عفونت های میكروبی و ویروس ها چه تاثیری بر باروری دارند؟

عفونت های میكروبی و ویروس ها چه تاثیری بر باروری دارند؟

به گزارش خاتون یار یك متخصص عفونی تصریح كرد كه شناسایی عوامل بیماری و درمان بموقع عفونت ها تأثیر بسزایی در پیشگیری از بروز ناباروری دارند.


دكتر زهرا ثقه الاسلامی در گفتگو با ایسنا، یكی از علل مهم ناباروری در زنان و مردان را اختلال ساختاری در سیستم باروری آنها دانست و اظهار داشت: این اختلال می تواند به صورت چسبندگی، انسدادهای مادرزادی، درگیری رحمی، درگیری سیستم تناسلی و... و. ظاهر شود. از علل دیگری كه می تواند منجر به این عوارض شود می توان به عفونت هایی اشاره نمود كه از راه رابطه جنسی منتقل می شود. رفتارهای پرخطری كه معمولا خارج از حریم شخصی دونفره صورت گیرد می تواند بستری برای مبتلا شدن به بیماری شود.
وی ادامه داد: ارگانیسم هایی از میكروب هم وجود دارد كه امكان دارد زن یا مرد به آن مبتلا شوند كه مبتلا شدن به آنها لزوما به معنای داشتن رابطه غیرایمن یا پرخطر نیست. بعنوان مثال ارگانیسم «كلامدیا» یكی از این نوع بیماری ها است كه اگر بموقع تشخیص داده نشود و فرد نسبت به درمان آن اقدام نكند می تواند سبب درگیری سیستم لگنی یا رحم شود كه در نهایت امكان دارد ناباروری را ایجاد كند. البته همین فرآیند در آقایان هم می تواند منجر به بروز عفونت در سیستم ادراری و كلیه ها شده و در نهایت سبب ناباروری شود.
این عضو كلینیك سلامت جنسی مركز درمان ناباروری ابن سینا، دسته دیگر ارگانیسم ها را ویروس هایی مانند HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و... معرفی نمود و اضافه كرد: این نوع از ویروس ها به خودی خود سبب ناباروری نمی شوند، اما با عنایت به اینكه یكی از طریق های انتقال این ویروس ها از راه تماس جنسی است، در صورتیكه فرد مبتلا درمان نشود می تواند مستعد بیمار كردن شریك جنسی خود بوده و اگر تعداد این ویروس ها در هر دو نفر به حد زیادی برسد احتمال انتقال ویروس به جنین این زوج هم بالا خواهد رفت.
وی با اشاره به اینكه HIV درمان قطعی ندارد اما با شیوه های نوین پزشكی می توان تعداد ویروس را كنترل كرد، اشاره كرد: با كنترل تعداد ویروس می توانیم جلوی انتقال بیماری را تا حدی بگیریم. این شرایط درمورد هپاتیت B و C هم صادق است؛ به شكلی كه داروهای جدید خوراكی كه برای درمان این دو نوع هپاتیت تجویز می شود می تواند میزان ویروس داخل بدن را ۱۰۰ درصد به صفر برساند تا ویروس قابل انتقال به سایرین نباشد.
ثقه الاسلامی افزود: در بروز سایر میكروب ها هم امكان دارد فرد در ابتدا علایم خاصی نداشته باشد ولی در هر حال چه در زنان و چه در مردان به محض بروز كوچك ترین علامت بهتر است رفتن به پزشك به تعویق نیفتد؛ البته در خانم ها حتی اگر علامتی هم وجود نداشته باشد باید معاینه دوره ای پاپ اسمیر توسط متخصص زنان صورت گیرد تا عفونت ها شناسایی شده و سریعا نسبت به درمان اقدام گردد.
ایشان در ادامه به نقش ویروس های HPV و HSV اشاره نمود و اظهار داشت: ویروس HSV هم از دو راه مخاط و بزاق و یا از طریق جنسی منتقل می شود كه اگر در ماه های اول حاملگی در خانم ایجاد شود، می تواند منجر به زایمان زودرس، انتقال به نوزاد، سقط جنین و... شود. هنگامی كه ویروس HSV وارد بدن انسان می شود می تواند به شكل مزمن داخل بدن باقی بماند، اما نمی تواند سبب ناباروری شود؛ مگر اینكه در گذشته ویروس HPV در بدن بیمار مزمن شده باشد و با ایجاد درگیری در دهانه رحم بیمار، منجر به ناباروری شود.
این متخصص عفونی اضافه كرد: ویروس HPV هم انواع مختلفی دارد كه همه انواع آن بدخیم نیست؛ ولی در كل چیزی كه سبب انتقال ویروس به سایرین می شود، رابطه نزدیك مخاطی است. به تازگی هم با مطالعات صورت گرفته مشخص شده است كه امكان تلقیح این ویروس از راه لیزر، اپیلاسیون و... در محل هایی كه بهداشت رعایت نمی گردد هم وجود دارد.
وی درمورد نقش سایر عفونت هایی كه می توانند باروری افراد را تحت تأثیر قرار دهند، بیان كرد: هر عفونتی كه داخل بدن باشد می تواند از راه خون به قسمت های دیگر بدن رفته و دیگر عضوها بخصوص قسمت تناسلی را درگیر كند. راه دیگر انتقال عفونت، انتقال از راه مجاورتی است؛ بعنوان مثال بروز عفونت شكمی یا تركیدن آپاندیس می تواند سبب انتقال مجاورتی عفونت شود.
این عضو كلینیك سلامت جنسی مركز درمان ناباروری ابن سینا، در انتها از مردم خواست كه به محض بروز كوچك ترین علامتی حتما به پزشك رجوع كنند و به هیچ عنوان از معاینات دوره ای غافل نشوند.1398/09/17
13:59:47
5.0 / 5
3974
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان