تأثیر سفرهای اخیر در روند كرونا در كشور

تأثیر سفرهای اخیر در روند كرونا در كشور

به گزارش خاتون یار معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به حجم قابل توجه سفرهای مردم در تعطیلات اخیر، اظهار داشت: در روند كلی بیماری این سفرها امكان دارد گاهی روند نزولی بیماری را كُند كنند و گاهی خودشان باعث ایجاد روند افزایشی شوند.دکتر ایرج حریرچی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به حجم سفرها در تعطیلات اخیر، اظهار داشت: حجم بالای سفرهایی که در تعطیلات اخیر انجام شد، بر روند بیماری کرونا در کشور تأثیر خواهد داشت. به صورت کلی هر اقدام موثر درست یا نادرست در فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی معمولا پنج روز الی یک هفته بعد در بیماران سرپایی، دو الی سه هفته بعد در بیماران بستری و چهار الی شش هفته بعد در مرگ و میر خودش را نشان داده است.

وی اضافه کرد: در این دوره چهار روزه (تعطیلات هفته گذشته) میزان سفر قابل توجهی را شاهد بودیم. خصوصا از مبدا استان تهران و البرز و بخصوص به مقصد مناطق گردشگری مانند مازندران، گیلان، گلستان، اصفهان و آذربایجان شرقی و... که بطور قطع این موارد در میزان بیماران سرپایی، بستری و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در فواصلی که گفتم، موثر خواهد بود.

حریرچی تصریح کرد: البته سفرها به اندازه خودشان موثرند و بر این اساس سفرها باعث افزایش بیماری می شوند. در روند کلی بیماری این سفرها و اقدامات امکان دارد گاهی روند نزولی بیماری را کُند کنند و گاهی خودشان باعث ایجاد روند افزایشی شوند.

وی درباره چرایی بسته نشدن جاده های کشور در تعطیلات اخیر، اظهار داشت: وزارت بهداشت نظراتش را قبلا درباره لزوم عدم انجام سفر اعلام نموده است و کشور ما هم مانند کشورهای اروپایی و... به همراهی و همکاری مردم اعتماد کرد و درخواستش این بود که مردم به سفر نروند. بستن جاده ها اولا کار پر هزینه ای است و دوما این اقدام سبب می شود که برخی سفرهای ضروری هم انجام نشود. امکان دارد کسی برای اشتغال، مأموریت اداری، بیماری و... احتیاج به سفر ضروری داشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: تجربه ای که کشورهای اسپانیا، انگلیس، آلمان و... داشتند هم این بود که به مردم برای عدم سفر اعتماد کنند، اما متاسفانه هم آنها در این حوزه گرفتار شکست نسبی شدند و هم ما.

منبع:

1399/06/14
17:16:53
5.0 / 5
1867
تگهای خبر: بیمار , بیماری , رفتار , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان