جزئیات اجرای طرح حمایت اجتماعی از كودكان كار و خیابان

جزئیات اجرای طرح حمایت اجتماعی از كودكان كار و خیابان

خاتون یار: مدیركل بهزیستی شهرستان تهران جزئیات طرح حمایت اجتماعی از كودكان كار و خیابان را كه مقرر است از اواخر خرداد ماه در سطح شهر تهران اجرایی شود را تشریح نمود.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سعید آرام عصر امروز با حضور در جلسه شورای اسلامی استان تهران به تشریح طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان پرداخت و اظهار داشت: مسئله کودکان خیابانی، موضوعی ناراحت کننده و اسفبار است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما هر روز به صورت بیش از پیش با گسترش این پدیده مواجه هستیم.

وی با اعلان اینکه پدیده کودکان کار دو مشکل عمده را ایجاد می کنند، اظهار داشت: کار کودک نه فقط روند رشد و شکوفایی را از کودک می گیرد بلکه در آینده سبب ایجاد لطمه می شود. بنا بر این باید توجه ویژه ای به کودکان کار و خیابان و لطمه دیده داشته باشیم و نباید به آنها بعنوان کار اضافه نگاه نماییم بلکه لازم است با برنامه ریزی نسبت به توانمندسازی آنان اقدام نماییم.

آرام اضافه کرد: مستندات قانونی زیادی برای اجرای این طرح موجود است. با این وجود می بینیم که بخشنامه حمایت اجتماعی کودکان کار و خیابان در شورای اجتماعی وزارت کشور مانده است و لایحه حمایتی از حقوق کودکان نیز در صف انتظار شورای نگهبان قرار دارد.

مدیرکل بهزیستی شهرستان تهران با اعلان اینکه عمده کارهایی که در حوزه کودکان کار و خیابان انجام گرفته، ضربتی بوده است، اظهار داشت: بعنوان مثال سال قبل فرمانداری شهر تهران یک اقدام ضربتی انجام داد که با آنکه عددهای مختلفی از جمع آوری کودکان اعلام نمود اما آن تعداد کودکی که به بهزیستی تحویل دادند ۳۸۱ کودک بود که عمده این کودکان جمع آوری شده از سطح مناطق ۱، ۲، ۳، ۵، ۶ و ۱۲ بودند و کمترین جمع آوری ها از مناطق ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ بود.

آرام با اشاره به اینکه از ۳۸۱ کودک جمع آوری شده بیش از ۸۳ درصد نفر از شهروندان خارجی و مابقی ایرانی بودند، اظهارکرد: هشت کودک زیر هفت سال، ۲۵۷ نفر بین هفت تا ۱۳ سال و ۱۱۵ نفر نیز بیش از ۱۳ سال سن داشتند که عموما به مشاغلی همچون تکدی گری، فال فروشی و پاک کردن شیشه ها مشغول بودند.

وی با اعلان اینکه این طرح ضربتی و برنامه میان و بلند مدتی برای آن پیش بینی نشده بود، اظهار داشت: در این طرح برای شهروندان خارجی نیز فکری نشده بود به شکلی که پس از ۲۰ روز که این افراد در مناطق اسکان موقت حضور داشتند عموما به کف خیابان برگشتند این در حالیست که بانک اطلاعاتی درستی نیز از کودکان در دسترس نیست و ممکنست یک کودک چند بار جمع آوری شود.

آرام افزود: طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان قرار بود از اواخر سال ۹۸ اجرایی شود که به سبب شیوع ویروس کرونا اجرای آن به تاخیر افتاد البته در طول این مدت نیز ما نسبت به توزیع بسته های بهداشتی میان کودکان کار و خیابان و خانواده های آنان اقدام کردیم تا از شیوع این بیماری در بین این افراد جلوگیری شود. در این جهت ۱۶ هزار پک بهداشتی بین کودکان کار توزیع و آموزش هایی توسط تیم های متخصص به این کودکان ارائه شد.

مدیرکل بهزیستی شهرستان تهران در تشریح فاکتورهای طرح جدید حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان اظهار داشت: کودک در اجرای این طرح از اهمیت زیادی برخوردارست و توانمندسازی کودک با بهره گیری از ظرفیت خانواده در دستور کار قرار دارد و اهتمام داریم با حفظ شأن کودکان نسبت به حمایت اجتماعی آنان اقدام نماییم.

وی اضافه کرد: در این طرح از ظرفیت سمن ها برای شناسایی کودکان استفاده می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده اجرای طرح از اواخر خرداد ماه با شروع شناسایی شروع می شود.

آرام افزود: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده گروه های داوطلب به سر چهارراه ها و اماکنی که معمولا کودکان کار در آنجا حضور دارند، می روند و با بهره گیری از یک اپلیکیشن اطلاعات آنان را وارد میکند که این اطلاعات در اختیار اورژانس اجتماعی قرار می گیرد و بوسیله خودروهایی که در محل حاضر هستند این کودکان به نخستین مکان منتقل می شوند.

وی با اعلان اینکه این کودکان از لحاظ جسمی و روحی مورد بررسی قرار می گیرد، اظهار داشت: سه مرکز غربالگری در شهر تهران پیش بینی شده است که این مراکز به اسکنر عنبیه مجهز هستند و برای کودکان پرونده پزشکی، مددکاری و روانشناسی تشکیل می شود.

مدیرکل بهزیستی شهرستان تهران با اشاره به اینکه چهار مرکز اسکان موقت برای این کودکان در نظر گرفته شده که دو مرکز برای اتباع هستند، اظهارکرد: اتباع تا ۲۱ روز در این مراکز نگهداری می شوند و در طول این مدت اداره کل اتباع نسبت به تعیین تکلیف آنان اقدام می کند.

وی افزود: دو مرکز اسکان نیز برای کودکان ایرانی در نظر گرفته شده است و بعد از شناسایی این کودکان بلافاصله تیم های تخصصی نسبت به شناسایی خانواده های آنان و توانمندسازی شان اقدام می کنند. هر چند که از سه هفته قبل کار توانمندسازی ۶۰۰ کودک شروع شده است.

آرام با اعلان اینکه این طرح در ابتدا در شهر تهران اجرا می شود و پس از آن به شهرستان ها تسری می یابد، اظهار داشت: در مناطقی که اصطلاحا قرمز هستند همچون ۱، ۲، ۳، ۵ و ۱۲ با اولویت اول این طرح اجرا می شود.

به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، بعد از استماع گزارش آرام، اعضای شورای استان تهران به بیان نظرات خود پرداختند به شکلی که ابراهیم خلیل آبادی با اعلان اینکه بیشترین دغدغه ما این است که این طرح پیوستگی داشته باشد، اظهار داشت: امیدوارم چاره ای برای حل مشکل کودکان کار پیدا نماییم تا شاهد پدیده نازیبای کار کودک نباشیم.

همچنین عظیمی - نماینده قرچک - با اعلان اینکه هیچ کدام از کودکان کار در این شهرستان قرچکی نیستند، اظهار داشت: «آنان را در قرچک پیاده می کنند و متاسفانه کودکان اسباب سو استفاده شدند.»

رضازاده - نماینده بهارستان - نیز با اعلان اینکه لازم است بین مدیریت شهری و بهزیستی تعامل و همکاری ایجاد شود، اظهار داشت: موضوع کودک کار و متکدی در شهرهای اطراف تهران بیشتر از تهران است و متاسفانه تا کنون مشاهده نکردیم که بهزیستی برای شهرستان های اطراف تهران کاری کند.

وی با اعلان اینکه الگوی توزیع کودکان کار در تهران نشان میدهد که فقر مالی علت عمده کار کودکان است، اظهار داشت: باید به مقوله رفع فقر و تحقق عدالت اجتماعی دقت کنیم.

همچنین الهام فخاری نیز با اعلان اینکه الگوی توزیع کودکان کار در تهران نشان میدهد که این کودکان برای کسب درآمد به مناطق پربرخوردار برده می شوند تا کمک بیشتری دریافت نمایند، اظهار داشت: برخی کودکان را برای دریافت پول بیشتر به مناطق پربرخوردار می برند.

وی با اشاره به اینکه هر نوع کمکی که از طرف شورای استان تهران لازم باشد درباب ساماندهی کودکان کار انجام می شود، اظهار داشت: البته معتقدیم هر گونه رویکرد ساماندهی کودکان باید با حفظ حرمت کودک باشد همین طور بهزیستی در مورد نگهداری کودکان ایرانی باید شرایطی را فراهم آورد که حداقل زمان برای دوری کودک از خانواده وجود داشته باشد و در مورد کودکان غیر ایرانی نیز حقوق کودکان باید رعایت شود.

فخاری با اعلان اینکه همه تلاش می کنند که سایه سنگین تهران از روی استان تهران برداشته شود تا مسائل شهرستان های پیرامونی به خوبی دیده شود، اظهارکرد: امیدوارم که شاهد اتفاقات ناگواری در حوزه کار کودکان نباشیم.

جلال بنار - نماینده فیروزکوه - با اشاره به رکود اقتصادی در کشور مدعی شد: کرونا تیر خلاص به پیکر اقتصاد خانوار زد و شاهد سقوط بخش های بیشتری به زیر خط فقر هستیم.

وی با اعلان اینکه مجلس جدید رویکردش مجلس انقلابی است که امیدواریم در این عرصه وارد شود تا شاهد مشکلات نباشیم، اظهار داشت: برای حل مشکل کودکان کار مستلزم یک برنامه و کار ویژه هستیم و امیدواریم این طرح به نتیجه برسد.

منبع:

1399/03/13
23:12:41
5.0 / 5
2347
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان