تولید نانوچسب سنگ های آنتی باكتریال با كاربردهای بیمارستانی

تولید نانوچسب سنگ های آنتی باكتریال با كاربردهای بیمارستانی

خاتون یار: یكی از واحدهای فناور مستقر در مركز رشد بیوتكنولوژی با استفاده از نانو ذرات اكسید روی چسب سنگ آنتی باكتریالی را تولید كرد كه می توان از آن در بیمارستان ها و استخرها و تمام سازه هایی كه نیاز به پوشش آنتی باكتریال دارند، استفاده نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، چسب سنگ آنتی باكتریال نانویی این شركت ماحصل فعالیت یكی از دانش آموختگان است كه روی سنتز نانوذرات اكسید روی كار می كرد كه در نهایت پس از فارغ التحصیل شدن و توسعه این فناوری، مبادرت به تولید این محصول كرده است.
محمد مهدی نعمتی، مدیرعامل این شركت فناور با اشاره به مطالعات انجام شده بر روی سنتز نانو ذرات اكسید روی در دوران دانشجویی، اظهار نمود: بعد از فارغ التحصیلی و استخدام در دانشگاه علوم پزشكی شیراز متوجه نیاز بخش پزشكی به مواد آنتی باكتریال شدم. اتاق های عمل نیاز به تمیزكاری روزانه دارند و گاهی در طول روز چند بار باید تمیز شوند، از آنجایی كه نانوذرات اكسیدروی خواص آنتی باكتریال دارند؛ بدین جهت تولید پوشش نانویی از نانو ذرات اكسید روی را در دستور كار قرار دادیم.
وی جلوگیری از جذب خون به دیوار و پاك شدن لكه از دیوار بسادگی را از مزایای پوشش های اتاق عمل دانست و تصریح كرد: در این راستا در این مطالعات پوشش هایی از جنس اكسید روی با خاصیت آنتی باكتریال تولید شد.
نعمتی اشاره كرد: ما تا كنون ۸۰۰ كیلو از چسب نانویی آنتی باكتریال به فروش رساندیم. این چسب به صورت پایلوت در پروژه های مختلف نظیر اتاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان شهید فقیهی شیراز و اتاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان حضرت زینب شیراز مورد استفاده قرار گرفته است. این پوشش نانویی می تواند عفونت را در فضای بیمارستانی كنترل كند.
چسب ها معمولا برای مصارف مختلفی مانند چسب چوب، چسب سنگ، چسب موكت، چسب شیشه و چسب كاغذ به كار می روند؛ ولی در محصول تولیدی این شركت با فناوری نانو، به چسب خاصیت آب گریزی، پوشش آنتی باكتریالی و استواری بالا داده شده است. همین طور با كمك فناوری نانو، چسب تولیدی برای تمام سطوح همچون چوب، شیشه، پلاستیك و سنگ به كار می آید. این خاصیت منحصربفرد محصول می تواند صرفه اقتصادی را در مصارف چسب به همراه داشته باشد.
نانوچسب آنتی باكتری نانویی به صورت اختراع در داخل كشور ثبت شده است. این محصول دانش بنیان این امكان را به مصرف كننده می دهد كه بتواند بیشتر سطوح مثل چوب، سنگ، شیشه و غیره را در مدت زمانی كوتاه بچسباند و همین طور در كاربردی خاص از این محصول می توان بعنوان عایق در سطوح مختلف نظیر استخر، پشت بام، سرویس بهداشتی و غیره استفاده نمود. همچون كاربردهای دیگر این محصول استفاده از آن بعنوان افزودنی به بتون است كه سبب آبگریزی و عدم ترك خوردن بتون می شود. این محصول دارای نانو ذرات اكسید روی بوده و خاصیت آنتی باكتریالی دارد و این خاصیت محصول را در كاربرد بعنوان درزگیری بسیار متمایز از سایر محصولات مشابه می كند. همچون گواهی نامه و تاییدیه های این محصول می توان به گواهی ثبت اختراع، نانو مقیاس و استاندارد ۱۰۹۰۰ آنتی باكتریال و ۱۴۷۱۸ چسب سنگ اشاره نمود.
منبع:

1398/10/03
12:52:10
5.0 / 5
4212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان