تورق 58 سال عمر نوربخش

تورق 58 سال عمر نوربخش

خاتون یار: گرگان - سید محمدتقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی بیشتر عمر 58 ساله خودرا در خدمت به میهن و مردم گذراند.


سید محمدتقی نوربخش كه سال ۱۳۳۹ در شهرستان محروم قائن از توابع استان خراسان جنوبی زاده شد پنجشنبه گذشته 24 آبان ۱۳۹۷ در گرگان هنگام ماموریت اداری بر اثر سانحه رانندگی جان باخت.
این پزشك ایرانی و متخصص در رشته ارتوپدی كه خانواده سه شهید و خود از رزمندگان دفاع مقدس بود رزومه تحصیلی و كاری مطولی دارد كه همچون آن می توان به دبیری ستاد جنگ و جهاد دانشگاه تهران، مدیركلی درمان تأمین اجتماعی استان یزد، مدیر نمونه ملی، قائم مقام رئیس كل سازمان نظام پزشكی و رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران اشاره نمود.
مرحوم نوربخش كه كار خودرا از سطوح پایین مدیریتی در سازمان تامین اجتماعی شروع و تا بالاترین رتبه ادامه داد دست آوردهایی داشت كه همچون آن می توان پرداخت به روز بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و تدوین سطح بندی و استاندارد كردن خدمات درمانی در كشور را اشاره نمود.
گفته شده عدم انتصاب جناحی و استفاده فراجناحی از مدیران در بزرگترین نهاد اقتصادی - اجتماعی كشور باور و رویكرد نوربخش بوده است.
وی در پنج سال آخر عمر خود كه مدیریت سازمان تامین اجتماعی را بر عهده داشت خدماتی به بیمه شدگان و مستمری بگیران نمایش داد كه همچون آن می توان به تامین بخش عمده ای از هزینه های طرح تحول سلامت و افزایش حدود 110 درصدی دریافتی مستمری بگیران اشاره نمود.
تجمیع وصولی و افزایش منابع حاصل از مطالبات سازمان در دوره ركود اقتصادی، بخشودگی جرائم بیمه ای كارفرمایان خوش حساب و اجرای بند «و» ماده 80 برنامه پنجم توسعه درباب معافیت حق بیمه سهم كارفرما از دیگر خدمات بیمه ای نوربخش در این پنج سال است.
همچنین بسترسازی به منظور عملیاتی كردن طرح گردشگری درمانی در 15 بیمارستان منتخب سازمان تامین اجتماعی، اجرای طرح هتلینگ و بازسازی و نوسازی اورژانس های بیمارستان ها، افزایش تخت های بیمارستانی خصوصاً تخت های مراقبت ویژه و توسعه خدمات درمانی در مناطق محروم از خدمات دیگر نوربخش در مدت فعالیت خود در سازمان تامین اجتماعی بود.
یكی از نكات دوره مسئولیت نوربخش این بود كه چون خود به مدت 25 سال در مسوولیت های مختلف سازمان تامین اجتماعی حضور داشت، این سوژه موجب شد كه شناخت كاملی از خدمات و مشكلات موجود سازمان داشته و وی را در نمایش خدمت به بیمه شدگان و مستمری بگیران یاری كند.
نوربخش در آخرین دقایق عمر خود باز اصرار بر بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی گرگان داشت.
سازمان تأمین اجتماعی در مدت پنج سال خدمت وی با حمایت دولت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را هر سال بیشتر از تورم سالیانه افزایش داد و این رقم در سال های 92 تا 97 به ترتیب 25، 25، 17، 14، 14، 5و 19، 5 درصد بود.
سازمان تامین اجتماعی حالا بیشتر از 370 مركز درمانی و 80 بیمارستان در سراسر كشور دارد كه به بیمه شدگان خدمات بلاعوض نمایش می كنند.
نوربخش معتقد بود؛ سازمان تأمین اجتماعی بعنوان جزئی از نظام سلامت موظف است بعنوان یك كنشگر فعال با سایر اجزای نظام سلامت و همچون وزارت بهداشت نهایت همكاری و هماهنگی را داشته باشد بدین منظور برای پرداخت مطالبات دانشگاه ها سازوكاری طراحی شد تا سپس دریافت اسناد پزشكی بیمارستان ها 60 درصد مطالبات مربوطه پرداخت و 40 درصد باقی مانده در مدت یك ماه و سپس بررسی اسناد نمایش شده تسویه شود.
اقدام دیگر نوربخش افزایش حقوق بازنشستگی رانندگان بود بر این اساس دستمزد مبنای كسر حق بیمه رانندگان برون شهری از 1.3 حداقل دستمزد به 1.5 و در مورد رانندگان دورن شهری از 1.1 به 1.3 افزایش یافت.
شفاف سازی خدمات اقتصادی در شركت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) به منظور حفظ و ارتقای ارزش سرمایه و اندوخته كارگران از دیگر برنامه های دوره پنج ساله مدیریت نوربخش بود چونكه 284 شركت در قالب 9 هلدینگ متعلق به این سازمان تحت پوشش این شركت هستند و شستا حدود 45 طرح اقتصادی بزرگ در دست اقدام دارد.
اكنون چون شستا در بازار بورس قرار دارد آمار و اطلاعات مالی آن كاملا مشخص و شفاف است.
سازمان تأمین اجتماعی با بیشتر از 60 سال قدمت مهمترین متولی بخش بیمه های اجتماعی و درمانی ایران محسوب می شود؛ این سازمان یكی از بزرگترین نهادهای بیمه ای در منطقه است كه با احتساب افراد تحت تكفل بیمه شدگان و مستمری بگیران حدودا از هر 2 ایرانی یك نفر از خدمات این سازمان بهره مند است.
از نظر نمایش خدمات بیمه اجتماعی سازمان تامین اجتماعی رتبه اول كشور را دارد و از منظر خدمات بیمه درمان آغازین خریدار خدمات درمانی و دومین تولیدكننده خدمات درمانی ایران است.
سازمان تامین اجتماعی بیشتر از 42 میلیون نفر معادل نیمی از جمعیت ایران را تحت پوشش دارد كه از این تعداد 14 میلیون نفر بیمه شدگان اصلی و 3، 5 میلیون مستمری بگیران اصلی از سازمان و بقیه افراد تحت تكفل آنان هستند.
تكیه گاه اصلی سازمان تامین اجتماعی مشاركت سه جانبه كارفرمایان، بیمه شدگان و دولت در عرصه های مختلف سیاستگذاری، تصمیم گیری كلان و تامین منابع مالی است.
2729


1397/08/27
23:59:24
5.0 / 5
4922
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان