اعلام ضوابط توزیع واكسن آنفلوآنزا در داروخانه ها

اعلام ضوابط توزیع واكسن آنفلوآنزا در داروخانه ها

به گزارش خاتون یار مدیركل امور دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو ضوابط توزیع واكسن آنفلوآنزا در داروخانه ها به منظور پیشگیری از قاچاق معكوس واكسنها، توضیح داد و ابراز امیدواری كرد كه در هفته آینده بخش اول این واكسنها وارد بازار شود و اظهار داشت: تلاشمان را می نماییم كه تا آخر مهر ماه نخستین توزیع را برای اولویت دوم یعنی سالمندان بالای ۶۵ سال و كودكان بین ۵ ماه تا شش سال را انجام دهیم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها، اظهار داشت: با عنایت به برنامه ای که برای توزیع واکسن آنفلوانزا داریم، به منظور جلوگیری از عرضه این واکسن در خارج از شبکه توزیع، برنامه ریزی که انجام شده به این صورت است که داروخانه های سراسر کشور برای اولویت های دوم به بعد که هنوز واکسن برایشان توزیع نشده، از راه سامانه تی تک اقدام نماییم.
وی اضافه کرد: داروخانه های ما از راه نرم افزار مربوطه به این سامانه دسترسی داشتند که از راه کامپیوتر شخصی شان می توانند وارد سامانه تی تک شوند. نام کاربری و کلمه عبور برای سامانه مذکور به کلیه موسسان داروخانه ها پیامک می شود. امروز از راه مجموعه سازمان غذا و دارو و با همکاری وزارت ارتباطات، قرار شد نام کاربری و کلمه عبور به شماره همراه کل موسسان داروخانه ها پیامک شود. خواهش مان این است که موسسان همه داروخانه ها که این کلمه عبور برایشان پیامک می شود، وارد سامانه TTAC.IR شوند و در بخش مربوط به داروخانه و از راه آن پس از توزیع واکسن آنفلوانزا، کلیه تراکنش های مربوط به واکسن را باید در سامانه ثبت کنند.
وی افزود: به صورتی که هم تحویل واکسن را از شرکت پخش و هم عرضه آنرا به بیماران یا هموطنان با ثبت کد ملی آنها با عرضه کارت ملی در سامانه ثبت کنند. به ازای هر کد ملی و ثبت آن در سامانه، داروخانه باید یک عدد واکسن تحویل متقاضی دهد که هر نفر می تواند برای سه عدد واکسن اقدام نماید. یعنی هر شخص می تواند سه کد ملی را برای یکبار ثبت کند. اگر کد ملی یکبار به ثبت رسید، دیگر داروخانه دیگری نمی تواند آنرا ثبت کند.
محمدی با اشاره به اینکه امیدواریم از این طریق بتوانیم عرضه واکسن را در سرتاسر کشور به درستی انجام دهیم و از قاچاق معکوس آن جلوگیری شود، اظهار نمود: خواهش مان این است که همه داروخانه های سراسر کشور همکاری کنند و حتما از راه سامانه اقدام نمایند. هر داروخانه ای که نام کاربری و کلمه عبور برایش پیامک نشد، به معاونت غذا و داروی شهر مربوطه رجوع کنند تا شماره همراهشان برای اسن کار فعال و پیامک برایشان ارسال شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره فاز دوم توزیع واکسن آنفلوانزا که توزیع آن در داروخانه هاست، اظهار داشت: امیدواریم در هفته آینده بخش اول وارد بازار شود و تلاشمان را می نماییم که تا آخر مهر ماه نخستین توزیع را برای اولویت دوم یعنی سالمندان بالای ۶۵ سال و کودکان بین ۵ ماه تا شش سال را انجام دهیم. اولویت سوم ما هم سایر افراد جامعه هستند که آنها را هم با اولویت بندی متعاقبا اعلام می نماییم.
محمدی همینطور به ایسنا، اظهار داشت: قیمت واکسن در داروخانه ها حدود ۴۴ هزار تومان است.
وی درباره وضعیت واردات و مشکلات نقل و انتقال پول ناشی از تحریم ها، به ایسنا، اظهار داشت: برنامه ریزی ما برای تهیه واکسن تعداد بیشتری بود، اما به علت مشکلات ناشی از نقل و انتقال ارز و تحریم های ظالمانه به سختی توانستیم بخشی از آنرا تأمین نماییم و امیدواریم بخش اول آن در این فاز، هفته آینده وارد کشور شده و توزیع شود.
گفتنی است پیش از این ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای استفاده سه گروه پرخطر در شبکه بهداشت توزیع شده است.
منبع:

1399/07/21
14:38:06
5.0 / 5
1728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان