والدین با دیدن چه علائمی به احتمال اعتیاد فرزندانشان شك كنند؟

والدین با دیدن چه علائمی به احتمال اعتیاد فرزندانشان شك كنند؟

خاتون یار: یك متخصص روانشناسی با اشاره به اینكه طبق پژوهش های انجام شده، سوء مصرف موادمخدر طی سال های اخیر بین نوجوانان افزایش یافته است، به علائم مصرف موادمخدر و تاثیر آن به روی جسم و روان اشاره نمود و درباب عوارض اعتیاد آگهی داد.


گوهریسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اعتیاد مشكل اجتماعی و پدیده مخربی است كه باارزش ترین سرمایه كشور یعنی نوجوانان و جوانان را به نابودی می كشاند، بیان می كند: هم اكنون سوء مصرف موادمخدر میان جوانان و نوجوانان یكی از معضلات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی جهان امروز محسوب می شود، به طوریكه طبق آمارهای پزشكی قانونی طی سال های ۸۸ تا ۹۰ مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر دومین عامل مرگ غیرطبیعی بوده است. همین طور بر طبق گزارش معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی، حدود چهار درصد معتادان مصرف خودرا از ۱۵ تا ۱۹ سالگی آغاز نموده اند.
بگفته وی كمبود امكانات آموزشی، فرهنگی، تفریحی می تواند عاملی در افزایش میزان رشد و بروز مصرف مواد مخدر در سال های آتی باشد.
انزانی با اشاره به اینكه قبل از هر مسئله ای باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، می افزاید: از دیدگاه بیشتر پژوهشگران، مهمترین عواملی كه نوجوانان را به سمت اعتیاد هدایت می كند احساس ناامنی، فشار، آشفتگی، حقارت، طردشدگی و تعارضات با والدین است.
ایشان سپس به عوارض اصلی اعتیاد اشاره می كند و می گوید: سرقت، قتل، فحشا، خشونت، بیكاری، كاهش وزن، سوء تغذیه، اختلالات كبدی، بیماری های مزمن، بیماری های تنفسی، شیوع عفونت هایی مانند ایدز، ناتوانی های جنسی، لطمه های عضلانی، اختلالات خواب، افسردگی، پرخاشگری، مشكلات شدید تحصیلی، اختلالات روانی شدید مانند بدبینی، خودكشی و از بین رفتن مكانیسم خانواده از معضلات و مشكلات اصلی اعتیاد میان نوجوانان به حساب می آید.
این دكتری روانشناسی با اشاره به اینكه سوء مصرف مواد مخدر در دوران نوجوانی به عوامل متعددی مانند كوشش برای كسب هویت فردی و اجتماعی، لذت جویی، نداشتن اعتماد به نفس و كسب مهارت های اجتماعی نوجوانان بستگی دارد، می گوید: میان خودكنترلی و رفتارهای مخاطره آمیز رابطه مستقیمی وجود دارد.
بنابر اظهارات انزانی رفتارهای مخاطره آمیز در بعضی نوجوانان بوسیله خاصیت های فردی مانند ناتوانی در تعویق انداختن لذت ها، عدم تحمل محرومیت و تمایل به رفتارهای مخاطره آمیز مشهود است و خودكنترلی به تنهایی عامل پیشگیری كننده بسیار قوی برای مصرف مشروبات الكلی، استعمال سیگار و سو مصرف مواد محسوب می شود، پس افراد با خودكنترلی كم تمایل زیادی برای تجربه این هیجانات، بدون توجه به عواقب طولانی مدت آن دارند.
وی عوامل موثر در گرایش نوجوانان به سو مصرف مواد را وابسته به عوامل اجتماعی، خانوادگی، فردی و روانی می داند و می افزاید: در دسترس بودن مواد مخدر، دوستان معتاد، طردشدگی از طرف خانواده و معلمان، تقلید، كمبود امكانات تفریحی، عدم آشنایی با نتایج رفتاری و بیكاری از عوامل اجتماعی علت گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر محسوب می شود، حال آنكه مصرف مواد توسط والدین، عدم نظارت دقیق والدین، عدم اطلاع و آگاهی والدین از مهارت های فرزندپروری، مقایسه و تحقیر كردن فرزندان، عدم ارضاء نیازهای والدین در فضای خانواده، اختلافات والدین، عدم درك دوران بلوغ و آگاهی پایین والدین در ارتباط با بلوغ، طلاق و اختلالات روانی والدین از علوامل موثر خانوادگی است.
این دكترای روانشناسی یادآور می شود: همین طور اختلالات شخصیتی از عوامل موثر روانی است كه زمینه ساز ورود به مصرف مواد مخدر در نوجوانان به حساب می آید.
بنابر اظهارات انزانی بیشترین گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر میان والدین سهل گیر شیوع دارد، پس والدین باید مهارت هایی مانند آموزش مهارت های خودكنترلی، یادگیری رفتار جرات مند، افزایش اعتماد به نفس، كاهش كمال گرایی، یادگیری مهارت حل مسئله، كنترل خشم و استرس و.... را بیاموزند و این مهارت ها را باز به فرزندان خود آموزش دهند. (در این مورد نیاز است والدین با متخصصین روانشناس مشورت كنند تا مهارت های لازم را به صورت كاربردی فرا گیرند).
ریاست كلینیك تنفس باردیگر می افزاید: چنانچه والدین علائمی مانند تغییر ساعت خواب و بیداری، كابوس های شبانه، گوشه گیری، دوستی های مشكوك، تغییر خلق وخو، پنهان كاری، كاهش یا افزایش وزن ناگهانی، بی توجهی به ظاهر، فرار از مسئولیت، خشم و پرخاشگری، قانون شكنی، تغییر عادات غذایی، بی توجهی به مسائل نظافتی، گشادی یا تنگی مردمك چشم، قرمزی چشم و... را در فرزندانشان مشاهده نمودند سریعاً به روانشناس متخصص بازگشت كنند.
این روانشناس با اشاره به اینكه هم اكنون جامعه به سمت تخصصی شدن پیش می رود و نیاز است با جامعه همسو گام برداریم تا جامعه ای ایمن داشته باشیم، می گوید: باتوجه به اینكه پیشگیری مهمتر از درمان است و متاسفانه در اعتیاد درمان قطعی وجود ندارد و تنها فرد بهبود می یابد و اعتیاد بر تمام زندگی او اثر گذار است، والدین باید با یادگیری مهارت های زندگی و نحوه درست زیستن و گام برداشتن مناسب در زندگی بتوانند اقدامات پیشگیرانه را آغاز نموده و فرزندان خودرا ایمن كنند.
منبع:

1398/02/20
13:14:02
5.0 / 5
4263
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان