مراكز ماده 16 با چه مشكلاتی مواجه هستند؟

مراكز ماده 16 با چه مشكلاتی مواجه هستند؟

خاتون یار: معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران بیشترین مشكلات مراكز ماده ۱۶ را در مورد تأمین دارو توسط وزارت بهداشت و دانشگاه مربوطه، صدور احكام قضایی جهت جابه جایی بیماران و تأمین امنیت توسط نیروی انتظامی عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به وضعیت فعالیت مراكز ماده ۱۶، ضروریست همه دستگاه ها در این خصوص همكاری همه جانبه ای داشته باشند.


محسن فتاپور در گفتگو با ایسنا، ضمن عرضه گزارشی از ظرفیت مراکز ماده ۱۶ در استان تهران می گوید: از اواسط سال ۱۳۹۶ که ساماندهی معتادان متجاهر به سازمان بهزیستی واگذار شد، دو مرکز دولتی در سطح استان وجود داشت که در مجموع برای پذیرش و نگهداری ۶۰۰ نفر دارای ظرفیت بود، اما این میزان ظرفیت به هیچ وجه پاسخگوی نگهداری معتادان متجاهر استان تهران نبود.
وی افزود: بنابراین اداره کل بهزیستی استان تهران، با ایجاد زیر ساخت های مناسب، ظرفیت دو مرکز دولتی را تا ۲۴۰۰ نفر افزایش داد و با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد هم ۹ مرکز ماده ۱۶ غیر دولتی را هم تاسیس کرد؛ از این مجموعه یک مرکز ویژه زنان در پیشوا و یک مرکز ویژه زخم باز در ورامین است.
فتاپور با اشاره به اینکه هم اکنون مراکز غیردولتی ماده ۱۶ برای ۱۶۱۰ نفر ظرفیت دارد و الان هم ظرفیت این مراکز تکمیل است، اضافه کرد: با عنایت به بیماران موجود در مراکز مجری تبصره ۲، در سال ۹۹ حدود ۶۲۰۰ معتاد متجاهر با رعایت پروتکل های بهداشتی در مورد بیماری کووید-۱۹ و مشکلات موجود، پذیرش شدند.
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران تصریح کرد: مراکز ماده ۱۶ دارای پروتکل های خاصی هستند و نظارت بر آنها توسط بهزیستی صورت می گیرد.
وی ضمن اشاره به سرانه نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ بیان نمود: تمامی هزینه ها بعد از تخصیص از جانب ستاد مبارزه با مواد مخدر توسط بهزیستی پرداخت می شود که سرانه نگهداری هر نفر روزانه ۲۸ هزار تومان تعیین شده است.
فتاپور ضمن اشاره به مرکز ویژه زخم باز در ورامین هم اظهار نمود: با عنایت به مصوبات شورای هماهنگی استان و لزوم های بیان شده از جانب مقامات عالی نظام یکی از مراکز ماده ۱۶ ویژه زخم باز در سال شهریور ماه سالجاری در شهرستان ورامین افتتاح شد که سازمان بهزیستی جهت تجهیز آن ۲۵۰ میلیون تومان مختص کرده است و الان هم ۳۹۶ مددجو خدمات لازم را از این مرکز دریافت می کنند.
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران اعتقاد دارد که با عنایت به وضعیت فعالیت مراکز ماده ۱۶، ضروریست همه دستگاه ها در این خصوص همکاری همه جانبه ای داشته باشند. بیشترین مشکل فعلی مراکز نگهداری از معتادان در مورد تأمین دارو برای مرکز زخم باز توسط وزارت بهداشت و دانشگاه مربوطه، صدور احکام قضایی جهت جابه جایی بیماران و تأمین امنیت توسط نیروی انتظامی است.
وی می افزاید: برای تأمین امنیت مراکز باید نیروی کافی از سوی نیروی انتظامی مستقر شود که متاسفانه این امر در مراکز صورت نمی گیرد.
منبع:

1399/09/01
22:34:07
5.0 / 5
950
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان