تشخیص صدمه دیدگی چشم با استفاده از اشك

تشخیص صدمه دیدگی چشم با استفاده از اشك

خاتون یار: تهران - محققان دانشگاه ایلینویز سنسور جدیدی را ساختند كه می تواند یكی از نشانگرهای صدمه دیدگی چشم را با استفاده از اشك در چند دقیقه شناسایی كند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سنسور جدید كه OjoGel نام دارد، متشكل از یك مایع ژل مانند به مراه نانوذرات طلا است كه هنگام تماس با اشك حاوی اسید اسكوربیك تغییر رنگ می دهد.
اسید اسكوربیك كه با نام ویتامین C هم شناخته می شود، با غلظت زیاد در مخاط درون چشم وجود دارد، اما معمولا غلظت آن در اشك بسیار اندك است و در هنگام صدمه دیدگی چشم غلظت آن در اشك افزایش می یابد.
تنها یك قطره اشك برای تغییر رنگ OjoGel كافی است و میزان تغییر رنگ از زرد كمرنگ تا قهوه ای تیره نشان دهنده غلظت اسید اسكوربیك در اشك است.
محققان میزان تغییر رنگ ژل را به گونه ای كنترل كردند كه با طبقه بندی رنگ ها در یك نرم فزار موبایل موسوم به Pixel Picker سازگاری دارد و با استفاده از جداول تهیه شده توسط محققان به سادگی می توان میزان اسیداسكوربیك موجود در اشك را با كمك این برنامه به دقت مشخص كرد.
اكنون محققان در تلاشند تا با استفاده از این فناوری یك ابزار بالینی ساده و ارزان قیمت تولید كنند كه امكان تشخیص و ارزیابی صحیح میزان صدمه دیدگی چشم را با استفاده از OjoGel فراهم آورد.گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/06/13
14:06:48
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: تحقیقات , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان