه و شفاف و کاربردی در حوزه زنان.
- ایجاد هیأت اندیشه ورز جوانان در استان های تهران، زنجان و همدان با هدف گفت و گوی اجتماعی و بی واسطه با استاندار و مدیران دستگاههای اجرایی استان.
افزایش نشاط و سلامت بانوان؛ رمز نشاط آوری در خانواده و جامعه
هماهنگی اجرای برنامه های ارتقای سلامت، امنیت و نشاط زنان، کاهش مسائل و مشکلات زنان و دختران و بهبود وضعیت آنان از دیگر دغدغه های وزارت کشور در جهت بهبود وضعیت زنان در جامعه به شمار می رفت. در همین راستا این وزارتخانه با در پیش گرفتن اقداماتی چون تجهیز پارک های بانوان، برگزاری دو دوره جشنواره فرهنگی ورزشی زنان شاغل در ستاد و صف و سازمان های تابعه، توجه به بزرگداشت هفته سلامت بانوان ایرانی در کل کشور و پایش سلامت زنان شاغل صف و ستاد در مورد بیماری های خاص زنان تلاش به برقراری نشاط و سلامت میان بانوان کشور کرد.
الگوسازی از زنان توانمند و نخبه
اهم اقدامات وزارت کشور در حوزه زنان و خانواده تنها به چند مورد بسنده نمی گردد، بلکه این وزارتخانه در تمامی ابعاد به پررنگ سازی نقش و حضور زنان در جامعه پرداخته است.
شناسایی زنان توانمند و الگوسازی از آنان برای سایر زنان جامعه و همینطور تکریم و معرفی مفاخر زن از دیگر اقدامات صورت گرفته در هفت سال قبل از جانب وزارت کشور دولت تدبیر و امید است.
شناسایی و معرفی زنان توانمند و نخبه برای دستیابی به سطوح مدیریتی، شناسایی و معرفی مفاخر زن و تشکیل دبیرخانه دائمی زنان مفاخر کشور در استان مرکزی و همینطور برگزاری نشست های تخصصی هم اندیشی زنان فعال در عرصه های سیاسی و اقتصادی با حضور فعالان این عرصه ها هم برگ دیگری از تلاش دولتمردان تدبیر و امید برای باز کردن میدان فعالیتهای زنان در جامعه است.
وزارت کشور همچنین، دانش و توان مدیریتی حدود یکهزار و ۹۰۰ زن مدیر و مسئول در ۳۱ استان کشور در چارچوب اجرای طرح ملی توان افزایی زنان مدیر و مسئول استان ها را با عرضه ۲۲ هزار نفر ساعت آموزش حضوری و ۴۶ هزار نفر ساعت آموزش غیرحضوری ارتقاء بخشید.
زنان و کودکان از مهم ترین اقشار هر جامعه و البته از صدمه پذیرترین اقشار به شمار می روند، ازاین رو نیازمند حمایت های فراوان در تمامی ابعاد هستند. آینده هر کشور را باید در چگونگی حمایت و وضعیت این دو قشر جست وجو کرد؛ چون که زنان بعنوان پرورش دهنده نسل های بعدی جامعه و کودکان بعنوان ریشه های جمعیتی آینده کشور و نیروهای پیشران توسعه در کشور به شمار می روند. ازاین رو، پشتیبانی از این دو قشر باید با وسواس بسیار صورت گیرد. دولت های یازدهم و دوازدهم از راه وزارت کشور حمایت های پرشماری از زنان، کودکان و جوانان صورت داده اند که می توان از آن بعنوان یکی از ستاره های درخشان بر سینه دولتمردان یاد کرد.
اقدامات حوزه زنان و خانواده در امر مبارزه با ویروس کووید ۱۹ و بیماری کرونا
*قبل از تشکیل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا به فرماندهی وزیر کشور:
الف: ایجاد شادابی و نشاط با بهره مندی از فضای مجازی در خانواده ها
۱-مطالبه، پیگیری و همکاری با دستگاههای متولی برای تشکیل کارگاه های آموزشی مجازی و تولید محتوا با محوریت آموزش مباحث درسی، سرگرمی و بهداشتی.
۲- مطالبه، پیگیری و همکاری با دستگاههای متولی در مورد تولید و انتشار کتب الکترونیک با موضوعات سرگرمی و آموزشی.
۳-تهیه بروشورها و اینفوگرافی در فضای مجازی در جهت جلوگیری از بیماری.
۴-همکاری و هماهنگی با دستگاههای متولی ( آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی)برای آموزش دانش آموزان و اولیاء به منظور درک و رعایت نکات بهداشتی و اصول طرح فاصله گذاری اجتماعی.
۵- همکاری برای آموزش بازیها و سرگرمی های خانگی در فضای مجازی و هماهنگی فیمابین معاونت تربیت بدنی، آموزش و پرورش، و صدا و سیمای مراکز استانها به منظور آموزش حرکات ورزشی ویژه کودکان در خانه.
ب: فعال سازی کارگاه های دوخت ماسک و گان.
ج: حمایت مالی در جهت (پویش فصل همدلی) و هم عرضه خدمات بهداشتی و ارزاق ویژه به خانواده های در معرض صدمه های اقتصادی و اجتماعی.
۱-تهیه بسته های معیشتی و توزیع بین خانواده های نیازمند با تکیه بر زنان سرپرست خانوار و خانواده های شناسایی شده با همکاری سازمان های حمایتی و سمن ها. (از جمله تهیه اقلام غذایی و بهداشتی، ماسک و مواد ضد عفونی کننده ).
۲- شناسایی زنان سرپرست خانواری که کارشان را از دست داده اند و یا با مشکل معیشتی مواجه گشته اند با هدف مساعدت و پشتیبانی از طریق کمکهای مردمی.
۳- شناسایی خانواده های دارای کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال در مناطق محروم و حاشیه ۱۱ استان: کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام، لرستان و خراسان جنوبی برای توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز در شرایط انتشار کرونا با همکاری دفاتر تسهیلگری و سازمانهای مردم نهاد فعال حوزه زنان و کودکان( این اقلام با حمایت دفتر یونیسف در ایران و مرکز بین الملل وزارت کشور، فراهم گردید).
د: جلب مشارکت دستگاه ها و نهاد های متولی در امر مشاوره به منظور بازتوانی اجتماعی.
و: جلب همکاری سمن های فعال در حوزه زنان، خانواده و کودکان و اقدامات شاخص آنها در محور های ایجاد نشاط در خانه، ترویج در خانه بمانیم، جلب کمک های مردمی، تهیه کمک های بهداشتی و معیشتی و پاکسازی معابر و اماکن.
ه: اقدامات شاخص در جهت پویش"در خانه بمانیم "
۱-دعوت از آحاد مردم برای شرکت در پویش"در خانه بمانیم "
۲-ایجاد کمپین رسانه ای با هدف ترویج و تبیین طرح فاصله گذاری اجتماعی.
۳-تهیه محتوا و کلیپ آموزشی مجازی در حوزه سلامت و روانشناسی با شعار در خانه می مانیم توسط سمن ها.
۴-مطالبه تهیه تیزرها و برنامه های تلویزیونی با مبحث کرونا و تشویق در خانه ماندن از مراکزصدا و سیمای استانها.
۵- ایجاد کتابخانه های مجازی و گویا.
*بعد از تشکیل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا به فرماندهی وزیر کشور:
- تشکیل کارگروه خانواده ذیل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا به دستور وزیر محترم کشور
- اعطای حکم رئیس کارگروه خانواده به مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده توسط وزیر محترم کشور
- تشکیل دبیرخانه کارگروه و پیگیری امور در ارتباط با کارگروه
- دعوت از مشاوران عالی وزرا دستگاههای اجرایی و برخی از سازمان ها و سمن های فعال در حوزه زنان برای عضویت در کارگروه
- تشکیل منسجم و هفتگی ۵ جلسه کارگروه و ۷ جلسه دبیرخانه کارگروه و پیگیری اجرایی نمودن مصوبات به منظور کاهش آمار مبتلایان ویروس کرونا."
منبع:

1399/11/14
12:24:33
0.0 / 5
652
تگهای خبر: آموزشی , بازی , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان