كشف منبع جدید سلول های خونی در بدن

كشف منبع جدید سلول های خونی در بدن

خاتون یار: محققان آمریكایی در روده انسان بافت های تولیدكننده سلول های خونی را كشف كردند كه توانایی تولید گلبول های قرمز و سفید خون را دارند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دو سال قبل متوجه شدند بیمارانی كه پیوند روده می شوند، علاوه بر تولید سلول های خونی بدن خود، می توانند سلول های خونی بدن اهدا كننده عضو را باز تولید كنند. البته این پدیده حدودا در هنگام پیوند تمام اعضای بدن تاحدی رخ می دهد، در پیوند روده سلول های خونی عضو اهدایی به مدت طولانی باقی می مانند و در نگاه اول رفتاری غیرطبیعی دارند.
محققان در این تحقیقات 21 دریافت كننده پیوند روده را به مدت 5 سال تحت نظر قرار دادند و دریافتند سلول های بنیادی خونی و نیایاخته اهدا كننده علاوه بر مخاط روده اهدایی در بخش هایی از روده كوچك، كبد و گره های لنفاوی باز وجود دارند. همین طور مشخص شد با گذشت زمان این سلول ها با بافت های خون ساز دریافت كننده، جایگزین می شوند.
تا كنون تصور می شد تنها محل تولید سلول های خونی در بدن انسان، مغز استخوان است. اما این مطالعات نشان می دهد روده باز دارای بافت های خون ساز بوده و نقش مهمی در تولید سلول های خونی بر عهده دارد. با توجه به این كه هنوز میزان خون تولید شده در روده معین نمی باشد، محققان معتقدند میزان آن به 10 درصد از خون تولید شده در بدن می رسد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Cell Stem Cell انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/09/11
18:53:48
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: بیمار , تحقیقات , رفتار , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان