ساخت مفصل مصنوعی مچ دست با حركات طبیعی و بازخورد حسی

ساخت مفصل مصنوعی مچ دست با حركات طبیعی و بازخورد حسی

خاتون یار: محققان دانشگاه فنی چالمرز واقع در سوئد نوعی مفصل مصنوعی ساختند كه قادر می باشد حركات مهم مفصل مچ دست را شبیه سازی كند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، یكی از مهم ترین چالش های افرادی كه دست آنها قطع شده و از اندام مصنوعی بهره می برند، ناتوانی در چرخاندن مفصل مچ دست مصنوعی به داخل و خارج است. هنگامی كه ساعد و كف دست را روی سطح میز قرار می دهید مفصل مچ به صورت كامل به داخل چرخیده است و زمانی كه در همین حالت پشت دست را روی میز قرار می دهید مفصل مچ به صورت كامل به بیرون چرخیده است.
با وجود این كه اغلب این حركات مچ دست نادیده گرفته می شود، چرخش مفصل به داخل و خارج برای انجام فعالیت های روزانه امری حیاتی می باشد.
در روش های فعلی كنترل اندام مصنوعی، از سیگنال های عضلات برای كنترل كف دست و مفصل مچ استفاده میگردد. اما كنترل این دو بخش به صورت همزمان ممكن نیست. در نتیجه حركت اندام مصنوعی عجیب بوده و بیمار ناچار است در هر مرحله از حركت یكی از دو بخش دست را جابه جاكند. علاوه بر این هیچ نوع بازخورد حسی از اندام حسی وجود ندارد و بیمار موقعیت دست و حركات آنرا احساس نمی كند.
اما این مفصل جدید مجهز به یك سیستم ایمپلنت یكپارچه با استخوان است كه درون دو استخوان ساعد قرار می گیرد. سپس مفصل مصنوعی بعنوان رابط بین این دو ایمپلنت و دست مصنوعی نصب میگردد. این ساختار امكان حركات بسیار طبیعی تر اندام مصنوعی و تعامل آنرا سیستم عصبی بدن فراهم می آورد و بازخوردهای حسی را در اختیار بیمار می گذارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه IEEE Transactions on Neural Systems & Rehabilitation Engineering انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/08
15:54:37
2.5 / 5
4658
تگهای خبر: بیمار , تحقیقات , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان