نقش روش های كمك باروری در بروز حاملگی های هتروتوپیك

نقش روش های كمك باروری در بروز حاملگی های هتروتوپیك

به گزارش خاتون یار یك متخصص زنان، زایمان و ناباروری ضمن تشریح عوامل موثر در بروز حاملگی های خارج رحمی، به توضیح حالتی نادر از این نوع حاملگی پرداخت و اظهار داشت: در این حالت نادر، همزمان یك سلول تخم در رحم و یك سلول تخم دیگر در محلی خارج رحم آغاز به رشد می كند.


زهره داوودی مقدم در گفتگو با ایسنا، در معرفی انواع حاملگی های خارج رحمی، اظهار داشت: حاملگی خارج رحمی به حالتی از حاملگی گفته می شود كه سلول تخم در هر محلی به جز رحم رفته و در آنجا رشد كند؛ رشد و تكثیر سلول تخم در لوله های رحمی، حفره شكمی، دهانه رحم، محل اتصال لوله رحمی به رحم، روی تخمدان و... و. همگی نمونه هایی از حاملگی خارج رحمی است.
ایشان در ادامه توضیح سایر انواع حاملگی های خارج رحمی، به حالت دیگری اشاره نمود كه همزمان یك سلول تخم در رحم و یك سلول تخم دیگر در محلی خارج رحم آغاز به رشد می كنند و بیان نمود: این نوع از حاملگی كه به نام هتروتوپیك شناخته می شود، معمولا بروز آن در حاملگی های طبیعی نادر است؛ به صورتیكه از هر ۱۰هزار حاملگی طبیعی شاید یك مورد آن به حاملگی همزمان داخل و خارج رحمی منجر شود. حاملگی هتروتوپیك بیشتر در حاملگی هایی رخ می دهد كه سلول تخم به روش های كمك باروری به داخل رحم هدایت شده است.
این عضو تیم تخصصی مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، بروز حاملگی های خارج رحمی در روش های كمك باروری را به دلیل وجود مداخلات خارجی برای باروری دانست و خاطرنشان كرد: البته احتمال تك حاملگی خارج رحمی بیشتر از حاملگی همزمان داخل و خارج رحمی است. هنگام تلقیح با انجام عمل «IVF» چند سلول تخم به صورت همزمان وارد حفره رحمی می شود كه گاهی اوقات یكی از آنها به لوله رحمی رفته و دیگری وارد رحم می شود.
وی رشد سلول تخم در هرجایی جز رحم را خطرناك و همراه با مشكلات دانست و اضافه كرد: از آنجایی كه حاملگی خارج رحمی می تواند به سلامت مادر صدمه برساند باید نسبت به شناسایی هرچه سریع تر آن اقدام نمود. شناخت نشانه ها در تك حاملگی خارج رحمی بسیار راحت تر از حالت حاملگی هتروتوپیك است؛ چونكه در حاملگی های هتروتوپیك بیشتر توجه پزشك به جنین داخل رحم است و همین مبحث سبب می شود بیشتر از ۶۰ درصد موارد خارجی حاملگی هتروتوپیك هنگام پارگی لوله رحمی شناخته شود.
داوودی مقدم بالا نرفتن مناسب هورمون HCG و بروز همزمان دردهای شكمی و لگنی را از نشانه های حاملگی خارج رحمی دانست و اظهار نمود: البته در حاملگی های همزمان داخلی و خارجی از آنجایی كه میزان ترشح هورمون HCG به علت وجود یك جنین در داخل رحم میزان مناسبی است، شك به وجود و رشد سلول تخم دیگر كمی دیرتر اتفاق می افتد یا زمانی صورت می گیرد كه لوله رحمی پاره شده باشد؛ ازاین رو مادران آبستن باید در سونوگرافی ها با دقت ویژه بررسی شوند. همچین در حاملگی هایی كه به روش های كمك حاملگی انجام شده است، رادیولوژیست باید از نوع حاملگی آگاه باشد تا دقت بیشتری هنگام انجام سونوگرافی داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه حاملگی هتروتوپیك خطرناك تر از تك حاملگی خارج رحمی است، خاطرنشان كرد: از آنجایی كه تشخیص این نوع حاملگی دیرتر اتفاق می افتد، سلول تخم در خارج رحم تا جایی رشد می كند كه دیگر محل رشد برایش كوچك شود و به صورت مثال منجر به پارگی لوله های رحمی یا سایر عوارض شود كه در این حالت بیمار به خونریزی شدید می افتد كه اگر بموقع به بیمارستان نرسد و روند درمانی آغاز نشود می تواند تهدیدی برای جانش باشد.
این متخصص زنان زایمان و ناباروری در مورد روش های درمانی برای رفع این مشكل، اظهار داشت: هنگامی كه تك حاملگی خارج رحمی رخ داده باشد می توانیم با تزریق نوعی آمپول، جنینی كه در خارج از رحم رشد كرده را خارج نماییم و جان مادر را نجات دهیم؛ اما در حاملگی های هتروتوپیك، تزریق دارو منجر به مرگ جنین داخل رحم هم می شود كه همین مساله سبب می شود نتوانیم از این روش درمانی استفاده نماییم. بنابراین باید جنین دوم را از راه لاپاراسكوپی یا جراحی و باز كردن شكم مادر خارج نماییم كه در این حالت هم احتمال سقط جنین داخل رحم تا ۳۰ درصد افزایش می یابد.
منبع:

1398/11/01
17:35:04
5.0 / 5
4075
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان