چندهمسری در شرع عمومیت ندارد

چندهمسری در شرع عمومیت ندارد

به گزارش خاتون یار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با انتقاد از ترویج چند همسری اظهار داشت: بعضی از افرادی كه دغدغه ازدواج دارند هر چند وقت یكبار موضوعاتی را مطرح می كنند كه از نظر فضای فرهنگی و روانی به ضرر ازدواج است و با ترسیم یك تصویر نادرست كه با واقعیت همخوانی ندارد، فضای نادرستی ایجاد می كنند.


معصومه ابتكار در گفتگو با ایسنا، در واكنش به انتشار برخی تبلیغات در فضای مجازی برای ترویج چند همسری و برگزاری كارگاه آموزشی با همین مبحث و همینطور در برنامه ای در صدا و سیما اضافه كرد: همزمان با انتشار این موضوعات بسیاری نگرانی هایی را در مورد تغییر "احساس" افراد نسبت به ازدواج مطرح می كنند. مفهوم ازدواج برای جوانان باید توام با احساس خوشنودی باشد ما هم باید شرایط را از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، حمایت های اشتغال، مسكن و... فراهم نماییم تا جوانان ازدواج كنند؛ اگر همه اینها در كنار هم مطرح شود شرایطی فراهم می شود تا زوج های جوان بتوانند همدیگر را پیدا كرده و زندگی مشترك تشكیل دهند و در عین حال نسبت به زندگی مشترك احساس خوشنودی داشته باشند.
وی ادامه داد: متاسفانه همان كسانی كه ادعا و دغدغه شان این است كه می گویند ازدواج كاهش یافته است و مشكل شده است، در حال ایجاد فضاهای روانی هستند كه نسبت به مسئله ازدواج نه تنها حس خوشایندی به وجود نیاید، بلكه حس ناامیدی، بی اعتمادی و شك و تردید گسترش پیدا كند. یكی از نخستین مسائلی كه آنها مطرح نمودند مبحث "طلاق" بود. آنها گفتند كه «چه نشسته اید كه آمار طلاق وحشتناك شده و بالا رفته است». این حرف ها در ظاهر نشان می داد كه آنها مسئله و دغدغه ازدواج و طلاق را دارند، اما در واقع با ترسیم یك تصویر نادرست كه با واقعیت هم خوانی نداشت، فضای نادرستی را ایجاد كردند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: این دفعه هم مبحث چند همسری را مطرح كرده اند. بالاخره وقتی فرد احساس می كند كه در حال ورود به معادله ای است كه امكان دارد به خودش و خانواده اش از نظر روحی صدمه بزند نسبت به این مورد تردید می كند.
ابتكار با اشاره به اینكه ما باید ازدواج را آسان و دوست داشتنی نماییم، خاطرنشان كرد: حاصل ازدواج باید مهر و صفا باشد نه درگیری و تنش و اضطراب كه همسر امكان دارد روزی به سراغ ازدواج مجدد برود. مواردی هم كه در شرع مقدس به این مورد پرداخته شده موارد خاصی است كه واقعا نیاز است كه بر مبنای آن موارد خاص این اتفاق بیفتد و اصلا عمومیت ندارد. این نحوه برخورد و عمومیت دادن به مبحث چند همسری اصلا به صلاح خانواده و جامعه نیست.
وی با تاكید بر اینكه مقام معظم رهبری هم در مورد این مورد به صراحت نظرشان را گفته اند، افزود: این مورد همچون همان مسائلی است كه جوانان را نسبت به مسئله ازدواج فراری می دهد و می ترساند. مسائلی هم مانند سخت گیری هایی كه در ارتباط با مبحث طلاق داریم كه افراد احساس می كنند اگر وارد ازدواج شدند دیگر نمی توانند از آن بیرون بروند هم همچنین است. می خواهم بگویم دوستانی كه خیلی دغدغه ازدواج دارند هر چند وقت یكبار موضوعاتی را مطرح می كنند كه از نظر فضای فرهنگی و روانی به ضرر ازدواج است. ما باید ازدواج های راحت و در قالب شرع مقدس كه به نفع جوانان است را ترویج دهیم تا آنها در چارچوبی با هم زندگی كنند و زندگی آرامی داشته باشند.
منبع:

1398/08/15
20:11:05
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: آموزشی , خانواده , زنان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان