وزیر بهداشت در پاسخ به خاتون یار:

ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن كارت سلامت شد

ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن كارت سلامت شد

به گزارش خاتون یار وزیر بهداشت از اعمال محدودیت در ارائه ویزا به مسافران چین كه درخواست ورود به ایران دارند را آگاهی داد و اظهار داشت: به وزارت امور خارجه اعلام كردیم كه ارائه ویزا به مسافران چین، منوط به داشتن كارت سلامت و عاری بودن از مبتلاشدن به ویروس كرونا باشد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه یكصد و دهمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور كه در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران، به مطالبات پرسنل دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از گرفتاری های ما مطالباتی است كه ما در ازای ارائه خدمت به سازمان های بیمه گر داشتیم و یكی از این مطالبات از سازمان تامین اجتماعی بود كه خوشبختانه با پیگیری های مستمر و كمك هایی كه شد، قسمتی از این مطالبات وصول شد و ما بلافاصله برای وصول مطالبات پرسنلی و همچنین بخش های دارویی پرداخت كردیم و قسمتی را نیز در چارچوب ۵ هزار میلیارد تومان اوراق از باقیمانده مطالبات در حال دریافت هستیم كه این مبلغ را نیز بتوانیم در اسرع وقت توزیع نماییم.
تلاش برای پرداخت معوقات كارانه و اضافه كار پرسنل بیمارستان هاوی در ادامه اشاره كرد: ما امیدوار هستیم تا آخر سال جاری حداكثر بیشتر از ۳ – ۴ ماه از معوقات برای پرداخت كارانه و اضافه كار پرسنل در بیمارستان های دولتی و همچنین در بخش های دارویی نداشته باشیم كه این رقم از آن رقم ۱۸ یا ۱۲ ماه معقول تر است و این مبلغ را به چهار ماه رساندن اساسا یك زمان معقول و منطقی است.
مهم ترین دستاوردهای وزارت بهداشتوزیر بهداشت به مهم ترین دستاوردهای وزارت بهداشت در آستانه دهه فجر اشاره نمود و اظهار داشت: اگر ما بخواهیم دستاوردهای كشور را در تمامی اجزاها همچون وزارت بهداشت تشریح نماییم باید اظهار داشت كه یكی از مطلوب ترین دستاوردها در عرصه نظام سلامت كشور است. ما در سال های پیش از انقلاب در مقایسه با امسال اگر مروری داشته باشیم میزان مرگ و میر گروه های لطمه پذیر به یك دهم رسیده است. پوشش واكسیناسیون كه در سال های اول پس از پیروزی انقلاب ۲۵ درصد بوده است، امروز در كشور به صد در صد رسیده است و تخت های بیمارستانی ما حدودا به رقم مطلوبی در سطح منطقه رسیده است. طرح تحول نظام سلامت نیز كمك زیادی به ما كرده است.
راه اندازی هر هفته ۵۰ پروژه بهداشتی درمانی در نقاط محرومنمكی اشاره كرد: امسال در پویش ۲۰۵۰ حدود هزار پروژه را در ۲۰ هفته یعنی تا اردیبهشت ماه كه هفته سلامت را داریم، به پایان خواهیم رساند و هر هفته ۵۰ پروژه را با اولویت نقاط كمتر توسعه یافته و نسبتا محروم دنبال می نماییم و در ارتباط با طرح هایی مثل كنترل فشار خون و هر خانه یك پایگاه سلامت با عنوان نخستین كاری كه در منطقه و شاید در جهان شروع كردیم را انجام خواهیم داد.
وزیر بهداشت درباب اقدامات این وزارتخانه درباره كروناویروس نیز اظهار داشت: كرونا ویروسی بود كه از سال ۲۰۰۲ نخستین موردش تحت عنوان سارس در كشور چین شناخته شد. این ویروس در سال ۲۰۰۲ مرگ و میر چشمگیری در كشور چین ایجاد كرد و در سال ۲۰۱۲ در عربستان كه مخزن آن نیز در شتر شناخته شده بود مرگ و میر ایجاد كرد و حدودا در منطقه این ویروس به شكلی می چرخد.
نمكی اشاره كرد: بتازگی اعلام گردید كه نوع جدیدی از ویروس كه یك ویروس كرونای جدید است بروز كرده كه این ویروس در كشور چین و در ایالت های خاصی بروز داد. ما از همان ابتدا همه همكاران خودرا بسیج كردیم و در مبادی ورودی به كشور نیروهایی را مستقر كردیم تا موارد مشكوك را به شدت زیر نظر قرار دهند.
درخواست وزارت بهداشت از وزارت امور خارجه درباره كروناویروسوزیر بهداشت اشاره كرد: از امروز هم به وزارت امور خارجه اعلام كردیم كه بحث ستاندن ویزا را برای شهروندان كشور چین را مقید كنند به داشتن كارت تندرستی و عاری بودن از ویروس كرونا. به هر حال همكاران ما اقداماتی را انجام می دهند و آموزش بعنوان ركن اصلی پیش گیری از این ویروس می باشد.
وی اشاره كرد: ویروس كرونا به اندازه ویروس H۱N۱ قدرت كشندگی و بیماری زایی را تا به امروز نداشته است. هر چند این ویروس سرایت بالایی دارد اما كشندگی و بیماری زایی بودن آن كمتر است و تابحال در كشور با همت همكاران و تلاش مردم مهار كردیم و تابحال هیچ موردی از بیماری را نداشتیم و از مردم می خواهیم با شستن دست و پرهیز از روبوسی و دست دادن تا حد امكان و رعایت مسائل بهداشتی كمك كنند تا گرفتار گرفتاری جدیدی نشویم.
منبع:

1398/11/07
13:30:09
5.0 / 5
4007
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان