وزیر بهداشت:

پیرمان كردند، بیمه را اصلاح كنید

پیرمان كردند، بیمه را اصلاح كنید

خاتون یار: وزیر بهداشت به تشریح مهم ترین چالش های بیمه ای كشور پرداخت و با اشاره به فرصت سوزی 90 ساله در اصلاح نظام بیمه ای كشور، اظهار داشت: تا آخر این دولت دو سال وقت داریم؛ من با همه وجود می خواهم مشكل كشور حل شود. كمك كنید تا حداقل مشكلات بیمه ای كشور حل شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر سیدحسن هاشمی در مراسم نكوداشت روز ملی بیمه سلامت ضمن گرامیداشت اربعین حسینی اظهار داشت: امیدوارم این شور حسینی با شعور حسینی همراه باشد. امام حسین برای مبارزه با دروغ، ریاكاری و تهمت قیام كرد و در این راه شهید شد و آنچه مهم می باشد جاری شدن پیام آن حضرت در زندگی ما رهروان و شیعیان است و امیدوارم فكر و عمل در كشورمان در این مسیر باشد.
بیمه سلامت از صندوق به سازمان كارآمد تبدیل شودوی با اشاره به اقدامات سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: امیدوارم بیمه سلامت از یك صندوق به یك سازمان ملی و كارآمد تبدیل گردد. برخلاف تصور بیشترین پشتیبانی از سازمان بیمه سلامت در این دوره انجام شده است. بیمه باید سازمانی مستقل، قدرتمند و كارآمد باشد و این مورد شدنی نیست، مگر اینكه جایگاهش را در نظام سلامت بعنوان خریدار خدمت پیدا كند. اگر بناست كه همه پول در اختیار بیمه قرار گیرد كه این درست است، باید از نظر علمی، اجرایی و تولیتی در جایگاه خودش قرار گیرد.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه بی توجهی دولت ها و مجالس به حوزه سلامت به معنای بی توجهی به سلامت مردم است، افزود: ملتی كه گرفتار بیماری باشد و نتواند هزینه هایش را تامین كند، ملت خوشبختی نیست و دولت و حاكمیت آن هم دولت و حاكمیت خوبی نیست. امروزه دولت های خوب دولت هایی هستند كه در كنار امنیت به سلامت، آموزش و پرورش مردم هم توجه می كنند. هم اكنون آمد و شد خیلی از دولت ها در اروپا و آمریكا برپایه توجهی است كه به سلامت و آموزش و پرورش دارند.
فرصت سوزی ۹۰ ساله برای داشتن بیمه درمانی كارآمدوی با اشاره به اینكه تاریخچه بیمه بیشتر از ۱۶۰ سال پیش است، اظهار نمود: بیمه نخستین بار در آلمان بوجود آمد و سپس در اروپا گسترش یافت. در سال ۱۳۰۹ هم نخستین بیمه درمانی در كشورمان به وجود آمد. ما در این حوزه ۹۰ سال فرصت داشتیم تا یك بیمه درمانی كارآمد تولید نماییم، اما این اقدام را انجام ندادیم تا امروز هم این فرصت سوزی ادامه دارد. علی رغم اینكه ۲۳ سال قبل بیمه خدمات درمانی بوجود آمد هنوز ضعیف ترین بخش از نظر توجه بیمه است و هنوز در قرن ۲۱ و پس از پنج سال اجرای طرح تحول نظام سلامت كه از محوری ترین شعارهای دولت بوده، مشكلات بیمه ها رفع نشده است.
بیمه زیر نظر رییس جمهور باشدهاشمی افزود: مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت كه بیمه سلامت به وزارت بهداشت بیاید. از نظر من مهم نیست بیمه در كجا باشد. اصلا به نظر من بیمه باید زیرنظر رئیس جمهور باشد؛ چراكه رفاه اجتماعی باید مهم ترین دغدغه عالی ترین مسئول كشور باشد. البته در این مدت سازمان بیمه سلامت كارنامه قابل قبولی داشته و زیرساخت هایی را بوجود آورده است كه اگر مورد حمایت قرار گیرد می تواند طی چند سال آینده طبق الگوهای موفق دنیا پیش رود و به جایگاه رفیع خود دست یابد.
سیاست های بیمه ها یكسان شود۶.۹ درصد ایرانیان بیمه ندارندوزیر بهداشت با اشاره به اینكه یكی از اشكالات حوزه بیمه، پراكندگی بیمه شدگان است، تصریح كرد: هم اكنون ۴۵ درصد بیمه شدگان در سازمان بیمه سلامت، ۴۸ درصد در سازمان تامین اجتماعی، یك درصد در كمیته امداد و ۵.۸ درصد هم در نیروهای مسلح تحت پوشش بیمه اند. اینها باید با هم همكاری كنند و پول، مقررات و سیاست های خرید خدمت شان یكسان شود. در عین حال باید توجه كرد كه علی رغم اینكه ۱۰ میلیون نفر در كشور تحت پوشش بیمه مجانی قرار گرفتند، هنوز ۶.۹ درصد در كشور فاقد بیمه اند و ۸.۹ درصد هم هم پوشانی بیمه ای در كشور وجود دارد.
به صورت هدفمند اذیت مان كردنددوستان نادان و افترا زنی به وزارت بهداشتهاشمی افزود: به صورت كلی پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت وضعیت ما در این حوزه بد نیست، اما از طرفی قانون را هم به صورت كامل اجرا نكرده ایم. اجرای قانون مستلزم پرداخت هزینه است. البته در این سال ها خیلی ما را اذیت كردند آن هم به صورت هدفمند و آن هم به خاطر اینكه یكی از مهم ترین اقدامات دولت طرح تحول سلامت بود. برخی به این مورد از دید رقیب نگاه كردند نه از دید منافع ملی. باید پرسید آیا سرمایه اجتماعی كه طرح تحول برای نظام تولید كرد در طول این سال ها سراغ دارید؟ در این طرح پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت از ۶۰ درصد به ۳۵.۷ درصد رسید كه هر یك درصدش ۷۹۰ میلیارد تومان پول می خواهد. در عین حال دسترسی به تجهیزات و وسایل پزشكی، توزیع پزشك و پرستار و... همه جز مواردی بود كه در قالب طرح تحول انجام شد، البته بعد اجتماعی این طرح برایم بسیار مهم می باشد. این اقدامات درست نقطه مقابل اقدام دشمنان مان در خارج و بعضی از دوستان نادان مان در داخل بود؛ چراكه هرچقدر ما سرمایه اجتماعی تولید كردیم عده ای آنرا نابود كردند و ما را متهم كردند كه متاسفانه تا اندازه ای هم موفق بودند.
هاشمی با تاكید بر اینكه اجرای قانون مستلزم پرداخت پول است اظهار داشت: از طرفی این پول حساب و كتاب دارد. وقتی مجلس بودجه ای تصویب می كند، روی آن نظارت دارد و این طور نیست كه برخی ما را به پول پاشی متهم كنند. به هر حال دستگاه های نظارتی وجود دارند از طرفی مردم خدمت دریافت كرده اند وگرنه رضایت ۸۳ درصدی مردم همین طوری تولید نمی گردد.
رسالت بیمه چیست؟ وزیر بهداشت همینطور اظهار داشت: رسالت بیمه این است كه مانع عدم دسترسی مردم به خدمات سلامت به علت تنگناهای مالی شود. اجازه ندهد كه هزینه های كمرشكن سلامت مردم را به زیر خط فقر برد و به هیچ وجه اجازه ندهد كه هزینه های مردم برای حوزه سلامت بیشتر از ۴۰ درصد درآمدشان باشد.
سود بیمه های تكمیلی از طرح تحول نظام سلامتهاشمی اضافه كرد: در عین حال بیمه های تكمیلی جایگاه درستی ندارند. هم اكنون ۲۸ شركت بیمه تكمیلی در كشور وجود دارد كه به جای اینكه خدماتی را كه در قالب بیمه پایه تحت پوشش نیست، تحت پوشش خود قرار دهند، عموما فرانشیز پرداخت می كنند و در طرح تحول هم سود بسیاری برده اند.
خدماتی كه تحت پوشش بیمه نیستندوزیر بهداشت با اشاره به اینكه ۸۷۳ خدمت داریم كه تحت پوشش بیمه نیستند، اظهار داشت: همینطور از مجموع ۱۲۶ خدمت دندانپزشكی كه همچون مواردی است كه پرداخت از جیب مردم را زیاد می كند و ۲۵ درصد هزینه های مردم در بیمه سلامت برای دندانپزشكی است، ۱۰۰ خدمت را تحت پوشش بیمه نداریم و مردم باید هزینه اش را از جیب بپردازند. در عین حال خدمات زیبایی و غیره هم تحت پوشش بیمه نیستند و بیماری های نوظهور و پرهزینه هم در این موارد قرار دارند. این در شرایطی است كه در این موارد ما را متهم می كنند كه انسانیت در ما مرده است كه برای یك بیماری كه یك دوره درمانی اش ۸۰۰ هزار دلار هزینه دارد، حمایتی انجام نمی دهیم. این در شرایطی است كه در خیلی از كشورها برای این بیماری ها حمایتی صورت نمی گیرد. بعنوان مثال در هفته گذشته در كشور دانمارك چنین طرحی را به علت كم اثر بودنش نپذیرفتند. در صورتی كه كشور دانمارك همچون كشورهای موفق در حوزه سلامت است. آنجا همه چنین تصمیمی را تحسین كردند اما در اینجا تقبیح می كنند.
بیمه های تكمیلی اصلاح و پرداخت از جیب مردم به 25 درصد برسدهاشمی با اشاره به اینكه با اجرای طرح تحول به شرایط متوسط جهانی نزدیك شدیم، اظهار داشت: هم اكنون متوسط جهانی پرداخت از جیب در حوزه سلامت ۳۲.۵ درصد است كه در ایران این میزان ۳۵.۷ درصد است. در عین حال بیمه های تكمیلی در متوسط جهانی هفت درصد نقش دارند كه در كشور ما شش درصد را پوشش می دهند. ازاین رو باید بیمه های تكمیلی را اصلاح كرده و به سمت كاهش پرداخت از جیب به ۲۵ درصد برسیم. این اقدام عملی نیست مگر اینكه در بودجه و عملكرد سازمان برنامه و خزانه تجدیدنظر نماییم و یا اگر این كار را نمی نماییم بیمه را هدفمند كنیم؛ به صورتی كه كسی كه درآمد بیشتری دارد حق بیمه بیشتری بپردازد اما نیاز برای همه تامین گردد. در این صورت یك نظام كارآمد در حوزه سلامت خواهیم داشت.
اگر صندوق های بیمه ای را یكی نمی كنید حداقل سیاست بیمه ها یكسان شودهاشمی اضافه كرد: هم اكنون می گویند كه سهم حوزه سلامت از جی دی پی حدود هشت درصد است، اما با عنایت به اقتصاد ناسالمی كه داریم و بخشی از درآمدهای پنهان این عدد واقعی نیست. مهم ترین چالش های بیمه ای كشور عدم اجرای قانون بوده است. می بینیم كه طرحی تصویب شده و برپایه آن باید صندوق های بیمه ای یكی شوند. حال اگر این اراده را نداریم كه صندوق های بیمه ای را یكی نماییم، حداقل سیاست هایشان را یكسان كنیم؛ چراكه مردم در هر بیمه ای با دردسرهایی مواجهند كه این مغایر قانون است. قانون می گوید همه بیمه ها در بیمه سلامت یكپارچه شوند و صندوق شان واحد شود تا بتوانند با اعمال قدرت و مدیریت خرید مناسبی داشته باشند. بیمه بدهكار مانند انسان ورشكسته است و قدرتی ندارد.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه به نظر من اراده مجلس و دولت در این زمینه مهم می باشد، اظهار داشت: باید چیزی را كه عقل، دنیا و مقام معظم رهبری می گویند، عملی كنند. باید قبول كنند كه هزینه كردن در حوزه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان نوعی سرمایه گذاری است. متاسفانه اقتصادی های ما چنین چیزی را قبول ندارند و در عین حال سازمان برنامه و بودجه این مورد را قبول دارد و هدفمندی را به ما داده اند اما یا دیر می دهند یا به جایش اوراق عرضه می كنند كه امیدواریم این مورد هم حل شود.
منابع سلامت پایدار شودوی افزود: این هم مانند سایر تصمیمات مان در كشور است. واقعا پول خرج می نماییم و تصمیم می گیریم اما آنقدر طول می كشد كه به نتیجه نمی رسیم. نه به آن شوری شور كه فكر نكرده اجرا می كردیم و نه به الان. به هر حال تجمیع بیمه ای و به كارگیری روش های مالی پایدار مهم می باشد. باید توجه كرد كه اگر مجلس شورای اسلامی پای طرح تحول نبود، این كارنامه را در حوزه سلامت نداشتیم. دادن یك درصد مالیات بر ارزش افزوده كار مجلس و رئیس مجلس بود كه از آنها تشكر می كنم، اما درخواستم این است كه بیایید منابع حوزه سلامت را پایدار نماییم. ۷۰ درصد پول وزارت بهداشت بابت حقوق نیم میلیون نفر كارمند است. حال وقتی به سمت خرید خدمت می رویم چون منابعمان پایدار نیست در پرداخت پول پیمانكار می مانیم.
منابع و مصارف سلامت با یكدیگر همخوانی ندارندافزایش قیمت ۱۵۰ درصدی اقلام سلامت در حوزه پتروشیمیهاشمی با تاكید بر اینكه منابع و مصارف در حوزه سلامت با هم نمی خواند و باید یكبار برای همیشه این مشكل را حل نماییم، اظهار داشت: ازاین رو وظایف بیمه را متناسب با اعتبارات قرار دهیم. خیلی بد است كه ۸۵ درصد از بیمه شدگان بیمه سلامت مجانی است یعنی حدود ۳۴ میلیون نفر؛ كاش به جای دادن یارانه نقدی مشكل سلامت مردم را حل می كردیم. از طرفی چالش مهم دیگر افزایش هزینه تمام شده برای عرضه كننده خدمات است. هم اكنون اجناس افزایش قیمت داشته اند. بعنوان مثال اقلامی كه در حوزه پتروشیمی مصرف می نماییم ۱۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. حتی سازمان برنامه و بودجه حساب كرده كه ۱۳۰۰ میلیارد از بابت افزایش تورم و قیمت ها در بیمارستان های دولتی كسری تولید خواهد شد. اگر این كسری را جبران نكنیم یعنی به عرضه كنندگان می گوییم كم فروشی كن، تقلب كن.
شرایط سخت بخش خصوصی سلامتوی اضافه كرد: این درحالیست كه شرایط برای بخش خصوصی خیلی سخت تر است؛ چراكه به آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نمی دهیم. قیمت ها را فیكس كرده ایم و برپایه قیمت اول سال، تورم تك رقمی و داریم زور می گوییم. نهایتش این است كه خدمت عرضه نمی گردد و یا به صورت تقلبی عرضه می گردد و عرضه كنندگان خدمت را وادار به تخلف و زیرمیزی گرفتن می نماییم بعد می گوییم اینها اخلاق ندارند. د رواقع ما اخلاق نداریم. هم اكنون چند ماه است كه این مورد علی رغم تصویب شورای عالی بیمه تعیین تكلیف نشده است.
به تصویرم از ابتدای دولت نگاه كنید، پیرمان كردندهاشمی درباره برداشت ۵۰۰ میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی برای جبران نقدینگی حوزه سلامت اظهار داشت: هنوز این مورد ابلاغ نشده، اما امیدواریم همانطور كه گفتند این رقم به حوزه بیمه بیاید. خبر دارم كه چاه هایی برایش كنده اند، اما امیدوارم نخواهند با این پول آنها را پر كنند تا بتوانیم نفسی بكشیم. همین الان به عكس و تصویر من از ابتدای دولت تابحال نگاه كنید. اصلا قابل قیاس نیست. آن وقت به ما می گویند وزرای مرفه كه كم كارند و به دنبال تفریح و استخر هستند و ساعت ۹ می آیند و ۱۱ می روند. اما واقعا طی این مدت پیرمان كردند. حال دو سال وقت داریم شما مرا می شناسید با همه وجود می خواهم مشكل كشور حل شود. ازاین رو كمك كنید تا حداقل بیمه را درست كنید.1397/08/06
14:24:57
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان