معتادان به زندگی در گرم خانه ها علاقه ای دارند؟

معتادان به زندگی در گرم خانه ها علاقه ای دارند؟

به گزارش خاتون یار درحالی كه ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۹۶، اعلام نمود كه حدود ۷۰ درصد كارتن خواب ها معتاد هستند و یا رئیس عملیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سخنگوی اورژانس كشور تاسیس گرمخانه های مختلف در شهرها را عاملی موثر برای كاهش آمار كارتن خوابی عنوان می كند اما در این میان به نظر می آید كارتن خواب ها به علت دور بودن گرم خانه ها از مراكز توزیع مواد مخدر و رفتارهای بازدارنده ای كه در گرم خانه ها اعمال می شود، تمایلی به زندگی در این اماكن ندارند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، كارتن خوابی نوعی پدیده اجتماعی به حساب می آید كه عموما به علت صدمه های مختلف اجتماعی به صورت خیابان خوابی بروز می كند. پرویز افشار- سخنگوی سابق ستاد مبارزه با موادمخدر تیرماه سال ۹۶ اعلام نمود كه حدود ۷۰ درصد كارتن خواب ها معتاد هستند و مابقی ظاهری شبیه معتادان دارند. حتی اكبر علیوردی نیا- استاد جامعه شناسی هم در اینباره اظهار كرده است كه در ایران، اطلاعات دقیقی درباره‌ی تعداد كارتن خواب ها در دست نیست اما شواهد بسیاری نشان داده است تعداد مصرف كنندگان مواد مخدر در میان جمعیت های كارتن خواب به شدت زیاد و در واقع بیشتر تعداد مصرف كنندگان در بین جمعیت معمولی است.
در هر صورت این پدیده یك مسئله اجتماعی چند وجهی، پیچیده و متفاوت می باشد كه به عوامل گوناگونی هم بستگی دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد كه عوامل مهم كارتن خوابی را می توان به دو مقوله عمده عوامل شخصی و اجتماعی- ساختاری تقسیم كرد. از مهم ترین عوامل شخصی كه منجر به كارتن خوابی می شوند، می توان به عواملی چون بیماری ذهنی، سوء مصرف مواد مخدر و الكل، خشونت خانگی و فقدان یك شبكه حمایت خانوادگی اشاره نمود. از جانب دیگر اما مهم ترین عوامل اجتماعی- ساختاری ذكر شده در تحقیقات مربوط به كارتن خوابی عواملی چون فقر، شرایط اقتصادی نظیر بیكاری، كمبود مسكن مناسب برای اقشار كم درآمد و ناكارآمدی نظام رفاه اجتماعی است.


آمار كارتن خواب ها رو به كاهش است

اما مجتبی خالدی- رئیس عملیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سخنگوی اورژانس كشور از دست دادن مسكن را مهم ترین دلیل كارتن خوابی دانست و اظهار داشت: خیلی از افراد به علل درگیری با مشكلات مالی مسكن خویش را از دست می دهند و به كارتن خوابی روی می آورند.
وی با اشاره به این كه كارتن خواب ها از پس نیازهای روزمره خود برنمی آیند، اضافه كرد: بعضی از كارتن خواب ها به علت طرد شدن از محیط خانواده به این كار اهتمام می ورزند.
سخنگوی اورژانس كشور افزود: بعضی از كشورها با تعیین ساختارهای مشخص و مدیریت های جامع می توانند معضل كارتن خوابی را بهتر از سایر كشورها برطرف كنند.
وی با اشاره به این كه وجود امنیت و سلامت در هر جامعه ای دو امر مهم به شمار می آید، عنوان كرد: خیلی از كارتن خواب ها به علت تامین معاش اولیه خود مجبور می شوند دست به هر كاری بزنند و از این طریق امنیت جامعه را خدشه دار می كنند.
خالدی اضافه كرد: عدم وجود سلامتی ناشی از كارتن خوابی در مناطق مختلف شهر می تواند سلامت یك جامعه را مورد تهدید قرار دهد.

تاسیس گرمخانه های متعدد؛ راهی برای كاهش كارتن خوابی
وی با اشاره به این كه آمار كارتن خواب ها در ایران رو به كاهش است، اظهار نمود: تاسیس گرمخانه های مختلف در شهرها می تواند در كاهش آمار كارتن خوابی تأثیر بسزایی داشته باشد.
رئیس عملیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه در یك برنامه رادیویی صحبت می كرد، با اشاره به این كه مبحث كارتن خوابی در ایران باید به صورت دقیق و ریشه ای مورد بررسی قرار بگیرد، عنوان كرد: اگر افراد جامعه پویا باشند و مسئولیت های اجتماعی را قبول كنند، می توانند به مرور زمان مهارت های مطلوبی را بیاموزند و از این طریق درآمد كسب كنند. كسب درآمد سبب می شود تا افراد مختلف ساختار تامین مسكن و معاش خویش را در فرآیندهای مطلوب شكل دهند.
خالدی با اشاره به این كه كارتن خواب ها با مشكلات جدی در حوزه امرار معاش رو به رو هستند، خاطرنشان كرد: اغلب كارتن خواب ها به صورت جدی با معضل اعتیاد درگیر هستند.

اما آیا كارتن خواب ها به زندگی در گرم خانه ها علاقه مندند؟
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، باآنكه رئیس عملیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تاسیس گرمخانه های مختلف را عاملی در كاهش آمار كارتن خوابی عنوان می كند، اما مرتضی دیاری-پژوهشگر مسائل اجتماعی اعتقاد دارد كه «كارتن خواب ها برخلاف تصور رایج، شخصیتی برای خود قائل هستند و می گویند زندگی كردن ما در همان پاتوق ها شرافتمندانه تر است تا اینكه به زندگی در یك گرم خانه یا كمپ تن بدهیم. رفتاری كه در كمپ ها و گرمخانه ‎ها صورت می گیرد، كاملاً بازدارنده است و افراد ترجیح می دهند به گرمخانه نروند. مددسراها و گرمخانه ها مبتنی بر نیاز كارتن خواب ها نیست و نتیجه این می شود كه گرم خانه ها فقط در زمستان پر می شوند».
او همینطور درمورد اینكه چرا كارتن خواب ها حاضر نیستند به جای اینكه در پاتوق زندگی كنند به گرم خانه بروند؟، خاطرنشان كرد: «گرم خانه ها بعضاً از مراكز توزیع موادمخدر دور است و با عنایت به اینكه معتادان پول یا حال ندارند كه بخواهند هر روز خویش را با ماشین به مراكز توزیع مواد برسانند در نتیجه ترجیح می دهند در یك جا باشند و همان جا از مواد استفاده كنند».

مشكلات اقتصادی و معیشتی؛ مهم ترین عامل شكل گیری كارتن خوابی
اما دكتر احمد بیگدلی، عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همینطور اظهار داشت: تمامی مسؤلان سه دهه گذشته كشور در ایجاد صدمه های اجتماعی نقش داشته اند.
وی با اشاره به این كه مردم در ایجاد صدمه های اجتماعی مقصر نیستند، اظهاركرد: عدم مدیریت صحیح مسؤلان در دهه های گذشته سبب شده تا صدمه های اجتماعی به صورت مستمر در حال رشد باشند.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این كه صدمه های اجتماعی در كشور باید یك متولی واحد داشته باشد، خاطرنشان كرد: مجلس شورای اسلامی همیشه در كلیات قانون ورود می كند و جزئیات و آئین نامه ها را به دولت می سپارد. دولت های مختلف معمولا در حوزه رفع صدمه های اجتماعی، سازمان ها و نهادهای مختلفی را دخیل می كنند و همین مبحث سبب می شود تا در این عرصه موازی كاری های گوناگونی شكل بگیرند.
بیگدلی با اشاره به این كه صدمه های اجتماعی امروزه به دغدغه مقام معظم رهبری تبدیل گشته اند، اضافه كرد: شایسته است كه هر بخش از صدمه های اجتماعی یك متولی خاص در كشور داشته باشد.
وی افزود: در رفع صدمه های اجتماعی ما باید از سایر كشورها الگوبرداری نماییم و از تجربه های جهانی بهره مند شویم.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس تصریح كرد: در زمانی كه ما نقشه علمی و مطلوبی در راه رفع صدمه های اجتماعی نداریم اشكالی ندارد كه از كشورهای مختلف الگوبرداری نماییم.
وی با اشاره به این كه كارتن خوابی بدترین نوع زندگی را برای افراد به همراه می آورد، تصریح كرد: یك كارتن خواب از كم ترین حقوق شهروندی برخوردار می باشد.
بیگدلی با بیان این كه هیچ كس تمایلی به كارتن خوابی ندارد، عنوان كرد: مشكلات اقتصادی و معیشتی مهم ترین عامل شكل گیری كارتن خوابی هستند.
منبع:

1398/08/09
19:04:59
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان