تاثیر آلاینده های سوخت خودرو ها بر خطر مبتلاشدن به صورتی بیماری چشمی

تاثیر آلاینده های سوخت خودرو ها بر خطر مبتلاشدن به صورتی بیماری چشمی

خاتون یار: بررسی ها نشان داده است كه آلاینده های ناشی از سوخت خودرو ها خطر مبتلاشدن به صورتی بیماری چشمی را حدود دو برابر بالا می برد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، نتایج یك بررسی نشان داده است قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های ناشی از سوخت خودرو ها با افزایش ریسك مبتلاشدن به بیماری دژنراسیون ماكولا در رابطه با افزایش سن (AMD) مرتبط می باشد.
یافته ها از آن حكایت می كند كه قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از آلاینده های هوا خطر مبتلاشدن به این عارضه چشمی را در بین افراد ۵۰ ساله و بالاتر حدود دو برابر بالا می برد.
دژنراسیون ماكولا در رابطه با افزایش سن بیماری عصبی پیش رونده است كه بخش میانی شبكیه چشم را درگیر می كند. این بیماری یكی از رایج ترین عوامل از بین رفتن قدرت بینایی در افراد مسن است و شاخصهای خطرزای محیطی و ژنتیك بر آن تاثیر دارد.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا با افزایش ریسك مبتلاشدن به بیماری های مختلف همچون بیماری های تنفسی و قلبی -عروقی مرتبط می باشد اما اطلاعات كافی در مورد تاثیر بالقوه آن بر سلامت چشم ها وجود ندارد.
در این مطالعات پژوهشگران تایوانی به بررسی اطلاعات پزشكی ۳۹ هزار و ۸۱۹ فرد ۵۰ ساله و بالاتر پرداختند تا مشخص شود آیا بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده هایی همچون كربن مونوكسید و نیتروژن دی اكسید با بیماری دژنراسیون ماكولا در رابطه با افزایش سن ارتباطی وجود دارد؟
به گزارش مدیكال اكسپرس، متخصصان مشاهده نمودند در بازه زمانی ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ حدود ۱۴۴۲ نفر به این بیماری چشمی مبتلا شدند. آنان با در نظر گرفتن شاخصهای موثری همچون سن، جنسیت، درآمد خانوادگی و بیماری های نهفته دریافتند كه قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این دو آلاینده با افزایش قابل توجه مبتلاشدن به این بیماری چشمی مرتبط می باشد.
منبع:

1398/05/30
22:09:03
5.0 / 5
4110
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان