معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اعلام كرد

ابلاغ سند ارتقای وضعیت زنان بر مبنای شاخصهای عدالت جنسیتی

ابلاغ سند ارتقای وضعیت زنان بر مبنای شاخصهای عدالت جنسیتی

خاتون یار: بوشهر معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: سند ارتقاء وضعیت زنان بر مبنای شاخصهای عدالت جنسیتی ابلاغ و همزمان اطلس استان ها تدوین شده است.


معصومه ابتکار قبل از ظهر امروز در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر اظهار داشت: در شرایط خیلی سخت تحریم ظالمانه آمریکا و شرایط سخت اقتصادی و همچنین اپیدمی کرونا که شرایط سختی را پی آورده است، همه همکاران ما تلاش کردند تا در تدوین سند اشتغال زنان به این نقطه برسیم. این سند یک برنامه راهبردی و کاربردی برای استان بوشهر است.
وی افزود: نگاه برنامه ریزی با شاخصهای مشخص و هدفمند و برنامه های اجرایی را در پیش می گرفتیم و خوشبختانه با نگاهی که در برنامه ششم توسعه و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در جهت عدالت جنسیتی، این فرصت را فراهم نمود تا در این حوزه گام های اساسی را برداریم.
ابتکار تصریح کرد: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی محوری ترین مبحث و دغدغه مردم، تحقق عدالت بود و خواست امام هم تحقق عدالت و دستیابی مردم به شئون عدالت بوده است. یکی از زوایای عدالت از دیدگاه قرآن کریم، عدالت جنسیتی است که بررسی ها نشان داده است این مورد از محورهای مباحث قرآنی بوده و در آیات مختلف به آن اشاره شده است.
وی تصریح کرد: اینکه فرد از نژاد سفید یا سیاه باشد و یا اینکه از قوم و قبیله ای باشد و تفاخری بر سایرین داشته باشد در نزد خدا تفاوتی ندارد، بلکه تقوا و ملاک های انسانیت به فرد بها می دهد. اگر امروز دنیا بر ضد تبعیض نژادی واکنش نشان داده است ریشه های بنیادین آن در قرآن کریم است. این مساله در تعالیم اسلامی و قرآن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
معاون رئیس جمهور عنوان کرد: سند ارتقاء وضعیت زنان بر مبنای شاخصهای عدالت جنسیتی ابلاغ و همزمان اطلس استان ها تدوین شده است؛ این اسناد به ما می گوید از چه نقطه ای شروع کرده و مقرر است به چه نقطه ای برسیم که امیدواریم در هفته دولت سالجاری به سرانجام برسد.
معصومه ابتکار با اشاره به اینکه استان بوشهر در انتصاب مدیران زن رتبه اول را دارد، بیان نمود: برای اجرایی شدن سند انتظار داریم دستگاه ها وظایف اجرایی خویش را بر عهده بگیرند. البته محورها با همکاری دستگاه ها تابحال هم پیگیری شده است، اما باید به برنامه های کاربردی و گسترده تری تبدیل گردد.
این مسئول توضیح داد: طرح های ملی برای دانشجویان، جشنواره زن و علم و همینطور مجموعه نمایشگاه هایی برای دختران دانشجو برای استفاده تولیدات صنایع دستی و دوره "کمند" برای توانمندسازی دانشجویان در سال اخر تحصیلشان از طرح های مهم برنامه ریزی شده هستند.
وی بیان نمود: جهاد دانشگاهی در استان بوشهر، برنامه ریزی و اجرای آموزش ۱۳۵ زن سرپرست خانوار را انجام داده است، تا جایی که توانسته اند به تولید محصول رسیده و اتصال به بازار صورت گیرد که البته اجرای این طرح همچنان ادامه دارد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر لزوم اجرای سیاست هایی که خانواده ها را از درون تقویت کند، اظهار داشت: اجرای سند ارتقا وضعیت زنان تنها بر عهده دستگاه های دولتی نیست بلکه انجمن ها و بخش خصوصی هم می توانند و باید همکاری و فعالیت داشته باشند.
ابتکار افزود: ارتقای طرح تاب آوری اجتماعی همچون طرح های موفق برای شناسایی صدمه ها و سپس یافتن چاره برای مواجهه درست با مشکلات و صدمه ها بوده است که خوشبختانه بازخورد و نتایج خوبی برای مناطق پر صدمه خواهد داشت. استان بوشهر با ظرفیت های بالا و سرمایه های عظیم انسانی و اقتصادی، همچنان در خیلی از زمینه ها پیشتاز خواهد بود و اقدامات خوبی در جهت بهبود وضعیت زنان و خانواده انجام خواهد داد.
منبع:

1399/03/28
11:53:41
5.0 / 5
2221
تگهای خبر: تولید , خانواده , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان