استفاده از ژل برای درمان دیابت نوع یك

استفاده از ژل برای درمان دیابت نوع یك

خاتون یار: تهران- محققان انستیتوی فناوری هندی گواهاتی نوعی ژل قابل تزریق ساختند كه با استفاده از پروتئین های ابریشم می تواند سلول های سازنده انسولین را به بدن افراد مبتلا به دیابت نوع یك منتقل كند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، معمولا جزایر لانگرهانس در پانكراس توسط یك شبكه فراسلولی محاصره شده اند كه ملزومات ساختاری و بیوشیمیایی مورد نیاز سلول ها را فراهم می آورد. اجزای این شبكه پوششی، به پروتئین های بین غشایی موجود روی سطح جزایر متصل هستند تا امكان تولید مثل، ترشح انسولین و ارتباط سلول به سلول را فراهم نمایند.
در تحقیقات قبلی مشخص شده است هیدروژل ها به علت خصوصیت های ساختاری قادرند عملكرد شبكه پوششی جزایر لانگرهانس را شبیه سازی كرده و ملزومات آنرا تامین كنند. اما تركیبات شیمیایی مورد استفاده در این هیدروژل ها باعث ناسازگاری آن ها با سلول ها یا مولكول های بیواكتیو می گردد.
محققان هندی برای حل این مشكل، از تركیب دو پروتئین ابریشم استفاده كردند كه به صورت خودكار حالت ژلاتینی به دست می آورد. سپس محققان سلول های سازنده انسولین را از بدن موش ها خارج كرده و درون این ژل قرار دادند. سپس این ژل را از داروهای سركوب كننده سیستم ایمنی پر كردند تا توسط سیستم ایمنی پس زده نشود. در مرحله آخر، ژل جدید به زیر پوست موش ها تزریق شد.
به گفته محققان، این ژل شبیه ساز شبكه پوششی جزایر لانگرهانس به سادگی و با كمترین تاثیر تهاجمی به زیر پوست موش ها تزریق می گردد و پایداری سلول های جزایر و تولید انسولین را در محل تزریق حفظ می نماید. از آنجائیكه مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت این ژل به وفور در دسترس قرار دارد، بهای تمام شده آن بسیار اندك است. این تكنولوژی جدید می تواند مبتلایان به دیابت نوع یك را از دشواری تزریق مستمر انسولین رها سازد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biomaterials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/08/02
19:24:00
5.0 / 5
4604
تگهای خبر: پوست , تحقیقات , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان