هپاتیت C عاملی برای مبتلا شدن به سرطان كبد

هپاتیت C عاملی برای مبتلا شدن به سرطان كبد

به گزارش خاتون یار معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان اظهار داشت: هپاتیت C، سبب مبتلا شدن به سرطان كبد می شود.


محمدرضا صائینی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با نقش كبد در بدن، اظهار نمود: كبد یكی از مهم ترین اعضای بدن است كه نقش حیاتی در زندگی ایفا می كند. كبد در مراقبت بدن از عفونت ها كمك كرده و میكروب ها و سایر موارد سمی را از خون خارج كرده و به حفظ سلامت فرد كمك می نماید. همینطور كبد مسئول ذخیره انرژی برای به حركت در آوردن عضلات، كنترل قندخون، تنظیم كلسترول و هم مسئول كنترل چندین آنزیم و هورمون دیگر است.
وی در ارتباط با هپاتیت و هپاتیت C، اضافه كرد: هپاتیت از لحاظ لغوی به معنای التهاب كبد است كه می تواند در اثر عوامل مختلف همچون خیلی از داروها، ویروس ها، بیماری های ژنتیكی و خودایمنی پدید آید و هپاتیت C، نوعی بیماری كبدی است كه در اثر عفونت با ویروس هپاتیت C رخ می دهد. این ویروس در سلول های كبدی زیست كرده و باعث التهاب كبد می شود و می تواند باعث صدمه های دائمی كبد مثل سیروز (تنبلی كبد)، سرطان كبد و نارسایی كبد می شود.
این مسئول با اشاره به اینكه خیلی از بیماران از بیماری خود بی خبر هستند، اظهار نمود: بسیاری ار بیماران از بیماری خود بی خبر هستند و این امر امكان دارد چندین سال بعد از آلوده شدن فرد به ویروس هپاتیت C رخ دهد و بلافاصله بعد از مبتلا شدن فرد به ویروس هپاتیت C، وارد مرحله كوتاه مدت و ابتدایی بیماری می شود.
صائینی افزود: در بعضی افراد بعد از این مرحله ویروس هپاتیت به صورت دائمی از بدن پاك شده و هیچگاه مشكل كبدی پدید نمی آید ولی حدود 85 درصد افرادی كه به این ویروس مبتلا می شوند وارد فاز پیشرفته و طولانی مدت بیماری می شوند.
این مسئول در ارتباط با شایع ترین راه انتقال هپاتیت C، اضافه كرد: شایع ترین روش انتقال هپاتیت C در خیلی از كشورها، استفاده از سرنگ جهت تزریق داروها و موارد غیرمجاز به صورت مشترك به كار می رود، است و خالكوبی، حجامت، سوراخ كردن گوش، خدمات پزشكی و دندان پزشكی در محل های نامطمئن و با وسایل آلوده، تماس پزشكان و كاركنان مراكز بهداشتی و درمانی با خون آلوده، در موارد نادر از مادر آلوده به هپاتیتC به نوازد در حین زایمان و در نهایت استفاده ورزشكاران از سرنگ مشترك جهت تزریق داروهای تقویتی، از عوامل مبتلا شدن به هپاتیت C است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان با اشاره به تزریق یكی از شایع ترین عوامل مبتلا شدن به هپاتیت C، افزود: شایع ترین راه انتقال هپاتیت C، روش تزریقی است كه شامل بیشتر از 50 درصد موارد می شود. افرادی كه به ابتلای خود به هپاتیت C شك دارند، از اهدای خون خود اجتناب كنند و برای تشخیص به پزشك مراجعه نموده و آزمایش دهند.
صائینی در ارتباط با علایم و نشانه های هپاتیت C، اظهار نمود: دو نوع هپاتیت C وجود دارد. نوع اول، هپاتیت C حاد به مفهوم عفونت كوتاه مدت بوده كه علایم این نوع از هپاتیت C شبیه آنفلوانزای خفیف است و نوع دوم هپاتیت C مزمن نامیده می شود. فرد در نوع دوم هپاتیت C به شكلی عفونت جدی و طولانی مدت مبتلا شده است.
وی ادامه داد: اغلب بیماران وارد مرحله مزمن می شوند ولی همچنان بدون علامت باقی می مانند، بنابراین در خیلی از موارد دیده می شود كه بیماری فرد تا 15 سال یا بیشتر تشخیص داده نشده و در همان حال باقی می ماند و به صورت اتفاقی پس از اهدای خون یا بررسی كامل پزشكی، متوجه مبتلا شدن به هپاتیت C می شوند.
این مسئول در ارتباط با علایم هپاتیت C، افزود: خستگی، تب اندك، سردرد، گلو درد خفیف، كاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد قسمت فوقانی راست شكم (روی كبد)، درد مفاصل، درد عضلانی، خارش پوست، ادرار پررنگ و زردی (حالتی كه در آن پوست و سفیدی چشم بیمار به سمت زردی می رود) همچون نشانه های مبتلا شدن به هپاتیت C است.
صائینی در ارتباط با درمان هپاتیت C، اظهار نمود: هپاتیت C با داروهای خوراكی جدید قابل درمان است و در تماس موارد احتیاج به درمان دارد. بنابراین پیشنهاد می شود همه بیماران مبتلا به هپاتیت C برای پیشگیری از پیشرفت صدمه كبدی هرچه سریعتر درمان شوند. امروزه هپاتیت C كاملا قابل درمان است و در صورت مصرف دقیق دارو تحت نظارت پزشك، این ویروس به صورت كلی از بدن بیمار پاك می شود.
وی ادامه داد: در اغلب موارد قابل درمان بوده و میزان پاسخ به درمان، به میزان صدمه كبدی بیمار، مقدار ویروس موجود در بدن وی و نوع ویروس هپاتیت C كه فرد به آن مبتلا شده است بستگی دارد.
این مسئول در ادامه خاطرنشان كرد: شش نوع مختلف از ویروس هپاتیت C وجود دارد، نوع 1، 2 و 3 در سراسر جهان یافت می شود و نوع آخر آن در آفریقای جنوبی، نوع 5 در آفریقای جنوبی و نوع 6 در آسیا شایع است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان تصریح كرد: بخش مهمی از درمان هپاتیت C به مراقبت فرد از خود بستگی دارد بیمار می تواند با انجام ورزش، مصرف غذاها و میوهای سالم، ترك دخانیات، پرهیز از مصرف الكل، مواد مخدر و داروهایی كه باعث صدمه كبدی می شوند از صدمه بیشتر كبد جلوگیری كرده و وضعیت بهتری داشته باشد.1398/07/17
14:21:02
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: آنزیم , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان