رییس انجمن متخصصان پوست ایران:

اصل الگوپروری در كشور مغفول مانده است

اصل الگوپروری در كشور مغفول مانده است

خاتون یار: تهران- «فرهاد هنجنی» رییس انجمن متخصصان پوست ایران، طی سخنانی در مراسم نكوداشت دكتر «پرویز طوسی» متخصصپوست و سلول های بنیادی، اظهار داشت: اصل الگوپروری، امری ارزشمند است كه مورد غفلت قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رییس انجمن متخصصان پوست ایران روز پنجشنبه در این مراسم كه در سمپوزیوم یك روزه ترمیم پوست با سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد، درباره خصوصیات این پیشكسوت علمی كشور اظهار داشت: استاد طوسی تمام مراحل استاد تمام بودن در یك رشته تخصصی را گذرانده و چندین سال مدیر گروه یكی از بهترین دانشگاه های ایران بود. به صورتی كه همواره در انجمن متخصصان پوست هم در كارهای اجرایی و علمی شركت داشتند. ایشان بعنوان مدیر مسوول و عضو هیات تحریریه مجله انگلیسی زبان انجمن متخصصان پوست، نقش برجسته ای در عرصه اطلاع رسانی بر عهده داشت.
هنجنی اضافه كرد: علاوه بر سمت های اجرایی و علمی، از لحاظ شخصیتی، انسانی و اخلاقی، خصایص بارزی همچون تواضع، فروتنی و مهربانی را در استاد طوسی به وضوح شاهد بودیم و هستیم. هیچگاه ندیدیم كه كسی چه در بین دستیاران و چه همكاران، تقاضایی از ایشان داشته باشد و دست رد به سینه آنان زده شود.
به بیان وی، این سبب افتخار است كه دكتر طوسی با این همه مشغله كاری، به راهنمایی و تشویق دانشجویان می پرداختند. مبحث مهم اصل الگوپروری كه متاسفانه در كشور ما هنوز به درستی جا نیافتاده است و نیاز به كار بر روی آن است.
رییس انجمن متخصصان پوست ایران، ضمن بیان این مورد كه بعد از 40 سال، هنوز نتوانسته ایم در بین نسل جوان الگو داشته باشیم و الگوپروری نماییم، اضافه كرد: انجمن متخصصان پوست ایران تلاش داشته در این امر مشاركت داشته باشد و در كنگره ها از پیشكسوتان تجلیل و قدردانی كند كه تابحال در كنگره ها از 20 نفر از پیشكسوتان تجلیل شده است.
دكتر طوسی در دی ماه 1323 در خانواده ای فرهنگی در شهر تهران به دنیا آمد. وی بعد از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دبیرستان هدف و شركت در كنكور سال 1342 وارد دانشكده پزشكی دانشگاه تهران شد. در سال 1349، موفق به دریافت مدرك دكترای پزشكی شد و به مدت دو سال در یكی از روستاهای اطراف زنجان به نام «هیدج» خدمت سپاه بهداشت را گذراند و مدتی هم در یكی از درمانگاه های ورامین طبابت كرد.
طوسی در سال 1351 موفق به پذیرش در دوره دستیاری تخصص پوست دانشگاه تهران شد و تا سال 1355 كه در امتحانات تخصصی رتبه دوم را در بین شركت كنندگان به دست آورد، در مراكز زیر نظر دانشگاه تهران بخصوص بیمارستان رازی فعالیت كرد.
سپس جهت گذراندن دوره فلوشیپ فتودرماتولوژی عازم انگلستان شد و در بیمارستان «سنت جانز» با شیوه های نوین و متداول درمان آشنا گردید.
وی در سال 1358استخدام دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی (دانشگاه ملی) با سمت استادیار شد و فعالیت خویش را در بخش پوست بیمارستان لقمان حكیم آغاز كرد و در سال 1361 بعنوان مدیر گروه بیماری های پوست خدمت خویش را ادامه داد. در سال 1364 به رتبه دانشیاری و در سال 1372 به رتبه استادی ارتقا یافت.
طوسی كه ریاست هیات مدیره انجمن متخصصان پوست ایران و دبیر هیات ممتحنه و ارزیابی تخصص پوست را هم در كارنامه خود دارد، در سال 1379 مركز تحققیقات پوست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی را با همكاری تعدادی از اعضای هیات علمی گروه پوست دانشگاه پایه گذاری كرد. تلاش های ایشان در زمینه سلول های بنیادی و كشت سلول های وست در مركز تحقیقات پوست این دانشگاه ارزشمند است.
مسوولیت درمان مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی در سال های 1361 تا 1367 در بیمارستان لقمان، همینطور كارشناسی كمیسیون های مشورتی تخصصی سازمان نظام پزشكی ایران و سمت كارشناس مورد تایید سازمان پزشكی قانونی هم بخش دیگر از فعالیت های ایشان به حساب می آید.
عضویت در فرهنگستان علوم پزشكی، مسوولیت در كمیته سیاستگذاری پژوهش های بیماری های پوست، ریاست مركز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و عضویت در كمیسیون ارزشیابی دبیرخانه شورای آموزش پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت هم باید به فعالیت های سال های گذشته ایشان افزوده شود.
وی كه بخشی از موفقیت ها را مرهون همراهی، حمایت و صمیمیت همسر خود می داند، تلاش و كوشش مداوم را عاملی مهم در پیشرفت ها ارزیابی می نماید.
به اعتقاد دكتر طوسی، هیچگاه در فعالیت های پزشكی نباید خداوند بزرگ را از نظر دور داشت و باید همیشه آماده كمك به انسان های نیازمند بود.
وی امیدوار است كه جنبه های درمانی و طبی رشته تخصصی پوست در مقابل ابعاد زیبایی و لوكس این رشته مغفول نمانده و در مجموع رشته تخصصی پوست جایگاه صحیح و علمی خویش را حفظ كند.
علمی**9294**1368


1397/05/26
13:00:53
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان