پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلاء به كرونا بعلاوه نحوه ثبت غیرحضوری درخواست ها

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلاء به كرونا بعلاوه نحوه ثبت غیرحضوری درخواست ها

به گزارش خاتون یار سرپرست اداره كل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلاء به كرونا صرفاً به استناد گواهی مراجع پزشكی مربوطه و بدون نیاز به انجام سایر تشریفات مقرر به صورت علی الحساب و بدون نیاز به مراجعه حضوری پرداخت می شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مهدی شكوری در تشریح شرایط تعهدات كوتاه مدت این سازمان، اظهاركرد: تعهدات كوتاه مدت از مهمترین خدمات سازمان تامین اجتماعی است كه بیمه شدگان و مستمری بگیران جهت استفاده از آن به واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر كشور مراجعه می كنند. تعهدات كوتاه مدت شامل غرامت دستمزد ایام بیماری، كمك بارداری(مرخصی زایمان)، وسایل كمك پزشكی( اروتز وپروتز)، كمك هزینه ازدواج، كمك هزینه كفن ودفن و هزینه سفر بیمار است.
وی ادامه داد: غرامت دستمزد به وجوهی اطلاق می شود كه در روزهای بارداری، بیماری و عدم توانایی موقت اشتغال به كار و عدم دریافت مزد یا حقوق بجای مزد یا حقوق به بیمه شده پرداخت می شود و وسائل كمك پزشكی (پروتز و اروتز) وسایلی هستند كه بمنظور اعاده سلامت یا برای جبران نقص جسمانی یا تقویت یكی از حواس به كار می روند.
شكوری افزود: كمك هزینه ازدواج، مبلغی است كه به بیمه شدگان دارای شرایط پرداخت می شود و كمك هزینه كفن و دفن نیز مبلغ مقطوعی است كه بمنظور تامین هزینه های مربوط به كفن و دفن بیمه شده در مواردی كه خانواده او این امر را به عهده می گیرند، پرداخت می شود و درصورتی كه معالجه بیمار مستلزم انتقال او به شهرستان دیگری باشد ترتیب نقل و انتقال و پرداخت هزینه سفر به عهده سازمان تامین اجتماعی است.
وی با اعلان اینكه بابت پرداخت حمایت های كوتاه مدت در سال1398 بیش از یك میلیون و 100 هزار سند صادر و مبلغی بالغ بر 1320 میلیارد تومان به بیمه شدگان و مستمری بگیران پرداخت شده است، اضافه كرد: اگر برای دریافت هر تعهد نیاز به حداقل دو بار مراجعه به شعبه باشد در این صورت شعب سازمان با حداقل 2 میلیون و 200 هزار بار مراجعه فقط در حوزه تعهدات كوتاه مدت (به استثنای بیمه بیكاری) مواجه گشته اند.
سرپرست اداره كل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: بمنظور كاهش مراجعه بیمه شدگان به شعب و كارگزاری ها، سامانه خدمات غیرحضوری به وجود آمده است كه بیمه شدگان، مستمری بگیران و كارفرمایان می توانند بوسیله آدرس eservices.tamin.ir در همه ساعات شبانه روز به طرق مختلف همچون تلفن همراه خود نسبت به ارائه درخواست حمایت های كوتاه مدت اقدام نمایند.
شكوری اظهار نمود: كاربران برای اینكار می بایست بعد از ورود به سامانه وارد منوی بیمه شدگان‏- حمایت های كوتاه مدت شوند و اگر برای نخستین بار وارد سامانه می شوند باید ابتدا ثبت نام كنند تا رمز ورود به سیستم بوسیله پیامك برای آنان ارسال شود و بعد از آن می توانند بابت هر یك از حمایت های ذكر شده، اقدام به ثبت درخواست كنند.
وی استفاده از خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی را بسیار ساده و سبب تسهیل در استفاده از خدمات این سازمان دانست و اظهار داشت: سامانه به شكلی طراحی شده كه مشخصات هویتی و آخرین شعبه فعال و شماره موبایل بیمه شده را بطور هوشمند نمایش می دهد. بطور مثال برای دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری كاربران می بایست فقط اطلاعات مربوط به استراحت پزشكی شامل تاریخ شروع و اختتام استراحت، نام پزشك معالج و شماره نظام پزشكی كه روی برگه گواهی درج شده را وارد و سپس تصویر گواهی استراحت را اسكن یا با تلفن همراه عكس آنرا گرفته و آپلود كنند. بعد از ثبت نهایی، درخواست آنان به شعبه محل بیمه پردازی ارسال می شود.
شكوری افزود: پروسه ارائه درخواست برای سایر تعهدات كوتاه مدت نیز به همین شكل است. ضمن اینكه بیمه شدگان می بایست شماره حساب بانكی خودرا جهت دریافت مبلغ متعلقه بوسیله سامانه مذكور و از مسیر بیمه شدگان‏- خدمات نامنویسی‏- اعلام شماره حساب بانكی ثبت كنند.
به گزارش اداره كل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی با تاكید بر اینكه شعب سازمان تامین اجتماعی روزانه به این درخواست های غیر حضوری رسیدگی و نتیجه را بوسیله پیامك به بیمه شده اعلام می كنند، اظهار داشت: سایر خدمات پر مخاطب سازمان همچون درخواست تجدید، صدور وتمدید دفترچه بیمه، فهرست حق بیمه كارفرمایان، ستاندن برگه پرداخت بیمه شدگان خاص(اختیاری، مشاغل آزاد، رانندگان، كارگران ساختمانی، گروه های توافقی و... ) مشاهده سوابق پرداخت حق بیمه نیز به روش غیر حضوری برای بیمه شدگان، مستمری بگیران و كارفرمایان برقرار است.
سرپرست اداره كل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی تاكید كرد: از آنجایی كه غرامت دستمزد ایام بیماری بجای مزد یا حقوق به بیمه شده پرداخت می شود و از حیث تامین معیشت بیمه شدگان از اهمیت بیشتری برخوردار است، سازمان تامین اجتماعی به كلیه بیماران خصوصاً بیمه شدگان مبتلاء به كرونا صرفاً به استناد گواهی مراجع پزشكی مربوطه و بدون نیاز به انجام سایر تشریفات مقرر، تا زمان بهبودی كامل نسبت به پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به صورت علی الحساب اقدام می كند.
شكوری با اعلان اینكه پرداخت بیمه بیكاری یكی از تعهدات كوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی است، اظهار داشت: مرجع ستاندن درخواست بیمه بیكاری، شناسایی و معرفی بیكاران واجد شرایط به عهده وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی است و بیمه شدگان مشمول قوانین كار و تامین اجتماعی كه به سبب شیوع بیماری كرونا بطور موقت بیكار شده اند، می توانند درخواست خودرا در سایت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به آدرس bimehbikari.mcls.gov.ir ثبت كنند تا در قالب مقررات به تقاضاهای آنان رسیدگی شود.
منبع:

1399/01/19
23:10:43
5.0 / 5
3164
تگهای خبر: service , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان