برای شناخت توانایی ها و چالش های معلولان به جهان بپیوندید!

برای شناخت توانایی ها و چالش های معلولان به جهان بپیوندید!

خاتون یار: سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ میلادی روز سوم دسامبر را با هدف ارتقای حقوق و رفاه معلولان در تمامی عرصه های جامعه و توسعه و افزایش آگاهی از وضعیت آنان در تمامی جنبه های زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ˮروز جهانی معلولانˮ نامید.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، كنوانسیون حقوق معلولان كه در سال ۲۰۰۶ میلادی اتخاذ شد با تاكید بر دهه ها كار سازمان ملل متحد در زمینه معلولیت، حقوق و رفاه معلولان را با اجرای برنامه توسعه پایدار و دیگر چارچوب های توسعه بین المللی مانند چارچوب سندای برای كاهش خطر بلایا، منشور مربوط به شمول معلولان در اقدامات انسان دوستانه، برنامه جدید شهری و برنامه كاری "آدیس آبابا" برای تأمین مالی توسعه بیشتر، ترقی داده است.
سوژه امسال روز جهانی معلولان بر "توانمندسازی معلولان برای توسعه فراگیر، منصفانه و پایدار" بعنوان بخشی از برنامه توسعه پایدار تمركز دارد. دستور كار این برنامه متعهد میگردد كه "هیچ كس پشت سر گذاشته نشود".
معلولان هم در جایگاه ذینفعان و هم در جایگاه عاملانِ تغییر می توانند روند توسعه فراگیر و پایدار را تسریع بخشند و جامعه انعطاف پذیر را برای همه همچون در زمینه كاهش خطر بلایا و انجام اقدامات انسان دوستانه و توسعه شهری ترویج دهند.
دولت ها، معلولان و سازمان های نماینده آنها، موسسات آكادمیك و بخش خصوصی باید با یكدیگر بعنوان یك «تیم» برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار همكاری كنند.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، رویدادهای روز جهانی معلولان در مقر سازمان ملل متحد، تمام كشورهای عضو، نهادهای سازمان ملل، شهرداران، سیاستگذاران ملی و محلی، سازمان های جامعه مدنی، موسسات آكادمیك و سازمان های مربوط به معلولان را برای بحث در مورد راه پیشرو برای توسعه فراگیر، منصفانه و پایدار دورهم گرد می آورد.
در ادامه آمارها و حقایق كلیدی را در مورد معلولان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت (WHO) می خوانید:
- بیشتر از یك میلیارد نفر یعنی حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان دارای بعضی از انواع معلولیت هستند.
- بین ۱۱۰ تا ۱۹۰ میلیون بزرگسال بالای ۱۵ سال مشكلات قابل توجهی در عملكرد خود دارند.
- نرخ معلولیت در سراسر جهان به سبب پیری جمعیت، افزایش بیماری های مزمن و علل دیگر در حال افزایش می باشد.
- معلولان دسترسی كمتری به خدمات مراقبت بهداشتی داشته و بدین سبب نیازهای مراقبتی بهداشتی برآورده نشده ای را تجربه می كنند.1397/09/12
14:06:52
5.0 / 5
4665
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان