پروتئین های التهابی روده بزرگ با افزایش وزن بیشتر می شوند

پروتئین های التهابی روده بزرگ با افزایش وزن بیشتر می شوند

خاتون یار: تهران- مطالعات جدید محققان دانشگاه تافتس در آمریكا نشان داده است پروتئین های التهابی موجود در روده با افزایش وزن افزایش می یابند. التهاب مهمترین دلیل بروز سرطان روده است.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، پروتئین های التهابی در افزایش احتمال بروز سرطان نقش دارند. این مطالعه نشان داده است تعداد دو نوع پروتئین التهابی به موازات افزایش وزن و شاخص توده بدنی در روده افزایش می یابد. این پروتئین های التهابی سیتوكین نام دارند و ادامه مطالعات نشان داده است دو مسیر سلولی پیش سرطانی به وسیله این پروتئین ها تحریك و فعال می شوند.
در این مطالعه آمده است چاقی و اضافه وزن با استفاده از التهاب در افزایش احتمال بروز سرطان نقش دارد. مطالعات قبلی نشان داد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون درنظرگرفتن وزن بیمار، در كاهش میزان پروتئین های التهابی روده نقش دارند؛ ولی این داروها عوارض جانبی مختلفی به دنبال دارند.
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریكا است. عوامل متعددی همچون عدم تحرك، سیگار و مصرف بیش از حد گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان كولوركتال (روده بزرگ) نقش دارد.
روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب، نمك و ضایعات غذا خارج می شوند و ضایعات آماده دفع می شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیرقابل كنترل سلول ها ناشی می گردد. معمولا مرحله نخست سرطان روده بزرگ، تولید تومورهای كوچك به نام پولیپ های آدنوماتوز است كه در دیواره داخلی روده بزرگ تشكیل می شوند. امكان دارد این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند با استفاده از سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.
نتایج این مطالعه در نشریه Cancer Epidemiology، Biomarkers & Prevention انتشار یافته است.
علمی*9259*1834


1397/07/20
23:12:45
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: بیمار , دارو , سرطان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان