تشخیص سرطان با استفاده از نمونه های كم خون

تشخیص سرطان با استفاده از نمونه های كم خون

خاتون یار: تهران - محققان دانشگاه نیوساوث ولز واقع در استرالیا راهكار جدیدی را برای تشخیص پروتئین های میكرو آر ان ای در نمونه های كوچك خون ابداع كردند. این روش برای تشخیص سرطان كاربرد دارد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، میكرو آر ان ای مولكول كوچكی است كه مولكول های آر ان ای را هدف گرفته و مانع كدگذاری آن ها برای پروتئین های خاصی می گردد. غیرفعال شدن این پروتئین ها با تشكیل تومورها و متازتاز ارتباط دارد و بر این اساس محققان معتقدند بین میكرو آ ان ای و انواع سرطان خون ارتباط وجود دارد.
محققان در این شیوه جدید، نانوذرات طلا را با استفاده از دی ان ای به گونه ای تغییر دادند كه به شكلی سیگنال الكتروشیمیایی همراستا با میكرو آر ان ای مجهز شوند. این نانوذرات به الكترودهای پراكنده ای متصل و در نمونه خون رها می شوند تا به مولكول های میكرو آر ان ای بچسبند و جداسازی این مولكول ها را با استفاده از یك میدان مغناطیسی تسهیل كنند.
این شیوه جدید مدت زمان لازم برای فرآیند جداسازی مولكول های آر ان ای از نمونه خون را از 12 ساعت به 30 دقیقه می كاهد.
علاوه بر این دقت این شیوه جدید به اندازه ای است كه می توان در نمونه های بسیار كوچك خون كه برای مثال از نوك انگشت گرفته می شود، مولكول های میكرو آر ان ای را شناسایی و جداسازی كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/06/08
19:30:53
5.0 / 5
5021
تگهای خبر: سرطان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان