بهزیستی بدنبال كشف نقایص شنیداری در نوزادان

بهزیستی بدنبال كشف نقایص شنیداری در نوزادان

كارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران اداره كل بهزیستی استان تهران از شناسایی 128 نوزاد كم شنوا و ناشنوا در سال 98 در استان تهران آگاهی داد.


مرضیه صباغ در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برنامه سازمان بهزیستی در امتداد غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران، اظهار نمود: هدف از این برنامه کشف نقایص شنیداری و انجام مداخله زودهنگام است؛ این برنامه مشتمل بر سه بخش غربال، تشخیص و مداخله است که باید غربالگری تا یک ماهگی، تشخیص تا سه ماهگی و مداخله تا ۶ ماهگی صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه با غربال شنوایی نوزادان، به دنبال پیدا کردن اطفالی هستیم که با افت شنوایی بارز در یک یا هر دو گوش متولد شده اند، اضافه کرد: کودکان و اطفال گرفتار افت شنوایی مشکلات عمده ای را از نظر گفتار و زبان دارند که می تواند موانع و معضلاتی را درباب مهارتهای ارتباطی و آموزشی شان پدید آورد که این معضلات می تواند منتج به مسائل شغلی و اجتماعی شود و مخاطره بیماریهای ذهنی را بیافزاید.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران اداره کل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: درمان مشکل شنوایی در مراحل آغاز و به صورت زودهنگام مناسب تر و مقرون به صرفه تر از شروع درمان در مراحل بعدی و بطور دیرهنگام است؛ برای اینکه کودکانی که به سرعت شناسایی می شوند و به مشکل آنها به خوبی پرداخته می شود در مقایسه با کودکانی که مشکلاتشان بعد از ۶ ماهگی مشخص می شود، مهارت های گفتاری و زبانی بهتری خواهند داشت.
صباغ در ادامه با اشاره به آمارهای غربالگری سال ۹۸ اشاره کرد: در سال ۹۸، ۱۰۰ هزار و ۲۹۵ نوزاد، تحت پوشش غربالگری شنوایی سازمان بهزیستی استان تهران قرار گرفتند که از این میان ۱۲۸ نوزاد کم شنوا و ناشنوا شناسایی شدند.
بگفته وی، از ۱۲۸ کودک شناسایی شده کم شنوا یا ناشنوا، ۱۰ کودک کاندید کاشت حلزون هستند.1399/07/07
14:14:34
5.0 / 5
1293
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان