امید تازه سمن های جوانان برای دریافت شناسه

امید تازه سمن های جوانان برای دریافت شناسه

به گزارش خاتون یار مدیركل مشاركت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینكه با وجود گذشت 15 ماه از تفاهم وزارت كشور و وزارت ورزش و جوانان در مورد صدور شناسه سازمان های مردم نهاد جوانان، تنها حدود 100 شناسه صادر گردیده است، اظهار داشت: در 17 استان كشور حتی یك گام رو به جلو هم در این خصوص برداشته نشده است.


سجاد سالك در گفتگو با ایسنا، به دنبال دستور معاون اول رئیس جمهور در خصوص لزوم پشتیبانی از سمن های حوزه جوانان و صدور پروانه سمن های جوانان در استان هایی كه این روند متوقف است، اظهار داشت: پس از تفاهم نامه ای كه در مهرماه سال قبل به امضای وزرای كشور و ورزش و جوانان رسید، این امید در دل جوانان سازمان های مردم نهاد بوجود آمد كه صدور شناسه سمن های آنها به سرعت عملیاتی شود و آنها بتوانند راحت تر كارهایشان را جلو ببرند، این درحالیست كه این مورد در عمل آنگونه كه انتظار می رفت به نتیجه نرسید.
وی ادامه داد: بعنوان مثال آقای اكبری معاون وقت مشاركت های اجتماعی وزارت كشور در جلسات اولیه اعلام نموده بود كه بعد از دریافت پرونده سمن های جوانان ما طی یك هفته آنها را به اداره ثبت معرفی می نماییم تا شناسه شان را دریافت نمایند. بدین سان این امید برای جوانان بوجود آمده بود كه پرونده ها در مدت زمان كوتاهی به نتیجه برسد.

مدیركل مشاركت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینكه وزارت كشور از همان ابتدا حامی اجرای تفاهم نامه برای صدور شناسه سازمان های مردم نهاد بود، اظهار نمود: این درحالیست كه در استان ها عملا مبحث آن طور كه انتظار داشتیم جلو نرفت و ماه ها طول كشید تا استان مازندران بعنوان نخستین استان شناسه یكی از تشكل ها را صادر كند.
به قول سالك، پس از استان مازندران، استان خراسان رضوی دومین استانی بود كه این مورد در آن به نتیجه رسید، اما اتفاق ناراحت كننده این بود كه بعضی از استانداری ها به صراحت اعلام می كردند كه ما این تفاهم نامه را اجرا نمی نماییم، آنرا نمی پذیریم یا در مورد آن ابهام و سوال داریم. همینطور برخی استانداری ها هم اعلام می كردند كه این تفاهم نامه را قبول داریم و اجرا هم می نماییم اما در عمل شرط و شروطی را مطرح می كردند كه سبب بی نتیجه ماندن آن می شد.
وی با اشاره به اینكه تا امروز بیشتر از 15 ماه از زمان امضای تفاهم نامه می گذرد اما 17 استان كشور حتی یك گام رو به جلو در این حوزه برنداشته اند، خاطرنشان كرد: در این استان ها حتی یك تصویب هیئت نظارت و صدور شناسه هم اتفاق نیفتاده است. در بقیه استان ها هم كار كم و بیش جلو رفته، اما به هر حال عمكرد 100 درصدی نبوده است. برای مثال در 31 استان حدود 650 پرونده برای استانداری ها ارسال شده كه تصویب هیئت نظارت در این 31 استان حدود 100 مورد بوده كه آمار رضایت بخشی نیست.
مدیركل مشاركت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان افزود: ضمن اینكه پرونده های ما از 600 مورد هم می توانست بیشتر باشد، اما طبیعتا در استانی كه 10 مورد پرونده ارسال شده، اما به نتیجه نرسیده از ارسال بقیه پرونده ها خودداری شده است. با این وجود ما این امكان را داشتیم كه در همه استان ها دو برابر همین میزان هم پرونده ارسال نماییم. جوانان خیلی از استان ها با دیدن این مورد كه پرونده هایشان به نتیجه نمی رسد، استانداری پرونده هایشان را قبول نمی كند یا بگونه ای برخورد می كند كه هیچ گام رو به جلویی برداشته نمی گردد، نا امید شدند.
سالك با اشاره به اینكه اگر سازمان های مردم نهاد استان ها بدانند كه مسیر صدور شناسه سمن ها هموار شده بلافاصله پرونده های بیشتری را ارسال می كنند، اظهار نمود: هم اكنون تعداد پرونده های به نتیجه رسیده در بعضی استان ها تنها به یكی دو پرونده می رسد كه ابراز ناراحتی جوانان نسبت به این مورد در سفرهای استانی به معاون اول رئیس جمهور منتقل شد.
بدین سان آقای جهانگیری و همكارانشان نسبت به این مورد حساسیت نشان دادند، به صورتی كه از حدود دو ماه پیش شاهد پیگیری ریزبینانه آقای علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی و اجتماعی و همكاریهای منطقه ای آقای جهانگیری بودیم كه این مورد را دنبال كردند و با عنایت به اینكه از سوی نمایندگاه سازمان های مردم نهاد هم در سفرهای استانی گزارش های گوناگونی ارسال شده بود، دفتر معاون اول رئیس جمهور به این نتیجه رسید كه باید به این مورد كه برای جوانان سرخوردگی بوجود آورده است وارد شود.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: باآنكه وزارت كشور به صورت كامل از این تفاهم نامه حمایت می كرد و برای آنها هم این مورد قابل قبول نبود كه برخی استانداری ها اینگونه در قبال تفاهم نامه مقاومت می كنند اما ظاهرا طولانی شدن روند حل این مورد سبب ورود دفتر معاون امول رئیس جمهور به آن شد تا امیدی در دل نمایندگان سازمان های مردم نهاد ایجاد شود. بازتاب های اولیه انتشار این خبر نشان داده است شوق و شعف زیادی میان اعضای سازمان های مردم نهاد بوجود آمده است. دستور اخیر آقای جهانگیری این امید را بوجود آورده كه پرونده سایر سمن ها هم هرچه سریع تر طی یك ماه آینده به نتیجه برسد و پرونده صدور شناسه سمن ها برای همیشه بسته شود و فعالان مدنی با خیال آسوده به دغدغه هایشان و مسائل جامعه رسیدگی كنند.1398/09/23
17:27:27
5.0 / 5
4090
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان