ظهور بوعلی های پنجه طلا و درخشش دوباره طب ایرانی

ظهور بوعلی های پنجه طلا و درخشش دوباره طب ایرانی

خاتون یار: كرج- پیشرفت ها و دستاوردهای پرارزش علم پزشكی ایران مرهون تلاش های تحقیقاتی و علمی دانشمندان با اخلاق و فرهیخته ای است كه در پرتو نور انقلاب اسلامی به منصه ظهور رسیده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، طب ایرانی دارای تاریخچه درخشان و پر محتوایی است، علمی كه از گذشته ها تا كنون با اخلاق و انسان مداری همراه بوده و برای ایران و بشریت دستانی پرارمغان داشته است.
یكم شهریور ماه سالروز نكوداشت طبیب و فیلسوف بزرگ ایرانی ابوعلی سینا، دانشمندی با اخلاق كه علم و ادب را در هم آمیخت و آموزه هایش برای بشریت فراوان است.
او طبیبی حاذق و توانمند بود در عین حال انسانی وارسته و خدامحور كه از درخت علم، میوه اخلاق چید وعلم و اخلاق ایرانی را به جهان عرضه داشت.
حكیم ابوعلی سینا دانشمند و فیلسوف بنیانگزار مبانی علم پزشكی در ایران شناخته می شود، با اینكه اطبای حاذق تاریخی این سرزمین كم نبوده اما این شخصیت وارسته به علم معنای دیگری بخشید.
فیلسوف مشایی در روزگار خود كارهایی كرد كه به قول بعضی ها، كارستان، او نمونه انسان مومن و با
اخلاق بود در عین حال طبیبی سرشناس كه آوازه اش جهانی شد.
بوعلی داشته های علمی اش را در 2 كتاب قانون و شفا به بشریت هدیه كرد 2 كتابی كه نامگذاریشان هم دارای بار معنایی خاص است.
قانون را در مورد طبابت نگاشت و شفا را با محتوای اخلاقی، دینی، حكمت و عرفان مزین كرد و معرف و شناسنامه علم پزشكی و اخلاق ایرانی شد.
با این حال علم طبابت ایرانی بعد از چند برهه و تاریخچه درخشان در پستوی حوادث دچار غباری سنگین و شكننده شد تا جائیكه پزشكان و اطبای هند و پاكستان راهی ایران شدند و در هر شهر و دیار برای بیماران نسخه ها پیچیدند.
انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و بعد از حدود یك سال و نیم جنگ بر كشور سایه انداخت لیكن در كمبود پزشك داخلی، این دفعه هم می بایست از اطبای هند و پاكستانی كمك گرفته می شد.
با گشایش دوباره دانشگاه ها، سیل دانش پژوهان در بخش های مختلف علمی كشور همچون پزشكی به راه افتاد و نسل جدیدی پا به عرضه خدمت گذاشت و جایگزین اطبای خارجی شد.
قله های علم پزشكی یكی بعد از دیگری فتح شد و علم، اخلاق و پژوهش با هم تنیدگی جریانی به وجود آورد كه محصول آن امروز به نام توریسم درمانی ایرانی شناخته می گردد.
خبرهای مسرت آمیز از تازه های علم پزشكی ایران یكی بعد از دیگری مرزهای جغرافیایی در نوردید و بار دیگر آوازه طب ایرانی در قاموس پیشرفت خیره كننده جهانی شده است.
تربیت متخصصان پنجه طلا، دستاوردهای عظیمی برای كشور داشته و امروز خیلی از بیماران دنیا علاج دردهای خویش را در ایران می جویند.
امروز متخصصان ایرانی از دانشگاه علوم پزشكی شیراز گرفته تا مشهد، تهران، البرز و... جاذبه جدیدی به نام توریسم درمانی را برای كشورمان به ارمغان آورده اند.
اگر چه در دهه های اوایل انقلاب كمبود تخصص ها و نبود امكانات پیشرفته سبب شد تا بسیاری در اثر حوادث قطع عضو شوند اما امروز پیوند اعضا همچون دست و بازوی حادثه دیدگان با شیوه باورنكردنی انجام می گردد.
2 هفته پیش بازوی قطع شده نوجوان 13 ساله تبریزی كه در اثر سانحه رانندگی در محور قزوین- تاكستان قطع شده بود بعد از انتقال بالگردی در بیمارستان فوق تخصصی تامین اجتماعی البرز با موفقیت پیوند زده شد، اقدامی كه 2 سال پیش هم برای یك كارگر 21 ساله انجام شد.
امروز با دستان توانمند متخصصان ایرانی خیلی از عمل های جراحی مانند پیوند كبد، قلب، كلیه، دست و... با سهولت انجام می گردد و شمار پزشكان متخصص و فوق تخصص به تناسب نیازهای كشور افزایش یافته است.
جراحی های مغز و اعصاب و دیگر بخش ها در بیمارستان های كشورمان نمونه های باورنكردنی از علم پیشرفته پزشكی ایران است و اینك توسعه این علم در پرتو طرح تحول سلامت، كشور را به سمت ارتقای سلامت عمومی پیش می برد.
دكتر حمید درفشی رئیس دانشگاه علوم پزشكی البرز می گوید: امروز كشورمان دارای دانشمندان حاذق در علم پزشكی است و درخت طبابت ایران روز به روز بارورتر می گردد.
وی اظهار داشت: پیشرفت های پزشكی در تمام دانشگاه های علوم پزشكی كشور همچون البرز محسوس است و در شاخص های مختلف پیشگام هستیم.
7410/ 6155


1397/06/03
15:22:35
5.0 / 5
4844
تگهای خبر: بیمار , پزشك , درمان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان