معاون تحقیقات وزارت بهداشت:

ایران در تولید علم از كشورهای اسلامی پیشی گرفته است

ایران در تولید علم از كشورهای اسلامی پیشی گرفته است

خاتون یار: تهران- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: ایران در سال 2017 در میان كشورهای اسلامی بیشترین تولیدات علمی را داشته و در 6 ماهه نخست سال 2018 هم موفق به كسب دستاوردهای بیشتری در این زمینه شده است.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر رضا ملك زاده روز پنجشنبه در مراسم بزرگداشت استاد «پرویز طوسی» در سالن همایش بیمارستان شهدای تجریش، با اشاره به اینكه در سال 2018 فاصله ایران در حوزه تولید علم از كشور تركیه هم بیشتر شده است، اضافه كرد: در این مدت توانستیم پانزدهمین كشور در میان 20 كشور تولیدكننده علم در دنیا باشیم و با برنامه ریزی مناسب می توانیم جایگاه بهتری را در آینده به دست آوریم.

* نبود بودجه كافی برای توسعه علم و فناوری
ملك زاده تصریح كرد: هیچگاه بودجه كافی برای توسعه علم و فناوری در كشور نداشتیم و تابحال سرمایه گذاری مناسبی در این زمینه نشده است.
وی افزود: در برنامه پنجم توسعه اقتصادی قرار بود تا سه درصد تولید ناخالص داخلی صرف توسعه علم و فناوری شود كه این امر محقق نشد. آنچه بر طبق این برنامه محقق شد، سه دهم درصد بود كه نشان داده است سرمایه گذاری زیادی در این زمینه نشده است.

* ارتقای كیفیت فعالیت های علمی وزارت بهداشت
معاونت پژوهشی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه كیفیت فعالیت های علمی در سه سال قبل در وزارت بهداشت ارتقا یافته است، اضافه كرد: سهم ما در تولید مقالات مجلات یك درصد برتر و پراستناد در سه سال گذشته، رشد بسیار خوبی داشته است.
ملك زاده به افزایش تعداد دانشمندان ایرانی یك درصد برتر دنیا در رشته پزشكی اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد دانشمندان ایرانی یك درصد برتر دنیا در رشته پزشكی از هشت نفر به 50 نفر رسیده است.
وی افزود: وزارت بهداشت 10 درصد اعضای هیات علمی را دارد اما 30 درصد تولید علم كشور را به خود اختصاص داده كه این مقدار در حال افزایش می باشد و شاخص فناوری در سال های اخیر از رتبه 106 به رتبه 75 كاهش یافته است.

* تاسیس 1100 شركت دانش بنیان در حوزه سلامت
وی تصریح كرد: در سال های اخیر هزار و 100 شركت دانش بنیان در حوزه سلامت تاسیس شده است كه فعالیت های خوبی در این زمینه داشته اند.
ملك زاده تصریح كرد: این شركت ها تا حدود زیادی مورد حمایت قرار گرفته اند و این روند باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.
وی راه اندازی 74 مركز رشد، تولید 340 دارو، تكمیل 11 آزمایشگاه و راه اندازی نظام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت را همچون فعالیت های وزارت بهداشت اعلام نمود و اظهار داشت: مراكز كوهورت بزرگسالان و جوانان در 23 دانشگاه علوم پزشكی فعال است.
استاد پرویز طوسی از پیشكسوتان و متخصصان پوست است كه امروز (25 مرداد) با حضور جمعی از مسئولان مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت.
علمی*1201*9294*1834


1397/05/25
20:28:19
5.0 / 5
4218
تگهای خبر: پزشك , درمان , سلامت , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان