سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

روند صعودی كرونا در ۱۵ استان

روند صعودی كرونا در ۱۵ استان

به گزارش خاتون یار سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به روند صعود تدریجی مبتلاشدن به كرونا در 15 استان كشور طی یكی - دو روز اخیر، اظهار داشت: هم اكنون نمی توانیم درباره این مساله قضاوت نماییم و نیاز است چند روز صبر نماییم تا ببینیم آمار روزهای آتی چه خواهد بود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در نشست ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: تاکید می کنم که رعایت فاصله گذاری و رعایت نکات بهداشت فردی کماکان بر قوت خود باقی است و چه بسا با وجود ترددها جدیت بیشتری را می طلبد. امیدواریم مردم با رعایت این نکات و با پایش رفتار اطرافیان و افراد جامعه ما و همکاران مان را در مبارزه و مواجهه با این ویروس منحوس یاری کنند و همراهمان باشند.
ایران جزو ۵ کشور اول دنیا در آمار بهبودیافتگان کروناوی با اشاره به بهبودی شمار زیادی از مبتلایان کرونا در کشور، اضافه کرد: با عنایت به این که تا کنون ۸۰۴۷۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند، ما جزو پنج کشور صدر نشین در زمینه بهبودی مبتلایان به کووید-۱۹ هستیم.
۴ مامای ایرانی قربانی کروناجهانپور در ادامه صحبت هایش ضمن تبریک روز ماما، اظهار داشت: همکاران ماما خدمات زیادی را در حوزه مراقبت و مقابله با کرونا در این روزها ارائه کرده اند. متاسفانه چهار نفر از همکاران ماما را طی این مدت بعنوان شهید خدمت از دست دادیم و چندین نفر هم بعنوان مبتلا به کرونا درگیر بیماری بودند.
بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه در مناطق سفیدمنطقه سفید به مدلول عادی شدن شرایط نیستوی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه، اظهار داشت: بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه قاعدتا تابع سیاست ها و پروتکل های فاصله گذاری هوشمند خواهد بود. ما در این مرحله در مناطقی که سفید اعلام گردد تا وقتی که سفید بماند، امکان برگزاری نماز جمعه و جماعت، حضور در بقاع متبرکه و بازگشایی حرم های مطهر را با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهیم داشت، اما شرط اول سفید اعلام شدن این مناطق است. البته منطقه سفید به معنای شرایط عادی نیست. بدین سبب فقط در مناطق سفید مادامی که وضعیت سفید ادامه داشته باشد، افراد می توانند به صورت معدود و مشروط به پروتکل های بهداشتی برخی مراسم و تجمعات مذهبی را برگزار کنند.
وی اضافه کرد: البته این مراتب تا امروز معدود است و خیلی از بقاع متبرکه ممکنست در مناطق سفید نباشند. در عین حال برگزاری همین موارد هم با رعایت پروتکل است. بعنوان مثال درباره نماز جماعت پروتکل ها اعلام شده و اعلام کردیم که برگزاری منبر، دعا، توزیع افطاری، شربت، چای، سخنرانی و... و. نباید صورت گیرد. فقط افراد با سجاده شخصی حضور پیدا می کنند و نماز برگزار شده و خارج می شود. در عین حال وضوخانه مساجد هم تعطیل می باشد. در این شرایط نباید حتی در مناطق سفید انتظار عادی شدن شرایط را داشته باشیم. آنچه مدنظر ما است هیچ شباهتی با آنچه در ایام عادی ماه رمضان برگزار می شود، نخواهد داشت. بدین سبب شرایط هنوز عادی نیست و در مناطق سفید هم امکان اقداماتی که اعلام گردید به صورت مشروط وجود دارد.
شرایط بازگشت ایرانیان خارج از کشور به میهنوی درباره بازگشت ایرانیان خارج از کشور نیز اضافه کرد: در سه تا چهار دهه قبل نیاز داشتیم که بیماران برای معالجاتی که در کشور وجود نداشت، از ایران به سمت برخی کشورهای اروپایی روند، اما این مساله طی دو دهه اخیر خیلی کم و قلیل شده است. در عین حال امروز یکی از شواهد و قراین دال بر توفیق نسبی ایران در بسیج ملی مقابله با کرونا این است که خیلی از هموطنان ما که سال هاست در خارج از کشور زندگی می کنند، به شدت باتوجه به وضعیتی که خصوصاً در اروپای غربی، جنوبی و حتی مرکزی و شمال آمریکا به وجود آمده است، متمایل به بازگشت به میهن، حتی به صورت موقت هستند که نشان دهنده تفاوت وضعیتی است که عارض شده است.
جهانپور افزود: دراین زمینه باتوجه به دغدغه هایی که داریم، با وجود دغدغه ای که برای سلامت یکایک ایرانیان در سراسر دنیا داریم، اما به جهت اینکه بازگشت این افراد تاثیر بد بر وضعیت مدیریت شده کووید-۱۹ در ایران نداشته باشد، محدودیت هایی وجود دارد که در سفارت خانه ها با دوستان درباره آنها مذاکره می شود که اگر تعهدات را رسما بپذیرند باقی هماهنگی ها بوسیله وزارت خارجه اتفاق می افتد و این افراد به کشور بازمی گردند، اما باید تا زمان مشخص شدن تست شان در قرنطینه باشند و در صورت منفی بودن تست می توانند به سمت خانواده هایشان روند. در غیر این صورت باید در مرکز مراقبت بالینی یا در صورت نیاز در بیمارستان خدمات را دریافت نمایند و پس از بهبودی به آغوش گرم خانواده هایشان بازگردند.
غربالگری بیش از ۲۵ میلیون تن در مرحله دومکاهش مراجعات کرونایی به بیمارستان هاوی درباره تعداد افراد غربالگری شده در مرحله دوم غربالگری، اظهار داشت: در مرحله اول ۷۵ میلیون نفر غربالگری شدند و موارد مشکوک به مراکز خدمات سلامت ارجاع و موارد محتمل هم یا در بیمارستان ها بستری شدند و یا در قرنطینه خانگی یا قرنطینه در مراکز مراقبت بالینی قرار گرفتند. در فاز دوم بیش از ۲۵ میلیون نفر غربالگری شدند. یعنی افرادی که یکبار غربالگری شدند بوسیله سامانه Salamat.gov.ir و هم بوسیله سامانه ۴۰۳۰ باردیگر غربالگری شدند. اتفاقا اگر می بینید که دو سوم موارد شناسایی شده، از موارد سرپایی یا مواردی هستند که از مراکز خدمات سلامت نمونه ستاندن شده است و یا در تماس نزدیک با مبتلایان بوده اند، به شناسایی و بیماریابی فعال بازمی گردد. قاعدتا تعداد موارد مراجعات به بیمارستان ها و بستری مان نسبت به زمان قبل به شدت کاهش یافته است.
ماجرای فهرست انتشار یافته از مناطق سفید و قرمز کرونابازنگری مناطق سفید بعد از پنج روزسخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره لیستی که درباره اسامی شهرهای سفید انتشار یافته بود، اظهار داشت: سیاست وزارت بهداشت این نبود که به صورت متمرکز اسامی مناطق سفید را اعلام نماییم. منبع رسمی هم این مناطق را اعلام نکرده است و قاعدتا در این صورت ما پاسخگوی آن نیستیم. البته دانشگاه های علوم پزشکی قرار شد به صورت استانی هر پنج روز یک دفعه مناطق سفیدشان را در استان با هماهنگی مرکز اعلام کنند، اما قرار نیست به صورت متمرکز این اسامی را اعلام نماییم. البته بوسیله سامانه ماسک هم این امکان وجود دارد که این مناطق را مشاهده کنید. بدین سبب اینطور نیست که ما طی لیستی به صورت متمرکز مناطق سفید را اعلام نماییم. هر وضعیتی هم که اعلام گردد، پنج روز بیشتر اعتبار نخواهد داشت و پس از پنج روز باردیگر مناطق بازبینی شده و ممکنست برخی مناطق برگردند و جزو مناطق زرد قرار گیرند و یا برعکس.
دو داروی خبرسازجهانپور در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت داروی رمدسیویر، اظهار داشت: دو دارو بسیار بحث برانگیز شد؛ یکی از شرق عالم بود و یکی از غرب عالم. یکی موضوع فاویپیراویر بود که در ژاپن تولید شده و مورد مطالعه اولیه قرار گرفته بود که اعلام نموده بود شاید تاثیر چندانی در کووید-۱۹ نداشته باشد. بعد مطالعه ای در چین انجام شد که با مطالعه اول متفاوت بود و مدعی بود که ممکنست این دارو در کاهش زمان بستری و شدت بیماری خصوصاً در موارد خفیف و متوسط تاثیر داشته باشد. همزمان در غرب عالم بر روی داروی رمدسیویر کار شد و مطالعاتی در ایالات متحده اصرار داشت که رمدسیویر در کاهش زمان بستری و شدت بیماری و حتی کاهش موارد مرگ و میر در موارد بحرانی و اورژانسی می تواند موثر باشد. از آنجایی که ما سیاست نه شرقی و نه غربی را داشتیم و در عین حال به یافته های خودی هم اطمینان بیشتری داشتیم و داریم، هر دو دارو در کشور ما تحت مطالعه بالینی قرار گرفت و تا امروز گرچه هر دو مطالعه نهایی نشده، اما هیچ گزارش خاص امید بخشی درباره ورود این دو دارو به پروتکل از طرف کمیته علمی و کمیته درمان ستاد ملی مقابله با کرونا نداشتیم و باید منتظر نتیجه نهایی فاز نهایی مطالعه بالینی باشیم و اگر سودمندی گزارش شود، قاعدتا وارد پروتکل می شود و حتی آمادگی فرموله کردن و تولید هر دو دارو در کشور وجود دارد و حتی این آمادگی هست که ماده اولیه و موثره هر دو دارو در کشور تولید شود.
آمادگی برای صادرات و اهدای اقلام حفاظتیسخنگوی وزارت بهداشت درباره کمک به سایر کشورها در حوزه اقلام حفاظتی، اظهار داشت: باتوجه به افزایش تولید که در کشور در حوزه اقلام حفاظتی و بهداشتی انجام شد و تولید کیت های تشخیصی عملا به مرحله ای رسیدیم که حدودا در تمام این موارد به صورتی اقلام مورد نیاز جاری تامین شده و حتی برنامه ریزی شده که قسمتی از آن به سمت دپوی راهبردی در ماه های آتی رویم که ممکنست شاهد پیک و خیز مجدد بیماری و هم اپیدمی آن باشیم. مازاد بر این می تواند بوسیله شرکت های تولید کننده یا بوسیله سازمان های بین المللی در بازار به صورت فروش، صادرات یا اهدا قرار گیرد و هم اکنون منعی در هیچ یک از این اقلام نداریم. هم اکنون ما بزرگترین تولید کننده ماسک در جنوب و غرب آسیا و تولید گان و اقلام حفاظتی هستیم. شاید تنها تولید کننده کیت های تشخیصی PCR هستیم و به زودی شاید تنها و بزرگ ترین تولید کننده کیت های سرولوژیک در این منطقه باشیم. قاعدتا مازاد بر نیازمان را می توانند اهدا یا صادر کنند. در این راستا ممکنست محموله هایی رفته باشد یا برود و منعی هم برایش وجود ندارد.
موضوع سگ های کرونایاب هنوز قطعیت علمی نداردوی در پاسخ به سوال ایسنا درباره سگ های کرونایاب که بتازگی اخباری از آن پخش شده، اظهار داشت: موضوع سگ های کرونایاب قطعیت علمی ندارد. قبل از این هم بحث هایی با وزارت بهداشت شد و الان هم ارتش جمهوری اسلامی پروژه ای را آغاز نموده بودند. اینکه آیا این قابلیت در سگ ها یا نژاد خاصی از سگ ها وجود دارد یا خیر، موضوعی است که هنوز مورد آزمون قرار نگرفته است و می تواند بعنوان یک طرح پژوهشی و مطالعاتی صورت گیرد و بعید هم نیست که توفیقی پیدا کند، اما تا امروز چینین چیزی را تایید شده نداریم. هرگاه تایید شد و مطالعاتش انجام شد و از طرف وزارت بهداشت تایید شد، می تواند بعنوان یکی از روش های غربالگری ورودی یا روش های کمکی در تشخیص بیماری در کنار سایر روش ها باشد. تا امروز مورد تایید شده ای را نداریم و هر زمان تایید شد، اعلام می نماییم.
روند صعودی تدریجی مبتلاشدن به کرونا در ۱۵ استانجهانپور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره روند صعودی مبتلاشدن به کرونا در ۱۵ استان و احتمال بروز موج دوم، اظهار داشت: درباره ۱۵ استان، یک روند صعودی تدریجی را در یکی دو روز اخیر مشاهده کردیم. در حال حاضر نمی توانیم درباره آن قضاوت نماییم و هنوز نیاز است چند روز صبر نماییم تا ببینیم آمار روزهای آتی چه خواهد بود. البته قسمتی از آن افزایش به علت شناسایی و بیماریابی فعال تر است و بخشی که ممکنست مشخص شود که ناشی از افزایش ترددها، مراودات و تغییر رفتار اجتماعی است، قاعدتا جاده فاصله گذاری هوشمند، یک طرفه نیست و هر لحظه در چارچوب آن ارزیابی ریسک شده و هر کجا که ارزیابی ریسک نشان دهنده این باشد که بازگشایی یا سطح ترددها و مراودات افزایش یافته و همزمان سبب افزایش تعداد موارد مبتلا شده، محدودیت ها در آن منطقه افزایش یافته و قابل برگشت خواهد بود. همین موضوع وضعیت سفید، قرمز و زرد هم به صورتی فاصله گذاری هوشمند است تا هم رصد نماییم و هم به مردم اطلاع دهیم که هر منطقه چه وضعیتی دارد. قاعدتا پروتکل ها، سیاست و... برمبنای رصد مناطق ابلاغ می شود و هر کجا که حس گردد ریسک بالا رفته، برگشت پذیر است.
وی اضافه کرد: هم اکنون در استان خوزستان وضعیت متفاوتی را داریم. بنظر می رسد خوزستان دیرتر وارد پیک بیماری شده و دیرتر خارج خواهد شد، اما در بقیه استانها بااینکه یک نمای صعودی در نیمی از استانها ممکنست دیده شود، اما چشم گیر نیست. باید منتظر یکی دو روز آینده باشیم.
بازگشایی مدارس مناطق سفید؛ آری یا خیر؟ جهانپور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و اعلام تاریخ های بیستم و بیست وهفتم برای بازگشایی این مراکز، اظهار داشت: بازگشایی بیستم که منتفی است و بیست وهفتم هم بستگی به وضعیت مناطق خواهد داشت. ممکنست در مناطقی که وضعیت سفید داشته باشند، مطابق با مصوبه ستاد شاهد بازگشایی برخی مراکز آموزشی باشیم، اما قاعدتا این اتفاق در مراکزی که وضعیت زرد و قرمز دارند، نمی افتد و برای آن باید تا عید فطر صبر نماییم و پس از آن تصمیم بگیریم، اما سیاست کلی این است که نخستین جایی که تعطیل شد، دانشگاه ها، مدارس و مراکز آموزشی بود و آخرین جایی که در هر منطقه بازگشایی می شود، دانشگاه ها، مدارس و موسسات آموزشی خواهد بود.
همکاری با کشورهای همجوار برای مقابله با کروناجهانپور در پاسخ به سوالی درباره جلسه وزارت بهداشت با وزارت بهداشت ترکیه، اظهار داشت: ما با وزرای بهداشت کشورهای همجوارمان ارتباط بسیار نزدیکی داریم که خیلی از آنها برمبنای تفاهم نامه های قبلی است که به صورت دو جانبه با کشورهای همجوار همچون ترکیه منعقد شده و این همکاری ها بطور خاص درباره مقابله با کرونا هم ادامه خواهد داشت. با عنایت به این که ما ورود و طغیان بیماری کووید-۱۹ را در کشورمان زودتر شناسایی و اعلام کردیم، قاعدتا ممکنست آموخته ها و تجربیات بیشتری نسبت به بسیاری از کشورهای همسایه داشته باشیم که قاعدتا آنها را در اختیار کشورها برای مقابله با این ویروس قرار می دهیم. به هر حال حتی اگر ما از این مرحله هم خارج شویم، اما کشورهای همجوارمان همچنان درگیر باشند، احتمال بازگشت مجدد بیماری به کشور هست. بدین سبب اولویت همکاری با کشورهای همجوار اساسا به مقابله با کرونا خواهیم پرداخت. زمانی نقل قول شد که وزیر بهداشت ترکیه اعلام نموده بود که چرا قم قرنطینه نشد، سفارش غلطی بود. من تعجب می کنم که چرا استانبول قرنطینه نشد و به محض شناسایی کووید-۱۹ در بعضی شهرهای نزدیک به استانبول چرا سفارش ای که ترکیه برای همسایه اش داشت، برای خودش اعمال نکرد.
کاهش ۶۰درصدی مراجعه به مطب هاسخنگوی وزارت بهداشت درباره کاهش ۶۰ درصدی مراجعه به مطب های سرپایی، اظهار داشت: قسمتی از کاهش مراجعات به محدودیت های فعلی و بخشی به ترس بیماران بازمی گردد. همین طور قسمتی از این کاهش مراجعات درست است، خیلی از مراجعات نه فقط اورژانسی نیست، بلکه ممکنست ضروری هم نباشد. مراجعاتی مانند مراقبت پوست و زیبایی و... یا موارد مزمنی که خیلی فوریت نداشت، قاعدتا این مراجعات کاهش منطقی داشته است. البته اینکه بگوییم کاهش مراجعات به این علت بوده که در گذشته تقاضای القایی وجود داشته است، موافق نیستم. درعین حال مطالعه دقیقی هم دراین زمینه نداریم. بااینکه بتوانیم به تفکیک بگوییم برخی مراجعات به متخصصین لزوم نداشته و می توانسته با مراجعه به پزشک خانواده رفع گردد و اساسا در این عرصه یک تقاضای القایی داریم. اساسا مراجعات ما و بخش زیادی از ویزیت های سرپایی متخصصین و فوق تخصص ها همچون موارد عمومی است که پزشکان عمومی و خانواده می توانند به راحتی آنرا رفع کنند. البته اینطور نیست که بگوییم کاهش ویزیت هات به علت تقاضای القایی است و این مساله نیازمند مطالعه است.
دنیا هنوز تصویر روشنی از آینده کرونا نداردوی درباره احتمال بروز پیک دوم و سوم کرونا، اظهار داشت: یک موضوع کلی، واضح و روشن درباره این بیماری این است که هیچ کجای دنیا و هیچ مرکز مطالعاتی و هیچ دولتی تصویر روشن و واضحی از آینده این بیماری در جامعه خودش یا جامعه جهانی ندارد. تصاویری که وجود دارد، عموما ظن، گمان و برمبنای یافته های قبلی است، اما به هر حال همین ها هم ضریب دقت پایینی دارد. بدین سبب به دنبال تصویر واضح و روشنی و یا پیش بینی قطعی یا نزدیک به قطعی و یا با قطعت بالا نباشید. وقتی در این فصل در مناطق گرمسیری استان خوزستان این بیماری را مشاهده می نماییم، انتظار اینکه بیماری با فصل گرم باردیگر صعود نکند و جامعه بتواند به سمت عادی شدن رود و این ویروسی را که روزی ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند، باردیگر نمودار را به سمت خیز و پیک نبرد، انتظار بجایی نیست. در عین حال امیدواریم این اتفاق با مراعات نکات بهداشتی، فاصله گذاری هوشمند و رعایت پروتکل ها، نیفتد. هم احتمال بروز پیک دوم وجود دارد و هم عدم بروز پیک و هم موارد دیگر. نمی توانیم در هیچ یک از این ها پیش بینی قطعی نماییم. همه محافل آکادمیک در پیشرفته ترین کشورها در همین وضعیت هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: امروز همه حدس و گمان علمی درباره این بیماری می زنند. عمده اپیدمیولوژیست ها ظن شان به این است که در آبان ماه با سرد شدن مجدد هوا احیانا شاهد پیک مجدد خواهیم بود.
علت بحرانی شدن کروناجهانپور در پاسخ به سوالی درباره علت بحرانی شدن کرونا اظهار نمود: یکی از دلیلهای بحرانی شدن ویروس کرونا، سریع الانتشار بودن و سریع الانتقال بودن آن است. باتوجه به مقاومتی هم که به شرایط آب وهوایی مختلف دارد، قاعدتا این ویروس تهدید است. مراودات و ترددها در جهان بسیار بالاست و یک ویروس در این شرایط به سرعت می تواند پاندمیک شود. شاید در قرن قبل پاندمکی شدن آنفلوآنزای اسپانیایی خیلی کندتر بود. این بیماری بحرانی شده و معمولا بحران در کشورهایی که اقتصاد پررونق تری داشتند، شدیدتر خواهد بود. اینکه مطرح می شود این ویروس توطئه آسیایی بوده تا غرب زمین گیر شود، نمی توانیم اظهارنظر نماییم و در کار ویژه و ماموریت وزارت بهداشت نیست.
وی درباره اینکه گفته می شود تغییرات اقلیمی این ویروس را به وجود آورده است، افزود: درباره این موضع هم مستندات علمی نداریم. اگر بازار فروش ووهان چین را منشاء این بیماری در نظر بگیریم، خیلی به مباحث اقلیمی مربوط نمی گردد. فروش برخی حیوانات وحشی و غیرمجاز که ناقل ویروس بودند، یک فرضیه است. از طرفی موضوع مورچه خوارهای پولک دار که به صورت قاچاق به چین وارد می شود و برخی مطالعات نشان داده که ناقل این ویروس بوده و بعد به انسان منتقل شده هم مطرح است. هیچ کدام از این موارد را نمی توان بطور قطعی اعلام نمود. شرق عالم غرب را متهم می کند و غرب هم شرق را متهم می کند که این ویروس دستکاری شده و شما ساختید و قسمتی از آن هم برای فرافکنی درباره مشکلات داخلی آن کشورهاست. در آمریکا به محض تشدید بحران، نوک حمله به سمت دولت و رئیس جمهور آمریکا می رود و فوری می بینید که اظهارات تندی درباره دستکاری شدن این ویروس آغاز می شود، این ها بیش از اینکه علمی باشد، سیاسی و پروپاگاندای سیاسی است تا فضا را به سمت اهداف خود ببرند. هم اکنون ما نمی دانیم که آیا این ویروس دستکاری شده است یا خیر و آیا از آزمایشگاه های انسانی نشت کرده یا فقط از محیط وحش بوده است. به هر حال ظاهرا یک طیر الابابیلی در کار هست.
تاریخ دقیق کنکور فعلا مشخص نیستجهانپور در پاسخ به سوالی درباره زمان برگزاری کنکورهای سراسری، اظهار نمود: تعویق زمان کنکورهایی که نزدیک بودند قطعی است، اما زمان آن اعلام نشده است. با عنایت به این که برگزار کننده عمده آنها وزارت علوم است با پیشنهاد وزارت علوم و تصویب ستاد ملی کرونا به تعویق خواهند افتاد و تاریخ دقیق آن مشخص می شود، اما فعلا تاریخ دقیق آن مشخص نشده است.
انتقاد دانش آموختگان تغذیهوی در پاسخ به سوالی درباره اعتراض دانش آموختگان تغذیه نیز اظهار داشت: سندی به صورت پیش نویس درباره آینده نگاری تغذیه و تغذیه بالینی در کشور تدوین شده بود که اعتراضاتی دراین زمینه وجود دارد که طبیعی است. مراکزی که این سندها را نهایی می کنند باید اعتراض ها را استماع کنند که این اتفاق می افتد.
جهانپور افزود: اگر مواردی نیاز به اصلاح داشته باشد، اساسا صورت خواهد گرفت. برخی رویکردها دراین زمینه را نمی پسندیم که خیلی سریع افراد را متهم کنند یا برخی مطالب غیرکارشناسی را رسانه ای کنند. امروز در دنیا وقتی از عبارت بالینی استفاده می نماییم، باید پیش نیازها و ظرایفی داشته باشد. البته قرار نیست پزشکان متصدی این رشته ها باشند، اما هرکسی که متصدی این رشته های بالینی می شود باید پیش نیازهای مربوطه را گذرانده باشد. این موارد در حوزه های مربوطه نهایی و در سند پیش بینی می شود. در نتیجه همه نظرهای مختلف دراین زمینه استماع شده و در مورد آن فارغ از هرگونه نگاه رشته ای و صنفی تصمیم گیری می شود.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی ها در اماکن ورزشی و اقدام برخی نسبت به ارائه بارکدهای جعلی برای بازگشایی، اظهار داشت: مواردی که همکاران ما در مراکز بهداشتی شهرستان ها شناسایی کنند، قابل برخورد است و در عین حال قابل ارجاع به دستگاه قضایی و دادسراها نیز هست که موضوع از طرف دادستان بعنوان مدعی العموم قابل برخورد است. مواردی هم که هموطنان مان شناسایی می کنند، می توانند بوسیله سامانه سجام اطلاع رسانی کنند تا برخورد نماییم. ما به مسابقه ای که در بخش های مختلف برای بازگشایی راه افتاده، قائل نیستیم، در حوزه اقتصادی بحث دیگری است، اما در بعضی حوزه ها گویا برخی مسابقه و رقابتی دارند و می خواهند بازگشایی کنند. ما در وزارت بهداشت چنین شتابی نداریم و قصدی هم برای اقدام شتاب زده در امتداد بازگشایی موارد خاص نداریم بلکه به تدریج، مرحله ای و با ارزیابی ریسک این بازگشایی ها اعلام می شود. دستگاه های نظارتی و انتظامی و قضایی هم با تخلفات برخورد می کنند.
وی همین طور اظهار داشت: با عنایت به این که موارد مبتلاشدن مشخص است و در سامانه ماسک هم قابل مشاهده می باشد، بلافاصله بحث شناسایی خوشه های امن و ناامن مطرح می شود. ما هم اکنون شناسایی را برمبنای نمونه های ارسالی از موارد سرپایی که از افراد با تماس نزدیک با مبتلایان یا از خانواده هایشان بوده است، انجام می شود. بدین سبب در استانها و شهرستان ها، همکاران ما کانون های ابتلا، خانواده های مبتلا، موارد تماس نزدیک با افراد مبتلا، رهگیری آنها و قرنطینه و ایزوله کردن مبتلایان جدید را انجام می دهند. موضوع اعلام هر پنج روز یکبار مناطق وضعیت سفید، زرد و قرمز هم به صورتی در بعد کلان تر شناسایی کانون ها و اعلام کانون های مبتلاشدن به بیماری است.
صحنه های فاجعه آمیز که در ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مشاهده شد را در ایران نداشتیموی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد ایران در زمینه مبارزه با کرونا نسبت به سایر کشورها اظهار داشت: مقایسه به این نیاز دارد که بین متغیرها در چند جامعه مختلف، همگن سازی صورت گیرد. وضعیت مقایسه اقتصاد عمومی و درآمد سرانه جوامع، زیرساخت ها و امکانات و همچون تحریم ها دراین زمینه مطرح می شود. بدون در نظر گرفتن تحریم ها، وقتی ایران را با سایر کشورها مقایسه می نماییم، می بینیم که بعضی از این کشورها از ما ثروتمندتر هستند و درآمد ناخالص ملی آنها چندین برابر ایران است. در کشورمان در مواجهه با کرونا مشاهده می نماییم که با تلاش مردم و استفاده حداکثری از توان داخلی و استعدادهای داخلی، اتفاقی رقم خورد که دوست و دشمن به آن اذعان دارند.
جهانپور همین طور اظهار نمود: مدیریت کشور در حوزه سلامت و ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به همه کشورهای توسعه یافته در اروپای غربی و شمال آمریکا، وضعیت مطلوبی داشت. بین دو تا سه ماه اخیر اقدامات فراوانی در کشور انجام شد و می توان این مقایسه را در راهروهای بیمارستان ها مشاهده کرد. صحنه های نه چندان جالب و فاجعه آمیز که در ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مشاهده شد را در ایران مشاهده نکردیم. مردم ما این صحنه ها را ندیدند و امیدواریم نبینند. خیلی از این کشورها تحت هیچ تحریمی نبودند. در حالی که که ما تحت تحریم های همه جانبه و یک سویه از جانب ایالات متحده آمریکا بودیم. هر ناظر منصفی، اقدامات انجام شده ذیل بسیج ملی مقابله با کرونا در ایران را تحسین می کند. قسمتی از این اقدامات به دلیل همکاری مردم و بخشی به دلیل توان و ایثار کارکنان و مدافعان سلامت صورت گرفت. اساسا دولت و مردم ما در مقابله با کرونا تا این لحظه نسبت به کشورهایی که توان اقتصادی بهتری نسبت به ما داشته و تحریم نبوده اند و در عین حال زیرساخت های بهداشتی بهتری داشته و سرانه تخت های بیمارستانی آنها بالاتر بود، بهتر عمل کرده است.
وی درباره استان های سفید از نظر کرونا، اظهار داشت: اصلا جایی به نام استان سفید از نظر شیوع ویروس کرونا نداریم، بلکه برخی شهرستان ها در استانها بعنوان سفید اعلام شده است که عموما دانشگاه های علوم پزشکی هر پنج روز یکبار این فهرست را بروز می کنند. در عین حال همچنان آمار جداگانه استان به استان اعلام نمی گردد. در عین حال اگر قرار باشد وزارت بهداشت تصمیم گیری کند و فقط به بحث سلامت دقت کنیم، اگر کشور را یکسال تعطیل کنند، راحت تریم و خیلی هم استقبال می نماییم، اما آیا بخش های دیگر مانند اقتصاد و... می توانند همراهی کنند. وزارت بهداشت برای مناطق سفید تعیین کننده است و ستاد ملی از وزارت بهداشت خواسته که مناطق سفید را اعلام نماید که این کار را انجام می دهیم. بعضی می گویند کشور بطور کامل به سمت تعطیلی رود که این اتفاق نمی افتد و در هیچ کجای دنیا هم این اتفاق نمی افتد. اقتصاد دان ها و جامعه شناسان و روان شناسان، مدیران و... باید وارد میدان شوند و راهکار بدهند. استراتژی ما مشخص است و اگر یک بعدی به موضوع نگاه نماییم، تعطیلی برای ما راحت تر است. قاعدتا این شدنی نیست و کشورهای دیگر هم پی بردند که شدنی نیست و الان همه کشورها به سمت بازگشایی مجدد رفتند، اما این بازگشایی باید هوشمند و هدفمند باشد و برمبنای پروتکل باشد. هنوز نمی دانیم با موج دومی در ایام آتی مواجه هستیم یا خیر. اتفاق نیفتادن موج دوم هم از این مسیر است که بهداشت فردی و عمومی رعایت شود.
اعلام سفید بودن شهرها، به معنای عادی بودن وضعیت نیستجهانپور اشاره کرد: اعلام سفید بودن شهرها به مدلول عادی بودن وضعیت نیست. حتی مشاغلی که بازگشایی می شوند هم پروتکل دارند. بازگشایی مشاغل و صنف ها با پروتکل به مدلول وجود محدودیت است و این که همچنان در وضعیت عادی قرار نداریم. ما هنوز نمی دانیم که با موج دوم طرف می باشیم یا خیر اما آگهی می دهیم که این اتفاق ممکنست بیفتد و همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت نماییم که بنظر می رسد دراین زمینه تغییر رفتار داشته ایم. اگر این مسائل رعایت نشود، احتمال وقوع موج دیگری از بیماری وجود دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره آمار ابتلای اتباع خارجی به ویروس کرونا در ایران، اظهار داشت: آمار جداگانه ای از ابتلای اتباع خارجی به ویروس کرونا نداریم و همین موضوع نشان میدهد که برخورد ما با اتباع خارجی و داخلی یکسان است و دیواری بین ایرانیان و اتباع خارجی کشیده نشده است. اتباع خارجی از امکاناتی استفاده می نمایند که ممکنست برخی اقشار داخلی هم لزوما از آن امکانات استفاده نکرده باشند. حتی اتباع غیرمجاز خارجی هم در حال استفاده از امکانات رایگان مراکز بهداشتی، غربالگری ها و امکانات درمانی هستند. دراین زمینه باید آمار را تفکیک نماییم اما از آنجایی که تفکیکی برخورد نمی نماییم، این آمار را نداریم. چند صد هزار اتباع خارجی از امکانات ما استفاده می نمایند و با ابلاغ وزیر بهداشت امکانات تشخیصی و خدمات شان حدودا به صورت رایگان است. اینجا با کشوری که نرخ مرگ و میر و مبتلاشدن در اتباع خارجی یا سیاه پوست متفاوت می باشد، فرق دارد. کشور ما مانند آن کشور داعیه دار حقوق بشر نیست که حتی در حوزه کرونا هم رویکرد نژادپرستانه اش از اعداد و ارقامش معلوم است. در اینجا فرد خارجی فارغ از ملیت و رنگ و نژاد، هیچ تفاوتی در دریافت خدمات سلامت با ایرانیان ندارد.
تعرفه های پزشکی ۹۹جهانپور در پاسخ به سوالی درباره اعتراض ها به تعرفه های پزشکی سال ۹۹ اظهار نمود: تعرفه های پزشکی باتوجه به بضاعت موجود کشور و در نظر گرفتن امکانات و همه جوانب سلامت تصویب شده و ما نگاه یک سویه ای دراین زمینه نداریم. البته نمی گوییم که این تعرفه ها واقعی است و برخی اظهارات درباره غیرواقعی بودن آن منطقی است، اما در این عرصه باید به بضاعت خریدار خدمت، نهادهای بیمه ای، اقتصاد کشور و... را همزمان با هم در نظر بگیریم و در عین حال محدودیت های بخش خصوصی و نیروی انسانی را در نظر بگیریم. فکر می نماییم با لحاظ همه جوانب و ابعاد موضوع تصمیم گیری شده و وزارت بهداشت نظری درباره تغییر آن ندارد. البته باتوجه به فاصله ای که بین وضع موجود و وضعیت مطلوب در تعرفه گذاری هست، هر سال هم بحث های اینچنینی را شاهدیم. فکر نمی کنم قرار باشد چیزی تغییر کند.
سخنگوی وزرات بهداشت در مورد توییت وزیر بهداشت درباره یک میلیارد یورویی که قرار بود از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت ارائه شود، اظهار داشت: در کشورمان وقتی درباره اعطای یک هزینه به یک بخش صحبت می شود باید زودتر اطلاع رسانی شود. وقتی تایید مقام معظم رهبری در خصوص اینکه یک میلیارد یورو در اختیار بسیج ملی مقابله با کرونا قرار گیرد، اعلام شد، قاعدتا انتظارات و توقعی را در بعضی همکاران ما چه شرکت های تامین کننده و توزیع کنندگان و خدمت کنندگان به وجود می آورد که این مطالبات چندین ماهه ما چه شد؟. اینکه چقدر از این پول و چه زمانی به دست ما برسد، دو سوالی است که پاسخ شان را نداریم.
وی اضافه کرد: توییت وزیر بهداشت به این معنا بود که هنوز پولی به جیب سوراخ وزارت بهداشت نرسیده است. نمی دانم چقدر از این یک میلیارد یورو مقرر است تخصیص پیدا کند، اما اولا فکر نکنند که همه را به وزارت بهداشت تخصیص می دهند و دوما چه زمانی این پول به ریال تبدیل می شود، معین نمی باشد، اما در جیب وزارت بهداشت نخواهد ماند و به محض وصول برای مطالبات و بدهکاری هایی که به دانشگاه ها، موسسات و افراد داریم، هزینه خواهد شد. وزیر بهداشت قصدشان این بود که اعلام کنند که هنوز پولی نیامده که به انتظارات پاسخ دهیم.
منبع:

1399/02/16
23:17:05
5.0 / 5
2540
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان