تشخیص بیماری های عصبی با گرافین

تشخیص بیماری های عصبی با گرافین

خاتون یار: محققان دانشگاه ایلینویز راهكار جدیدی را برای انجام آزمایشات تشخیصی ALS با استفاده از گرافین ابداع كردند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دریافتند اضافه كردن مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به ALS به گرافین سبب احداث تغییرات ساختاری در خاصیت های ارتعاشی گرافین میگردد. این تغییرات منحصر به فرد با آنچه در هنگام اضافه كردن مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به ام اس یا افراد سالم به گرافین رخ می دهد، كاملا متفاوت می باشد.
این تغییرات ساختاری منحصر به فرد امكان تشخیص دقیق بیماری شخصی را كه مایع مغزی نخاعی از وی گرفته شده را در اختیار محققان می گذارد.
بیماری ALS (اسكلروز آمیوتروفیك جانبی) كه بیماری لوگرینگ باز نامیده می شود، یك بیماری عصبی پیشرونده است كه سبب زوال تدریجی سلول های عصبی میگردد و توانایی حركتی بیمار را سلب می كند. در ALS بیمار به مرور زمان توانایی مكالمه را از دست می دهد و به سبب ضعف عضلات، تنفس باز به شواری انجام میگردد.
سالانه حدود شش هزار و 400 آمریكایی با این بیماری تشخیص داده می شوند.
مولتیپل اسكلروزیس (MS) یك بیماری خود ایمنی است كه در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مركزی (CNS ) می دهد. سیستم عصبی مركزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می كند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته میگردد. میلین لطمه دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) میگردد كه نام بیماری باز از همین واژه گرفته شده است.
زمانی كه پوشش میلین یا بافت های عصبی لطمه می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل میگردد كه عوارض مختلفی دارد. ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودكننده – فروكش كننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودكننده از اشكال این عارضه هستند.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/16
21:27:55
5.0 / 5
4921
تگهای خبر: بیمار , بیماری , علمی , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان