ضرورت پوشش بیمه ای خدمات كاردرمانی در كشور

ضرورت پوشش بیمه ای خدمات كاردرمانی در كشور

خاتون یار: رییس انجمن علمی كاردرمانی ایران ضمن تشریح چگونگی تعرفه خدمات كاردرمانی، درباره كمبود مراكز دولتی كاردرمانی و توانبخشی و عدم پوشش بیمه ای خدمات كاردرمانی توضیحاتی عرضه داد.


دكتر مهدی علیزاده زارعی در گفت وگو با ایسنا، درباره تعرفه خدمات كاردرمانی اظهار داشت: خدمات كاردرمانی از سال ۹۳ در كتاب ارزش نسبی خدمات درمانی تعرفه دار شده است. برای خیلی از خدمات تعرفه تعدیل شده است و تعرفه مصوب دارند. از سال ۹۳ تا ۹۵ تعرفه خوب بود و كاردرمانگراها هم از این تعرفه راضی بودند، اما با افزایش قیمت ها و تورم مانند تمام گروه های پزشكی، كاردرمانگرها هم از تعرفه ها رضایت ندارند.
وی افزود: در عین حال مشكل اصلی در كاردرمانی عدم پوشش بیمه ای خدمات كاردرمانی است. به هیمن علت گیرنده خدمات با مشكلات زیادی روبرو هستند. زمانی كه فردی به كاردرمانی رجوع می كند، زمان زیادی را برای درمان باید بگذراند، به هیمن علت فشار مالی زیادی به او تحمیل می گردد. هزینه زیاد باعث می گردد فرد طول درمان خویش را تكمیل نكند. ازاین رو در كاردرمانی معضل اصلی پوشش بیمه ای است نه تعرفه.
علیزاده درباره مراكز دولتی عرضه دهنده خدمات كاردرمانی هم اظهار داشت: از طرفی هم مراكز دولتی كاردرمانی موجود نمی توانند پاسخگوی عرضه حجم زیادی از خدمات كاردرمانی باشند. در تهران اوضاع مراكز كاردرمانی بهتر است، یك سری از مراكز وابسته به دانشگاه ها و كلینیك دانشكده توانبخشی هستند و خدمات كاردرمانی را تا حدودی پوشش می دهند. در صورتی كه در شهرهای دیگر و مناطق دور از مركز استان ها، مراكز دولتی كاردرمانی برای عرضه خدمات كافی نیست. ازاین رو مشكل ما دو سویه است؛ هم خدمات كاردرمانی پوشش بیمه ای ندارند و هم مراكز دولتی كاردرمانی به تعداد كافی وجود ندارند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اضافه كرد: مشكل دیگری كه وجود دارد، این است كه در مراكز دولتی (بیمارستان های دولتی) تعرفه دولتی خدمات كاردرمانی یك دوم یا یك سوم خدمات بخش خصوصی است و از آنجائیكه همین تعرفه هم در بیمارستان پوشش بیمه ای ندارد، مسئولین بیمارستان عرضه این خدمات را مقرون به صرفه نمی دانند. بر همین مبنا بخش عرضه خدمات كاردرمانی را كوچك می كنند و به بخش های دیگری كه می توانند پول عرضه خدمات آنرا از بیمه بگیرند، اختصاص می دهند.
علیزاده با اشاره به اینكه وزارت بهداشت در كوشش برای جبران كمبودهایی است كه در بخش كاردرمانی وجود دارد، اظهار داشت: همچون این اقدامات اصلاح بعضی از تعرفه ها با استفاده از تسهیلاتی است كه عرضه می دهد و همینطور وزارتخانه به دنبال تولید پوشش بیمه ای برای این خدمات است. در این راستا سازمان بهزیستی هم در حال گسترش خدماتی است كه از قبل در این زمینه عرضه داده است.
وی در انتها اضافه كرد: به نظر می آید سال های آتی، سال های بهتری برای كاردرمانی است. به خصوص در برنامه ششم توسعه و قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان به صورت واضح آمده است كه وزارت بهداشت باید بیمه خدمات توانبخشی را فراهم آورد.1397/08/08
15:07:09
5.0 / 5
4503
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان